Radi Vám pomôžeme:

[email protected]
Menu
Môj košík : 0 ks: 0 Kč

Ako vybrať správny expedičný batoh

Deuter ACT Lite 40+10

Každý z nás rád cestuje a rekreuje sa. Niekto sa najradšej vyvalí na štrnásť dní na pláži a nič nerieši, iný zas zvolí aktívnejšiu formu oddychu. Pokiaľ patríte do tej druhej skupiny a volanie hôr a kopcov vás nenechá chladnými, určite budete uvažovať o tom, že si veci so sebou nabalíte do veľkého expedičného batohu, či už kvôli jeho veľkému objemu, alebo kvôli tomu ako pohodlne sedí na chrbte. Ako si ale taký batoh vybrať?

Najväčšou chybou je ísť a kúpiť si najlacnejší outdoorový alebo turistický batoh, na ktorý narazíte. Nielen že vás bude vaša chrbtica do konca života nenávidieť, ale je veľká šanca, že s takým batohom ani na koniec výletu nedôjdete.

V nasledujúcom článku sa vám pokúsime vysvetliť, ako správne postupovať pri výbere expedičného batohu, aby ste ho na chrbte takmer necítili a aby vám vydžal čo najdlhšie.

Veľkosť batohaOsprey Aether 60 III L

Najprv je potrebné uvedomiť si, ako dlho chcete cestovať a čo máte v pláne so sebou nosiť. Môžete si síce kúpiť batoh s veľkým objemom, ale potom, čo do nej dáte všetky dôležité veci, a on bude stále poloprázdny, budete mať nutkanie ho niečím zaplniť. Každé kilo navyše vám pri celodennom pochode sťaží nosenie, a to môže byť batoh akokoľvek pohodlný. Preto je lepšie siahnuť po batohu s akurátnym objemom.

Bohužiaľ, ani vtedy keď ste si ujasnili, ako veľký batoh si vybrať, aby sa doň vošlo všetko nevyhnutné, ešte zďaleka nemáte vyhraté. Výrobcom udávaný objem nemusí byť objemom celého batoha. Niektorí výrobcovia totiž ako objem udávajú objem celého batoha, iní zase iba objem hlavnej časti. Pre ujasnenie sa vždy radšej spýtajte.

Vysadenie na chrbát

Vaude Centauri 65+10 XL

Ďalšou nemenej dôležitou časťou je chrbtový systém. Ten je určujúcim prvkom pre to, ako  príjemne vám bude batoh sedieť na chrbte a ako sa vám bude nosiť. Systém sa skladá z dvoch hlavných komponentov – bedrového pásu a ramenných popruhov.

Bedrový pás by mal byť vybavený mäkkými vypchávkami, aby vás zbytočne netlačil. Dôležitou súčasťou bedrového pásu je spona. Tá by mala byť pevná, ale v prípade potreby ľahko rozopnuteľná. V dnešnej dobe sa najčastejšie používajú trojzubé spony z tvrdeného plastu. Ramenné popruhy sú najviac namáhanou časťou batoha. Mali by byť mäkčené a anatomicky tvarované, aby tak bolo dosiahnuté maximálne pohodlie. Prevažná časť batoha má už funkciu umožňujúcu posúvať ramenné popruhy vyššie či nižšie, čo zaistí perfektné rozloženie váhy na chrbte. Dôležité je, aby vám popruhy nepadali z ramien ani vás neškrtili. Ramenné popruhy by totiž nemali začínať hneď pri krku, ale ani by nemali byť pod lopatkami. Ideálne je mať ich 3-5 cm pod začiatkom ramien.

Osprey Kyte 66 WS/WM

Poriadny batoh by už mal mať aj systém tzv. balančných doťahov, ktorý ho zaistí na chrbte a zvýši jeho stabilitu. Vhodný je aj hrudný popruh, ktorý bráni skĺznutiu nosných popruhov. Prázdnu krošňu by ste v ideálnom prípade nemali na chrbte vôbec cítiť.

Pri celodennej túre sa tiež zákonite zapotíte, preto býva navrhnutý systém vetrania chrbta, ktorý umožňuje maximálne prúdenie vzduchu medzi chrbtom a batohom. 

Pokiaľ sa rozhodne na výlet vyraziť aj vaša drahá polovička, nemusí sa báť, že jej bude batoh na chrbte zle sedieť. Výrobcovia si totiž uvedomujú rôzne menšie anatomické rozdiely medzi mužmi a ženami (ženy majú širšie boky než muži a naopak muži majú širšie ramená) a stále častejšie preto zavádzajú do predaja aj expedičné batohy určené pre dámy (často s označením SL alebo Women).

Materiál

Pri výrobe turistických batohov sa samozrejme používa viac druhov materiálov. Iný materiál je použitý na dno batoha, na chrbát a iný na telo batoha. 

Kvalita použitého materiálu má priamy vplyv na životnosť batoha.

Gemma Expedition 60

Materiál na chrbtovú časť by mal byť rýchloschnúci, mal by dobre odvádzať pot, poprípade vetrať. U chrbtových systémov sa najčastejšie stretávame s tuhou penou potiahnutou buď sieťovinou, alebo hladkou poťahovou látkou. Sieťovina je vhodnejšia pre odvod potu a vetranie chrbta, poťahová látka je zase vhodnejšia proti lepiacemu sa snehu. Je teda nutné zvážiť, v akých podmienkach budeme batoh používať.

Materiál na dno batoha by mal byť pogumovaný a zosilnený. Je vhodné aj jeho vybavenie malými nožičkami.

Kvalita materiálu tela batoha má najväčší vplyv na dĺžku jej životnosti. Aj tu je veľký výber materiálov, napríklad Cortex, Plastex, Urtex a u nás veľmi obľúbená Cordura. Tá je veľmi odolná vďaka technológii polyamidovej tkaniny s teflónovým záterom. Pri výbere tkaniny sa často stretnete aj s pojmom „ripstop“. To znamená, že sú vlákna zosilnené, čo by malo zaistiť väčšiu pevnosť pri nižšej váhe a väčšiu odolnosť proti odretiu alebo pretrhnutiu. V prípade natrhnutiu batoha by ripstopová tkanina mala zamedziť ďalšiemu zväčšovaniu diery. Najčastejšie sa používa tzv. texturovaný povrch tkaniny, kedy majú vrchné vlákna hrubší povrch, a vytvárajú tak ochranu pre spodnú vrstvu tkaniny. 

Ďalšie, čomu je nutné venovať pozornosť, je zaistenie švov, pretože tie sú najčastejšou príčinou vzniku poškodenia. Z hľadiska ich nepremokavosti je dôležitý záter. Najkvalitnejšie sú zátery na bázi polyuretánu, používajú sa ale aj PVC a akrylátové zátery, ktorých kvalita je ale nižšia. Absolútnu nepremokavosť zaistia zvarené švy, tie sa ale u krošní moc často nevyskytujú, hodia sa skôr na vodácke vybavenie. 

Tatonka Yukon 60 II

Počet vreciek a plnenie

Najčastejšie sa stretneme s expedičnými batohmi, ktoré majú dve komory – malú a veľkú. Niektoré disponujú aj možnosťou odstrániť prepážku a spojiť tieto dve komory do jednej veľkej. Dobré sú aj bočné vrecká, ktoré sa dajú odopnúť. Vhodné je vodotesné vrecko na doklady, mapy, mobil a kľúče. Sieťkované vrecká sa zase vďaka svojmu vetraniu skvele hodia na sušenie mokrého oblečenia. Tieto vrecká môžete podľa potreby odopnúť. Najčastejšie je zvolené pripnutie pomocou zipsu. 

Ďalej rozlišujeme krošne podľa spôsobu plnenia, a to s vrchným a čelným/predným plnením. Pri vrchom plnení balíme batoh nastojato. Pri čelnom si ju položíme chrbtovou časťou na stôl / posteľ / zem / partnerovi do rúk a plníme ju z jej prednej strany. Batoh neplníme tak, že doň nahádžeme všetko bez ladu a skladu, ale každý kus by mal mať svoje miesto. Je dobré krošňu plniť tak, aby bolo ťažisko v jej hornej časti. To nám zaistí jej pohodlné nosenie. Viac o tom, ako správne naplniť expedičný batoh nájdete v článku Balíme veci do expedičného batohu.

Doplnky

V niektorých obchodoch vám radi poradia aj s doplnkami, ktoré by u krošne nemali chýbať. Jedná sa predovšetkým o tieto:

Pláštěnka Vaude pro batohy 55-80 l

  • Pršiplášť – odporúča sa reflexná farba pre prípad nehody a ľahkého lokalizovania.
  • Píšťalka – pre prípadné privolanie pomoci aj bez použitia rúk, pokiaľ je pripevnená na hrudnom popruhu.
  • Úchyty na spacák, karimatku a trekkingové palice – niektoré batohy ich majú už v základnej výbave.
  • Reflexné pásy – vhodné najmä pokiaľ budete cestovať aj po zotmení, ale aj za zlej viditeľnosti v blízkosti vozovky.
  • Hydratačný systém – zahŕňa prepážku, kam je možné umiestniť vak na vodu, a klip na ramennom popruhu, kam je možné uchytiť hadičku.

Ďalej je u niektorých výrobcov možnosť dokúpiť aj „náhradné diely“. Tým sú myslené náhradné spony a pracky.

Cena

Cena je jedným z hlavných faktorov pri výbere batoha. Pokiaľ budete batoh používať iba raz ročne, určite sa uspokojíte s cenovo výhodnejším variantom batoha. Pokiaľ budete cestovať častejšie a na dlhšie vzdialenosti, potom sa vyplatí si priplatiť a vybaviť sa lepším batohom. Táto investícia sa určite časom vráti, pretože kvalitný batoh vám bude slúžiť dlhé roky, pokiaľ sa oň budete svedomito starať. 

Značky

Pri nákupe expedičného batohu máte možnosť výberu z mnohých rôznych značiek. Teraz sa vám pokúsime niektoré predstaviť.

Deuter Aircontact Pro 55+15 SLDeuter

Batohy značky Deuter sú veľmi kvalitné a detailne prepracované. Nemecká firma Deuter patrí medzi najstarších výrobcov orientovaných na výrobu batohov. Svoje dlhoročné skúsenosti vie veľmi dobre zúročiť. Vďaka ich širokej ponuke si vyberie naozaj každý. Medzi najobľúbenejšie turitické batohy od tejto značky v rade Aircontact patrí Deuter Aircontact 55 +10, jeden  z najodolnejších a najlepšie spracovaných turistických batohov na súčasnom trhu, ktorý je vybavený otvorom na predné plnenie.

Vaude

Nemecká spoločnosť Vaude patrí medzi lídrov v oblasti výroby a distribúcie športového a turistického vybavenia. Prevedenie všetkých ich výrobkov je na najvyššej úrovni. Firma kladie veľký dôraz aj na ekológiu a spoločenskú zodpovednosť, ktoré sú ústrednými bodmi ich firemnej filozofie. Táto značka ponúka veľa spoľahlivých batohov, odporučiť by sme mohli napríklad model Vaude Centauri 65 + 10 M / L, ktorého najväčšou prednosťou je nízka váha (necelé tri kilá) a zároveň kvalitný a veľmi dobre prepracovaný chrbtový systém. Iste oceníte aj vnútorné vrecko prispôsobené pre hydrovak, ktoré však môže slúžiť aj ako vrecko na notebook. Batohy Vaude sú ideálne pre tých, ktorým nie je ľahostajné, ako je ich batoh vyrobený, ale zároveň si potrpia na kvalitu a moderný vzhľad.

Osprey

Americká firma Osprey bola založená v roku 1974 v Kalifornii. Batohy Osprey sú unikátne množstvom vychytáviek, ako príklad uveďme Custom Molding System, čo je tepelne formovateľný bedrový pás pre zvýšenie komfortu pri nosení batoha.

Mammut

Mammut je švajčiarska značka a s povestnou švajčiarskou presnosťou a poctivosťou pristupuje aj ku svojim výrobkom. Turistický batoh od Mammutu vám vydrží naozaj dlho. Mammut je značkou, ktorá svoje produkty neustále vylepšuje a vedie ich k čo najvyššej dokonalosti po stránke kvality, dizajnu aj funkčnosti.

GEMMA

Značka GEMMA pochádza z Česka. Jej začiatky sa datujú do roku 1983, kedy sa po prvýkrát  objavila medzi vodákmi. Značka je známa predovšetkým tým, že vyrába prevažne z materiálu Cordura. Vysoký dôraz je kladený na prepracované chrbtové systémy. Súčasťou týchto batohov je tzv. systém Vario. Ten umožňuje nastavenie výšky nosného systému pre akúkoľvek výšku postavy, takže batoh je vždy pripravený k používaniu všetkými členmi rodiny!

Salewa Cammino 50 + 10

Tatonka

Nemecká firma Tatonka svoj názov odvodzuje od filmu Tanec s vlkmi. Jej výrobné procesy sú čo najšetrnejšie k životnému prostrediu a ich zamestnanci pracujú vo veľmi dobrých podmienkach. Firma sa svojím sortimentom zameriava na outdoorové vybavenie od spacákov a stanov, cez kempingový riad až k oblečeniu a batohom. Všetky výrobky značky Tatonka sú skutočne kvalitné a zaručujú svojim majiteľom dlhodobé používanie.

Corazon

Firma Corazon je precízny český výrobca, už viac ako dvadsať rokov vyrába kvalitné batohy. Za tú dobu si značka vybudovala veľmi dobré meno a získala mnoho priaznivcov. Hlavnou prednosťou tejto značky je vysoká kvalita spracovania a použité špičkové materiály. Dodnes si zakladá na proaktívnom prístupe k zákazníkovi a na základe spätnej väzby sa neustále snaží vyvíjať nové a lepšie produkty.

Husky

Outdoorové batohy od českej spoločnosti Husky sa nezameriavajú ani tak na hmotnosť nákladu, ktorý unesú, ale skôr na možnosť zbaliť čo najviac vecí, ktoré sa vám budú hodiť pri ceste do hôr. Originalita a kvalita – tieto pojmy sú pre Husky prioritnými. 

Salewa

Odolné, funkčné a rýdzo praktické turistické batohy Salewa sú produkty, ktoré sú postavené na reálnych skúsenostiach a potrebách profesionálnych aj začínajúcich športovcov. Mnoho rokov práce v odbore, inovácie a náročné testovanie zaisťujú špičkové spracovanie, kvalitu aj multifunkčnosť každého kusu. Pokiaľ často mierite do prírody (hiking, mountaineering), potom oceníte nielen kompaktné prevedenie, ale tiež pohodlné a do detailu prepracované chrbtové panely so systémom vetrania, robustný vzhľad batohov a dostatok vnútorného priestoru, ktorý si môžete zorganizovať podľa seba. 

Jack Wolfskin                                                        

Jack Wolfskin Highland trail XT 50Značka Jack Wolfskin v súčasnosti dobieha všetkých tradičných výrobcov ruksakov. Svojim batohom dáva zaujímavý moderný design, používa kvalitné a odolné materiály a chrbtové systémy sa svojou kvalitou a prepracovanosťou prakticky rovnajú tým od Deuter. Turistický batoh Jack Wolfskin sa tiež veľmi pohodlne nosí, užívatelia si často pochvaľujú, ako prirodzene a dobre sedí na chrbte. Vyskúšať by ste rozhodne mali model Jack Wolfskin Highland trail XT 50, ktorý sa tiež môže pochváliť komfortným nastaviteľným chrbtovým systémom. Ponúka dostatok voľnosti a slobody pohybu, pohodlie a optimálne rozloženie hmotnosti na boky. Vďaka tomu ide napätia mimo chrbát a ramená. 

Teraz ste pripravení si sami vybrať svoj nový batoh. V prípade potreby sa nebojte nás kontaktovať, pretože my vám radi pomôžeme vybrať ten správny batoh práve pre vás!

Člen APEK Člen APEK Overené zákazníkmi - Heureka
Akceptujeme karty VISA Akceptujeme karty Mastercard Akceptujeme karty Maestro