Nepremokavosť batohov, kufrov a tašiek
V teple domova je dážď len pekným pohľadom z okna. Aj prechádzka v daždi môže byť osviežujúcim a radostným zážitkom. Menej radostné už je však zistenie, že vám pri pobyte v daždi premokla batožina a polovica vecí vnútri. Aby ste boli od tohto nepríjemného prekvapenia ušetrení, osvojili si batožiny v rôznej miere schopnosť vzdorovať vlhkosti, od základnej ochrany proti miernemu dažďu až po kompletnú vodeodolnosť. Pozrime sa teda, ako na tom sú rôzne druhy batožiny čo sa týka vlhkosti a kde sa nachádzajú ich silné i slabé miesta.
Nepremokavosť a odpudivosť... aký je v tom rozdiel?
Než sa pozrieme na samotné schopnosti rôznych typov batožiny odolávať vodnému živlu, musíme si vysvetliť pojmy, ktoré sa často zamieňajú. Sú to nepremokavosť a vodoodpudivosť. Všeobecne pre tieto pojmy neexistuje žiadna jednotná definícia a každý výrobca s nimi pracuje trochu inak. To, čo je pre jedného výrobcu „nepremokavé“, pre druhého môže byť iba „vodoodpudivé“, alebo termíny používa v úplne inom význame. Zmyslom tohto článku je teda osvetliť základné rozdiely batožiny v našej ponuke z hľadiska nepriepustnosti vodou tak, ako sa na problematiku pozeráme my.
Nepremokavosť
Znamená úplnú nepriepustnosť batožiny či materiálu vodou. Nepremokavú batožinu môžete nechať na daždi, môže vám spadnúť do vody alebo snehu a voda by nemala preniknúť dovnútra. Nepremokavá batožina je preto špeciálne upravená. Povrch musí byť 100% nepriepustný (napr. pogumovaný, s PVC alebo polyuretánovým (PU) záterom), švy musia byť podlepené alebo zvarené, zipsy zatavené alebo je použitý iný spôsob zatvárania (napr. rolovanie). Výroba takejto batožiny je zvyčajne nákladnejšia a kvôli špeciálnym úpravám bývajú o niečo ťažšie než ich "premokavé" alternatívy. Za synonymum k "nepremokavosti" považujeme pojem "vodoodolnosť".
Vodoodpudivosť
Vodoodpudivosť je schopnosť materiálu odolávať vode. Čím vyššia je táto schopnosť, tým dlhší čas batožina vydrží napríklad na daždi. Na vodoodpudivých textíliách zvyčajne voda lipne v podobe izolovaných kvapiek, ktoré možno poklepaním ľahko odstrániť, a nepresakuje okamžite dovnútra. Po určitej dobe však aj najlepší vodoodpudivý materiál zmokne. Vodoodpudivosť textílie môžete zvýšiť dodatočnou impregnáciou (napr. v spreji). Po čase samozrejme impregnácia (vrátane tej z výroby) vyprchá, najmä ak batožinu čistíte, preto je nutné ju obnoviť.
Teraz sa pozrieme, ako si proti vode stoja tri najvýznamnejšie skupiny tovaru v našom sortimente - batohy, kufre a tašky:
Batohy
Pri batohoch, najmä turistických, sa počíta s dlhším pobytom v teréne, kde je riziko premoknutia vysoké. Preto je väčšina značiek turistických batohov (Deuter, Osprey, Lowe Alpine, Jack Wolfskin, Vaude, Mammut, Corazon, Gemma, Millet), ale aj niektorých mestských batohov (napr. Everki, Thule, alebo Patagonia) v rôznej miere vodoodpudivá. Vydržia teda slabší až stredný dážď po určitú dobu, pri vytrvalejšom alebo silnejšom daždi však premoknú.
Najzraniteľnejším miestom je vždy zips, ktorým môže voda pretiecť dovnútra. Preto sú zipsy často prekryté pruhom látky, po ktorom dážď stečie. Krosná a niektoré väčšie batohy sú najčastejšie vybavené chlopňou, takže je zips úplne vylúčený z hry. Ak sa teda pokúsime o stručné zhrnutie: keď prší len mierne alebo sa na strednom daždi pohybujete iba niekoľko minút (napríklad pri ceste do školy alebo z práce), o vaše veci vo vnútri batohu sa nemusíte báť.
Ak sa rozprší a vás čaká ešte pár hodín túry, potom odporúčame siahnuť po ochrane. Tou býva najčastejšie pláštenka, ktorú môžete cez batoh pretiahnuť, a ktorá zaručí úplnú odolnosť voči dažďu. Jej výhoda spočíva v ľahkosti a multifunkčnosti - chráni batoh ako proti dažďu, tak proti prachu či blatu. Využijete ju za chôdze, aj keď potrebujete ruksak odložiť (do vlhkého prostredia či na noc, aby nepremokol). V neposlednom rade výrazné farby plášteniek slúžia ako núdzový signalizačné prvok a zviditeľní vás za pochmúrneho počasia na ceste alebo na skale. Pláštenky sú integrovanou súčasťou mnohých turistických a športových batohov, ale môžete ich u nás v rôznych objemových rozmedziach kúpiť aj samostatne.
Z batohov s vysokou ochranou proti vlhkosti vám môžeme odporučiť napríklad ty od Patagónie.
Kufre a tašky na kolieskach
Pri kufroch sa väčšinou nepočíta s dlhodobým pobytom na daždi. Nikto však nechce, aby pri presune alebo čakaní v prietrži materiál hneď premokol a vnútri vás čakalo nemilé prekvapenie. Ďalšie a podstatnejšie riziko hrozí vtedy, ak nezodpovedný cestujúci umiestni do svojej batožiny fľašu s tekutinou, ktorá sa rozbije a pretečie všetkými batožinami uloženými v priestore pod ním. Takáto nehoda môže byť veľmi nepríjemná, najmä ak sa jedná o zafarbujúcu, páchnucu alebo lepkavú tekutinu. Preto sú aj materiály kufrov v rôznej miere odolné voči vode.
Textilné kufre sú na tom podobne ako batohy. Ich materiál je vodoodpudivý, plnú ochranu proti vlhkosti vám však nezaistia. Primerane dlhý pobyt na daždi však zvládnu, zvlášť, ak majú pogumované zipsy (napr. Titan Nonstop). Ak však stojíte o lepšiu ochranu pred vodou, voľte skôr škrupinové (pevné) kufre. Tie sú jednak odolnejšie voči dažďu, ale aj voči poliatiu. Slabinou je však opäť zips, ktorým voda môže pretiecť dovnútra (odolnejšou variantou sú opäť zipsy s pogumovaním, napr. Titan X2). Jedinou spoľahlivou ochranou sú preto škrupinové kufre s rámom, ktoré nemajú zips, ale zamykajú sa mechanickými zámkami (napr. Titan Prior). Gumová obruba v mieste styku oboch polovíc kufra potom zaručuje nepremokavosť celej batožiny.
Brašne a športové tašky
Brašne a športové tašky sú väčšinou textilné a opatrené štandardným zipsom, preto nemôžeme hovoriť o plnej nepremokavosti. Podobne ako u kufrov sa však ani u nich nepočíta s dlhodobým pobytom na daždi a vodoodpudivý materiál poskytuje len základnú ochranu. Väčšina tašiek cez rameno má navyše chlopňu, ktorá prekrýva zips, čo zaručuje vyššiu ochranu proti dažďu (napr. Vaude Wist z nepremokavého tarpaulinu).
Čo sa týka športových tašiek, veľmi odolné voči vlhkosti sú napríklad Thule Chasm alebo Patagonia Black Hole Duffel, ktoré sú vyrobené z nepremokavého materiálu a hlavný zips je prekrytý pruhom látky, ktorý chráni proti dažďu.
Batožina a vaše veci tiež spoľahlivo ochránite proti vode, keď ich uložíte do nepremokavého vaku (napr. Sea to Summit Dry Sack 20 l alebo Tatonka Stausack). To sa hodí najmä na lodi alebo pri inom druhu prepravy.
Ak si stále nie ste s výberom svojho "kamaráta do dažďa" istí, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám zodpovieme všetky otázky.