Ako vybrať turistický batoh
Ak zháňate turistický batoh na jedno- či niekoľkodenné výlety, potom ste tu na správnom mieste. Hoci sa môže zdať, že výberu turistického batoha nie je potrebné venovať toľko pozornosti, ako napríklad výberu expedičného batoha na dlhé putovania, opak je pravdou. Počas roka totiž väčšina ľudí práve menší batoh využije omnoho častejšie, preto je dôležité, aby dobre sedel na chrbte a čo najlepšie plnil vaše požadavky.
Podľa čoho vyberať
Každý batoh je trochu iný, každý ponúka trochu iné vychytávky. Na začiatku je preto ideálne zodpovedať si niekoľko otázok ohľadne toho, ako často a v akých podmienkach hodláte svoj turistický batoh využívať. To vám pomôže aspoň trochu zúžiť výber a lepšie sa orientovať v širokej ponuke rôznych výrobcov:
- Cestujem radšej po mestách či po horách? Chcem batoh na jednodenné výlety alebo aj na víkendové akcie?
- Spávam vo vlastnom spacáku alebo využívam ubytovanie, kde spacák nepotrebujem?
- Stačí mi horný vstup do batoha, alebo chcem mať možnosť jednoducho vytiahnuť aj veci na dne?
- Uhasím smäd radšej vodou z fľašky alebo hydrovaku?
- Chcem mať v batohu miesto na veľkú zrkadlovku a niekoľko objektívov?
Veľkosť turistického batoha
Na jednodenné výlety sa vám bude hodit menší batôžtek, do ktorého uložíte len desiatu, pitie, pláštenku a iné vrstvy oblečenia.
Pokiaľ zháňate batoh, ktorý vám poslúži ako na krátke výlety, tak aj na viacdenné pobyty, alebo naopak nosíte v batohu aj desiatu a oblečenie pre deti, poobzerajte sa po batohu s objemom 30–40 litrov. Môže sa vám hodiť, pokiaľ sa doň vôjde spacák, niektoré turistické batohy majú spodný vstup a oddiel určený priamo na uloženie spacieho vaku.
Chrbtový systém
Najprv sa poďme pozrieť, na čo by vám taký batoh mal slúžiť:
V súčasnej obrovskej ponuke najrôznejších chrbtových systémov aby sa čert vyznal. Ideálne preto je vyberať batoh priamo na predajni, kde si ho môžete chytiť do ruky a vyskúšať, či vám pohodlne sadne. Turistický batoh by sa k vám mal pekne „pritúliť“, obopnúť váš trup, ale pritom nechať dosť miesta pre prúdenie vzduchu. Rôzni výrobcovia využívajú rôzne typy chrbtových systémov, niektoré chrbtové systémy sú napríklad medzi čalúnením vybavené vetracími kanálikmi, iné využívajú sieťované prepážky, ktoré zabránia, aby sa vám batoh na chrbát „prilepil“ celou svojou plochou.
Nemenej dôležitý je tiež kvalitný bedrový popruh, obzvlášť pokiaľ sa jedná o batoh s väčším objemom. Popruh by mal pohodlne obopnúť vaše boky a čo najviac odľahčiť vašemu chrbtu.
TIP: Niektorí výrobcovia sa snažia svojim zákazníkom vyjsť v ústrety a výber batoha im čo najviac uľahčiť. Napríklad firma Osprey už vyvinula špeciálnu mobilnú aplikáciu určenú priamo na to, aby vám pomohla vybrat skvele padnúci model. A pokiaľ svoj buduci batoh vyberáte od značky Deuter, napríklad vám pomôže náš sprievodca chrbtovými systémami Deuter.
A samozrejme pre dámy je vhodné vyberať z ponuky dámskych batohov, ktoré sa vďaka inak riešenému chrbtovému systému a užšie posadeným ramenným popruhom prispôsobia ženskej postave.
Rozloženie vreciek
Niekto preferuje jednoducho riešený batoh, iný razí heslo: Čím viac vreciek, tým lepšie. Nech už patríte do tej či onej skupiny, nasledujúci zoznam vám možno pomôže rozhodnúť sa, aké priehradky či pútka na svojom turistickom batohu oceníte a ktoré sú pre vás naopak zbytočné:
Kapsička na bedrovom páse je skvelá na drobnosti, ktoré chcete mať stále na dosah ruky alebo ktoré nechcete v hlbinách batoha stratiť. Schováte do nej kľúče od auta, hroznový cukor alebo aj telefón. Tieto kapsičky avšak bývajú skôr menšie, preto pokiaľ v nej chcete nosiť svoj smartphone, vyskúšajte, či sa dovnútra zmestí.
Priehradka vo veku sa vám bude hodiť na menšie veci, ktoré nechcete loviť v hlbinách hlavnej komory, ako je peňaženka, mapa alebo slnečné okuliare. Niektoré batohy majú v tekto prihradke aj karabínku na kľúče.
Kompresné popruhy a rôzne pútka na batohu sa skvele hodia na pripnutie bundy, ktorú tak budete mať stále poruke. Na rovnaký účel môže poslúžiť aj príklopné veko, ktoré niektoré batohy majú. Naopak bočné kompresné popruhy vám na niektorých batohoch pomôžu prichytiť fľašu s vodou, aby z bočného vrecka nevypadla.
Pútka na trekové palice alebo cepín samozrejme využijete, hlavne pokiaľ toto vybavenie bežne používate. Pokiaľ nie, nemusí vás trápit, či ich vybraný batoh má, či ne.
Pláštenka na batoh – Ideálne samozrejme je, keď má váš vybraný batoh integrovanú pláštenku, uloženú v špeciálnom vrecku. Tým pádom nemusíte pred každým výletom myslieť na ďalšiu vec, ktorú si potrebujete so sebou zbaliť.
Kompatibilita s hydrovakom – Ste zástanci hydrovakov alebo klasických fľašiek? Prvá skupina bude vyberať z batohov, ktoré majú samostatný oddiel na hydrovak a úchytný systém na hadičku, zatiaľ čo zástupcovia druhej skupiny ocenia, keď bude mať batoh dostatočne veľké, elastické bočné vrecká na fľaše.
Priehradku na spacák a spodný vstup do batoha oceníte, predovšetkým pokiaľ vyrážate na viacdenné akcie so spacákom. Ale aj pokiaľ so sebou spacák neberiete, vďaka spodnému vstupu sa ľahšie dostanete k veciam, uloženým hlboko v hlavnej komore.
Hrudný popruh, ktorý môže mať v sebe taktiež integrovanú píšťalku, zaistí, aby sa vám batoh nekymácal na chrbte, čo určite oceníte v náročnejšom teréne. Naopak pomocou balančných doťahov na ramenných popruhoch si ťažisko batoha pritiahnete čo najbližšie k telu.
Reflexné prvky sa môžu javiť ako drobnosť, ale akonáhle sa raz na výlete zotmie, rozhodne vám prídu vhod.
Tip na záver: S výberom vám môžu pomôcť recenzie na našom blogu.
Tereza už viete, na čo sa pri výbere batoha na výlety zamerať. A pokiaľ stále tápate, ideálne vyrazte do terénu, teda do našej predajne, kde si vybraný batoh budete môcť vyskúšať.