Ako vybrať eko batoh z udržateľných materiálov
Čo je udržateľná móda? Zjednodušene povedané sa jedná o módu (teda oblečenie, topánky, batohy, tašky a ďalšie doplnky), ktorá vzniká so snahou o minimálny dopad na životné prostredie. Výroba a výber takýchto produktov síce stojí o niečo viac úsilia a niekedy tiež peňazí, ale pokiaľ aj vy hodláte na tejto planéte stráviť celý zvyšok života, určite nám dáte za pravdu, že je starostlivosť o jej blaho viac než žiadúca.
Na čo sa teda pri výbere udržateľných (alebo teda ekologických či sustainable) batohov a tašiek zamerať?
Férové podmienky alebo Pohľad do zákulisia
Hoci sa na pultoch obchodov alebo stránkach e-shopov stretávame už s finálnym produktom, mali by sme si pri výbere udržateľného batoha či tašky urobiť malý výlet do minulosti. Všetko totiž začína už podmienkami pri výrobe.
Dôležitý je nielen pôvod materiálu a to, ako sa s ním následne zachádza (na to si posvietime neskôr), ale aj podmienky pre pracovníkov, vďaka ktorým tieto produkty vznikajú. Férová výroba (alebo Fair Trade) sa riadí niekoľkými princípmi, medzi ktoré patria napríklad dôstojné pracovné podmienky, rovnoprávnosť, zákaz detskej práce, snaha o rozvoj komunít, ale aj ochrana prírody.
Skvelým príkladom môže byť rodinná firma Vaude. Hoci sa väčšina ich produkcie odohráva vo Vietname, vystavali tu vlastné fabriky, ktoré pravidelne navštevujú a dôkladne dbajú na dodržiavanie pracovných štandardov. Svojich zamestnancov si vážia a podporujú ich v zlaďovaní pracovného a osobného života. Žiadne vykorisťovanie či iné nelegálne praktiky preto nepripadajú v úvahu.
Rovnako ako mnoho ďalších značiek v našom sortimente (napríklad Deuter, Affenzahn, Ergobag, Jack Wolfskin, Mammut a ďalšie) je Vaude súčasťou organizácie Fair Wear Foundation, ktorá pracovné podmienky pravidelne monitoruje a navrhuje ich zlepšovanie.
Materiál alebo Z čoho je batoh vyrobený
Ďalším dôležitým kritériom, ako vybrať „eko-bio-fér“ batoh či tašku, je samozrejme materiál. Na jeho udržateľnosť sa pritom môžeme pozrieť z niekoľkých uhlov. V ideálnom prípade by mal byť odolný, jeho výroba by nemala mať zásadné dopady na životné prostredie a taktiež jeho následné rozloženie, keď sa produkt stane nenositeľným, by nemalo byť zrovna mission impossible.
Keď sa povie prírodný materiál, mnohým sa najskôr vybaví koža, ktorá so sebou nesie aj určitý punc kvality a „poctivosti“. Jej využitie ale prináša isté úskalia. Aby totiž koža disponovala svojou povestnou odolnosťou, musí byť zložito spracovávaná a ošetrovaná. Chov hospodárskych zvierat, z ktorých kože pochádzajú, naviac znamená pre životné prostredie nemalú záťaž a ich zabíjanie je z etického hľadiska taktiež značne problematické. Na druhú stranu je koža v prírode pomerne ľahko rozložiteľná a pokiaľ nemáte s využívaním živočíšnych produktov zásadný problém, môže pre vás byť kožený výrobok tou pravou voľbou.
Pokiaľ však chcete chrániť zvieratká, vyberajte si produkty označené ako vegan (napríklad batoh G.Ride Arthur S) alebo si u výrobcu či dodávateľa overte, že pri výrobe žiadne živočíšne zložky ozaj použité neboli.
Pred umelými „plastovými“ materiálmi však radšej dajte prednosť (organickej) bavlne, konope či ďalším inovatívnym textíliám, na ktoré sa pri niektorých produktových radoch spolieha napríklad Vaude.
Zaujímavým kompromisom je využitie recyklovaných materiálov – napríklad z PET fľašiek. Odolný a nepremokavý materiál z nich hravo vykúzlil napríklad Ergobag alebo XD Design.
Náter či impregnácia alebo Čím je produkt ošetrený
Aby výsledný produkt dlhšie vydržal, býva spravidla ošetrený povrchovým náterom či impregnačnými látkami, ktoré znižujú jeho premokavosť. Aj tu je dobré dbať na ich šetrnosť k prírode a našej koži, s ktorou sú batohy a tašky pravidelne v styku.
Napríklad Vaude používa impregnáciu Eco Finish bez prostrediu a ľudskému zdraviu škodlivých fluorovaných uhlovodíkov (PFC). PFC free batohy a tašky ponúkjú taktiež značky Deuter, Jack Wolfskin, ORTLIEB a ďalšie.
Pri výbere vám môže byť nápomocné značenie Bluesign®.
Na detailoch záleží alebo Inovácie majú zelenú
Fantázii sa medze nekladú a niektorí výrobcovia sú v snahe vyrábať zodpovednejšie naozaj vynaliezaví. Pokiaľ chcete žasnúť nad originálnymi inováciami, opäť nahliadnite do sortimentu Vaude. Vzali to totiž naozaj „z gruntu“.
Najprv zoptimalizovali strihy, ktoré sú čo najviac štvorcové, čo predchádza hromadeniu nepoužiteľných odstrižkov a zbytkov. Pre zipsy, pracky a spony unikátnej rady Lignum potom Vaude použilo materiál EcoPAXX®. Jedná sa o bioplast, ktorého hlavnou zložkou (70 %) je ricínový olej z bôbov ricína obyčajného, ktorý je následne šetrne polymerizovaný. Podarilo sa tak nájsť zmysluplnú a ľahko rozložiteľnú alternatívu ku klasickým plastom, ktoré sú vyrábané z ropy, jej zásoby (rovnako ako ostatné fosílne zdroje), nie sú neobmedzené.
Niečo naviac alebo Keď ekológia nie je len póza
Byť eko je v móde, čo častokrát zvádza k marketingovým trikom. Ako teda poznáte, že to výrobca s ochranou prírody myslí naozaj vážne? Zisťujte si, čo robí naviac – či už sa jedná o podporu niektorej z organizácií, ktorá sa o životné prostredie stará, príspevok na ochranu ohrozených druhov zvierat, rastlín či území, alebo napríklad celofiremné aktivity, ktoré prírode neškodia, ale naopak prospievajú.
Vaude podporuje projekty, ktorých cieľom je ochrana ohrozených druhov zvierat (napr. leopardy) na Kaukaze alebo ochrana medveďov hnedých v severnom Španielsku. Deuter je jedným zo zakladajúcich členov neziskovej organizácie European Outdoor Conservation Association, ktorá získava prostriedky na ochranu prírody po celom svete. Patagónia potom dlhodobo venuje na aktivity pre ochranu prírody minimálne 1 % z predaja. Mnohé firmy (napríklad Dakine) majú tiež eco-friendly kancelárie, kde poctivo triedia odpad, kompostujú alebo využívajú solárnu energiu.
Ešte nie je neskoro – urobte zmenu hneď!
Každý krok sa počíta, a tak neotáľajte a vykročte v ústrety lepším zajtrajškom teraz hneď (alebo najneskôr pri najbližšom výbere vášho nového batoha :-) ). S problematikou udržateľnej módy a jej výhodami zoznámte tiež deti, ktoré si tak môžu osvojiť preferencie k prírode šetrnejším produktom už v ranom veku. Spočiatku ich môžu sprevádzať napríklad detské batôžteky Affenzahn či školské aktovky Ergobag z recyklovaných PET fľašiek, neskôr študentské batohy Satch či XD Design z recyklovaného materiálu rPET.
A pokiaľ momentálne kúpu batoha neplánujete, začnite tým najjednoduchším: namiesto igelitiek vsaďte na ekologické nákupné tašky a jednorazové PET fľaše nahraďte odolnými fľaškami na pitie. Pri výbere čohokoľvek potom vsádzajte na kvalitu. Nielenže je pravdepodobnejšie, že sa aj pozadie výroby viaže s lepšími podmienkami, ale produkt vám taktiež dlhšie vydrží, čím vznikne menej odpadu (a starostí a výdajov spojených s výberom nového).