Ako vybrať školskú tašku?
Pokiaľ sa váš potomok chystá v septembri nastúpiť do školy, určite sa zaujímate o to, ako pre svoho prváčika vybrať správnu školskú aktovku. Na trhu nájdete rôzne značky aktoviek s najrôznejšími motívmi pre prváčikov aj pre staršie deti na prvom stupni základných škôl. Výber aktovky tak môže byť vďaka širokému sortimentu ďaleko ťažší, než sa na prvý pohľad zdá. Všetci chceme, aby aktovka správne plnila svoj účel, páčila sa a dlho vydržala. Ale ako vybrať tú správnu? Na to sa pokúsime odpovedať v nasledujúcich odstavcoch.
Konštrukcia
Najdôležitejšia je samotná konštrukcia aktovky. Školské aktovky majú spĺňať normu ČSN 79 6506, preto vyberajte predovšetkým z kvalitných značiek, ktoré splnenie tejto normy deklarujú. Snaha ušetriť by sa v tomto prípade mohla nepríjemne obrátiť proti malému školáčikovi.
Chrbtový systém je jednoznačne najzásadnejšou súčasťou batoha pre školákov. Aktovka by mala mať čalúnený chrbát, ideálne anatomicky tvarovaný alebo s výztuhou. Aktovky s nekvalitným chrbtovým systémom môžu mať zlý vplyv na vývoj detského chrbta. Školská aktovka by taktiež mala byť stabilná a dobre držať tvar. V tomto ohľade sú úplnymi šampiónmi aktovky Hama Step by Step, ktoré sú určené pre celý prvý stupeň, a to nielen vďaka možnosti menit ich vzhľad pomocou odopínateľných Magic Mags. Deti si určite zamilujú školské tašky a batohy Bagmaster alebo Boll, ktorých chrbtový systém sa plne prispôsobí každému dieťaťu a dokonca s ním doslova rastie.
Ďalším prvkom, na ktorý by sme mali pri výbere školskej aktovky zamerať svoju pozornosť, sú dostatočne široké a mäkko vypchávané ramenné popruhy. Popruhy by mali byť aspoň štyri centimetre široké a nemali by sa v žiadnom prípade zarezávať. Štandardom je tiež nastaviteľnosť ramenných popruhov, aby sa školská aktovka mohla prispôsobiť rastu dieťaťa. Naozaj výhodné sú popruhy nastaviteľné nielen dole, ale aj v hornej časti.
Súčasťou základnej výbavy by malo byť aj pevné držadlo, za ktoré možno aktovku držať aj v zimných rukaviciach, a tiež pútko na zavesenie na háčik školskej lavice. Praktický je aj nastaviteľný hrudný pás, ktorý spojí ramenné popruhy, takže aktovka lepšie drží na ramenách aj na chrbte, aj keď školák beží na autobus.
Dôležitým faktorom pri výbere je mimo iné aj hmotnosť školskej aktovky. Pre prváčika by aktovka nemala vážit o moc viac než jeden až dva kilogramy. Realita je však častokrát úplne iná – dieťa bude v aktovke každý deň nosiť množstvo potrebných vecí a nadmerná záťaž by mohla mať negatívny efekt na vývoj jeho kostí. Samotná aktovka by preto k tomuto zaťaženiu nemala prispievať viac, než je nevyhnutne nutné. Najľahšie školské aktovky sa s hmotnosťou pohybujú okolo 0,7 kg. Pri zachovaní vyššie zmienených parametrov však v praxi môžete byť spokojní, ak si zvolíte aktovku o váhe približne jeden kilogram.
Praktická zvonku aj zvnútra
Pokiaľ nestojíte o premočené knižky a zošity, pozrite sa tiež, aké má školská aktovka dno. Školák ju určite nebude pokladať len doma na koberec, ale napríklad aj v autobuse na mokrú zem. V takej situácii oceníte spevnené nepremokavé dno, ktoré neprepustí vlhkosť k obsahu aktovky. Výhodou sú aj nožičky na dne, ktoré znižujú dotykovú plochu so znečistenou či mokrou zemou. Keď si potom školák vezme školskú tašku späť na chrbát, je menšia pravdepodobnosť, že si zašpiní odev.
Nemalú pozornosť si zaslúži aj členenie vnútorného priestoru. Školská aktovka by mala mať priestor pre veľké dosky a zošity formátu A4, potom priestor pre učebnice a menšie zošity, peračník a ďalšie školské vybavenie. Nesmieme zabudnúť ani na priestor pre desiatu, ideálne je vrecko, ktoré zamedzí styku desiaty s učebnicami. To možno vyriešiť aj použitím plastových desiatových boxov. Rovnako tak pitie by malo byť mimo hlavný priestor, ideálne v bočnom vrecku, kde nebude tekutina ohrozovať učebné pomôcky. Radšej však dieťa vybavte rovno dvoma menšími fľaškami, ktorými zaťažíte obe bočné vrecká rovnomerne, čím predídete vzniku nežiaducich dysbalancií. Hlavný priestor je najčastejšie rozdelený na komory, ďalšou variantou je jedno veľké vrecko v aktovke rozčlenené prepážkami.
Hlavné je byť videný
Aj keď sa len málokto prioritne zaoberá viditeľnosťou svojho batoha, pri výbere školskej aktovky by sme mali prítomnosti reflexných prvkov či priamo materiálov venovať zvýšenú pozornosť.
Pamätajte si, že vaše dieťa bude do školy a zo školy s aktovkou chodiť aj v daždi, v šere alebo za sychravého počasia. Obzvlášť pri zníženej viditeľnosti sa malým školákom môže stať, že ich vodič prehliadne a problém je na svete. Reflexnými prvkami vybavená aktovka týmto nehodám a úrazom v značnej miere predchádza. Odrazené svetlo od reflexného prvku vodič automobilu zbadá na veľkú vzdialenosť a môže tak včas prispôsobiť svoju jazdu. Okrem reflexných prvkov na prednej časti je vhodné, aby aktovka mala aj reflexné prvky na bokoch. Práve túto plochu vodič uvidí, pokiaľ bude dieťa prechádzať cez prechod.
Niektorí výrobcovia začlenili reflexné materiály priamo do dizajnu svojich aktoviek, takže pri bežnom pohľade ani nespoznáte, že sa jedná o prvok zvyšujúci bezpečnosť školáka. Skvelým príkladom sú školské tašky, s ktorými bude vaše dieťa naozaj neprehliadnuteľné. Mnohé aktovky sú taktiež vybavené blikajúcimi či svietiacimi LED pásmi či svetielkami, ktoré vodičov ešte lepšie upozornia na pohybujúci sa objekt. Príjemným bonusom k zvýšenému bezpečiu, že deti blikajúce tašky milujú. Nevýhodou ostáva nutnosť dokupovať či nabíjať batérie.
Vybavenie školskej aktovky
Ku školskej aktovke pre prváčika potrebujete spravidla dokúpiť aj ďalšie vybavenie. Niektoré značky ponúkajú kompletné školské súpravy, ktoré okrem samotnej školskej aktovky obsahujú aj ďalšie potrebné vybavenie. V jednej súprave tak naviac získate vybavený školský peračník, vrecko na prezuvky či plastovú krabičku na desiatu, ktorá presne sadne do desiatového vrecka aktovky.
Niektoré aktovky majú v základnej výbave aj fľašku alebo pláštenku. Samozrejmou funkciou pláštenky je ochrániť samotnú aktovku a jej obsah pred dažďom. Kvôli zníženej viditeľnosti počas dažďa je vhodné voliť pláštenku v reflexných farbách či aspoň s reflexnými prvkami.
Ľahká obsluha aktovky
Pre obsluhu školskej aktovky netreba mať žiadne zvláštne zručnosti. Otváranie aj zatváranie by malo byť jednoduché a obsluha by nemala žiačikovi robiť žiadne problémy. Majte na pamäti, že dieťa musí byť schopné svoju aktovku rýchlo a ľahko pripraviť aj zbaliť, nechce sa zdržovať žiadnymi zbytočne zložitými úkonmi.
Nechajte si poradiť od školáka
Posledné, na čo je treba dávať pri výbere pozor, je samotný školák. Vaše dieťa by malo mať možnosť do výberu školskej aktovky zasiahnuť a zvoliť si jej vzhľad. Bude ju nosiť na chrbte každý deň, a preto by malo mať svoju školskú aktovku rado.
V našem obchode si môžete vyberať zo školských aktoviek výrobcov Hama z Nemecka. Ich kvalita je overená tisíckami spokojných školákov. Osvedčenou stálicou v našej ponuke je už zmienená česká značka Bagmaster, ktorá by rozhodne nemala uniknúť vašej pozornosti. Rovnako doporučujeme aj kvalitné školské batohy Boll.