Radi Vám pomôžeme:

[email protected]
Menu
Môj košík : 0 ks: 0 €
AKCIA: Využite zľavový kupón na 10% zľavu na značku ZWEI. Kód kupónu: ZWEI10. Platí do 31. 1. 2020 aj na zľavnené produkty.

Ako si vybrať cyklistický batoh

Chcete so sebou aj na bicykli voziť všetko potrebné? Cyklistický batoh sa vám môže hodiť pri krátkych výjazdoch, ale aj na niekoľkodennom výlete. Na trhu nájdeme veľké množstvo rôznych značiek aj typov batohov na bicykelPokiaľ vás trápi otázka: „Ako vybrať ten správny cyklobatoh?“ potom ste na správnom mieste.

Deuter Compact EXP 12

Čím sa líši cyklistický batoh od toho bežného?

Medzi najväčšie výhody cyklistických batohov sa počíta špeciálne upravený chrbtový systém, použité materiály, vodný vak a ďalšie dôležité detaily. Všetko z uvedeného rozhoduje o tom, ako sa budete po pár hodinách na bicykli s batohom na chrbte cítiť.

Cyklistické batohy by mali rešpektovať špecifické prehnutie chrbtice pri jazde na bicykli. Výrobci ako Deuter, Camelbak, Vaude a Osprey vyvíjajú pre tieto účely špeciálne chrbtové systémy, vďaka ktorým batoh výborne sedí na chrbte, a navyše dobre odvádza pot. Pokiaľ batoh nie je priamo uspôsobený pre jazdu na bicykli, môže sa stať, že vám bude nepohodlný a chrbát bude spotený aj po krátkej jazde, čo z pobytu v sedle urobí nepríjemný zážitok.

Pri výbere materiálov sa výrobci spravidla snažia, aby mal batoh čo najnižšiu hmotnosť. Používajú sa rôzne odľahčené materiály, sieťované ramenné či bedrové popruhy, pretože každý gram sa počíta. Pri výbere dajte prednosť batohu, ktorý je taktiež odolnejší proti dažďu či odretiu.

Na veľkosti záleží

Cyklistické batohy podľa objemu delíme na malé, stredné a veľké. Veľkosť zvoľte podľa toho, na ako dlhé výlety budete batoh potrebovať. Majte na pamäti, že väčšie batohy síce unesú dosť vecí, ale zároveň viac obmedzujú pohyb.

Malé cyklo batohy

Ako malé označujeme batohy na bicykel s objemom do 10 litrov. Tie majú priestor len pre to najnutnejšie, čo potrebujete pri niekoľkohodinových výletoch alebo tréningoch. Do batoha sa okrem vaku na vodu vojdú kľúče, drobné náradie či malá desiata.

Stredné batohy na bicykel

Na dlhšie výlety sa viac hodí cyklobatoh s objemom od 10 do 20 litrov. Do takého batoha se bez problémov zbalíte aj na celodenný výlet. Spravidla tak do stredne veľkého cyklistického batoha uložíte okrem vaku na vodu a desiaty tiež bundu či iné náhradné oblečenie.

Veľké cyklistické batohy

Veľké batohy na bicykel majú objem viac než 20 litrov a poskytnú dostatok priestoru pre vybavenie potrebné na viacdenné výlety. Okrem oblečenia a jedla sa do batoha vlezie aj spacák a prípadné ďalšie vybavenie.

Výška a pohlavie

Pri jazde na bicykli je potrebné, aby batoh na chrbte dokonale sedel (alebo ležal), a neobmedzoval tak v pohybe. Preto je pri výbere cyklistického batoha vhodné zohľadniť aj vlastné telesné proporcie, najmä výšku a pohlavie. Pre vyššie postavy sú vhodné dlhšie batohy, menším postavám odporúčame vybrať si batoh s kratšou chrbtovou časťou.

Dámske batohy na bicykel

Samostatnou kapitolou sú cyklistické batohy pre ženy. Na prvý pohľad je zrejmé, že výrobcovia chcú dámy zaujať tým najmodernejším dizajnom. Aj keď vzhľad hrá pri výbere tiež dôležitú úlohu, hlavným dôvodom pre voľbu dámskeho batoha sú najmä kratší chrbát batoha a ramenné popruhy upravené tak, aby netlačily na prsia.

CamelBak Antidote Reservoir 1,5l

Vak na vodu

Pri jazde na bicykli je treba neustále dopĺňať tekutiny, a to nielen v horúcich letných dňoch. Vak na vodu je výbornou voľbou pre zaistenie pravidelného pitného režimu, taktiež oproti bežným cyklistickým fľašiam ponúka hneď niekoľko výhod. Veľmi praktický je najmä väčší objem, camelbaky sa najčastejšie vyrábajú v objemoch 1,5 až 3 litre, čo ponúka pohodlný prísun tekutín, aj pokiaľ vyrazíte na dlhší tréning alebo výlet do prírody.

Vak s vodou je v batohu zavesený v samostatnom vrecku, hadička je vyvedená špeciálnym otvorom a zafixovaná na ramennom popruhu batoha. Pitie je tak nielen pohodlnejšie, ale aj bezpečnejšie, pretože už nemusíte fľašu vyberať z držiaku, a zároveň pri pití z hadičky netreba používať ruky. Plnenie aj údržba vakov na vodu sú veľmi jednoduché úkony, preto možno camelbak odporučiť aj tým najmenším cyklistom.

Niektoré cyklistické batohy sú vakom na vodu priamo vybavené, ďalšie majú vrecko na vak, ktorý si môžete dokúpiť zvlášť.

Dôležité detaily

Cyklistické batohy sú často veľmi prepracované, a tak oproti bežným batohom prekvapia detailmi, ktoré dokážu cyklistiku značne spríjemniť. Výškovo nastaviteľné mäkko vypchaté popruhy a kvalitný chbtový systém sú nevyhnutné, výhodou je určite vodný vak v základnej výbave. Cyklistické batohy sa tiež vyznačujú množstvom úchytov pre cyklistickú prilbu a ďalšie nevyhnutnosti. Medzi ďalšie vychytávky patria "blikačky" či reflexné prvky. Pokiaľ nie je batoh priamo z nepremokavých materiálov, je dobré, pokiaľ má aspoň pršiplášť (ideálne z reflexných farieb, aby vás bolo lepšie vidieť).

Súvisiace produkty

Člen APEK Člen APEK Overené zákazníkmi - Heureka
Akceptujeme karty VISA Akceptujeme karty Mastercard Akceptujeme karty Maestro Akceptujeme Google Pay