Radi Vám pomôžeme:

+420 722 933 770

(9:00–15:00)

Menu
Môj košík : 0 ks: 0 €
Využite kupón BF2024 a získajte zľavu 10 % na všetko. Platí do 30. 11. 2024 i na zľavnené produkty.

Ako vybrať správny expedičný batoh

Deuter ACT Lite 40+10

Každý z nás rád cestuje a rekreuje sa. Niekto sa najradšej vyvalí na štrnásť dní na pláži a nič nerieši, iný zas zvolí aktívnejšiu formu oddychu. Pokiaľ patríte do tej druhej skupiny a volanie hôr a kopcov vás nenechá chladnými, určite budete uvažovať o tom, že si veci so sebou nabalíte do veľkého expedičného batoha, či už kvôli jeho veľkému objemu, alebo kvôli tomu ako pohodlne sedí na chrbte. Ako si ale taký batoh vybrať?

Najväčšou chybou je ísť a kúpiť si najlacnejší outdoorový alebo turistický batoh, na ktorý narazíte. Nielenže vás bude vaša chrbtica do konca života nenávidieť, ale je veľká šanca, že s takým batohom ani na koniec výletu nedôjdete.

V nasledujúcom článku sa vám pokúsime vysvetliť, ako správne postupovať pri výbere expedičného batoha, aby ste ho na chrbte takmer necítili a aby vám vydžal čo najdlhšie.

Veľkosť expedičného batohaOsprey Aether 60 III L

Najprv je potrebné si uvedomiť, ako dlho chcete cestovať a čo máte v pláne nosiť so sebou. Môžete si síce kúpiť batoh s čo najväčším objemom, ale potom, čo do neho dáte všetky dôležité veci a bude stále poloprázdny, začne vás to nútiť niečim ho zaplniť. Potom sa ale nedivte, keď budete po horách zbytočne chodiť s kompletným dielom Shakespeara na chrbte. Pamätajte, že každé kilo navic pri celodennom pochode poriadne pocítite. Preto je lepšie sianuť po expedičnom batohu s objemom o niečo menším.

Lenže aký objem to je?

Najprv odporúčame zvážiť, na aký typ dobrodružstva budete expedičný batoh potrebovať. Berte v úvahu, že pokiaľ sa chystáte na trek v lete, väčšinu miesta vám zaberie jedlo, zatiaľ čo oblečenia bude menej. Naopak ak vyrážate na zimné putovanie, už možno počítať s objemnejším vybavením, ktoré sa do menšieho batoha nezmestí.

Obecne sa dá povedať, že čím dlhšie putovanie, tým väčší batoh, a to predovšetkým kvôli jedlu, ktoré so sebou ponesiete. V praxi ale zvážte taktiež to, do akých destinácíí najčastejšie cestujete. V Rakúsku môžete vyraziť na viacdenné putovanie a pritom sa skoro každý deň zastaviť v turistickej chate na obed alebo v polke cesty dokúpiť jedlo v nejakej dedinke. Pri trojtýždennom treku v Grónsku alebo Himalájach už taký luxus mať k dispozícii nebudete, avšak nie každý sa do podobného podniku pustí.

Na trek na pár dní využijete spacák, bivakovací vak, plachtu či stan, ešus, plynový varič, náhradné oblečenie, náhradné topánky... Potom odporúčame poobzerať sa po expedičnom batohu s objemom 40–60 litrov.

Naopak na trek s dĺžkou niekoľko týždňov budete potrebovať väčšie zásoby jedla, rezervného oblečenia, poriadný spacák a niekedy aj vložku do spacáku, náhradné kartuše k variču, niekto si vezme horolezeckú výstroj... V tomto prípade zvoľte expedičný batoh s objemom 60–90 litrov.

Keď ste si už ujasnili, aký veľký expedičný batoh vybrať, aby sa do neho zmestilo všetko nevyhnutné, ešte zďaleka nemáte vyhraté. Výrobcom udávaný objem nemusí být jednoznačne smerodajným údajom. Niektorí výrobcovia totiž ako objem udávajú objem celého batoha, iní zase len objem hlavnej komory (bez bočných vreciek). Pre ujasnenie sa nás neváhajte opýtať.

Vysadenie na chrbát

Vaude Centauri 65+10 XL

Ďalšou nemenej dôležitou časťou je chrbtový systém. Ten je určujúcim prvkom pre to, ako  príjemne vám bude batoh sedieť na chrbte a ako sa vám bude nosiť. Systém sa skladá z dvoch hlavných komponentov – bedrového pásu a ramenných popruhov.

Hlavným nosným prvkom expedičného batoha je bedrový pás. Pretože sú boky najsilnejším svalom ľudského tela, tento pás by mal niesť až 2/3 hmotnosti nákladu. Dostatočné čalúnenie pásu zaručuje, že pri pohybe nebude tlačiť do bedrových kostí. Dôležitou súčasťou bedrového pásu je aj spona, ktorá by mala byť pevná, ale v prípade potreby ľahko rozopnuteľná. Práve preto sa v dnešnej dobe najčastejšie používajú trojzubé spony z tvrdeného plastu. Ramenné popruhy sú najviac namáhanou časťou batoha. Pre maximálne pohodlie by mali byť mäkčené a anatomicky tvarované. Prevažná časť expedičných batohov má už funkciu umožňujúcu posúvať ramenné popruhy vyššie či nižšie (výškovo nastaviteľný chrbtový systém), čo zaistí perfektné rozloženie váhy na chrbte. Dôležité je, aby vám popruhy nepadali z ramien a nikde vás neškrtili. Ramenné popruhy by nemali začínať hned pri krku, ale nemali by byť ani pod lopatkami. Ideálne posadenie je 35 cm pod začiatkom ramien.

Osprey Kyte 66 WS/WM

Poriadny batoh by už mal mať aj systém tzv. balančných doťahov, ktorý ho zaistí na chrbte a zvýši jeho stabilitu. Vhodný je aj hrudný popruh, ktorý bráni skĺznutiu nosných popruhov. Prázdny batoh by ste v ideálnom prípade nemali na chrbte vôbec cítiť.

Pri celodennej túre sa tiež zákonite zapotíte, preto býva navrhnutý systém vetrania chrbta, ktorý umožňuje maximálne prúdenie vzduchu medzi chrbtom a batohom.  Tento systém využíva rôzne záhyby, vetracie kanáliky medzi čalúnením, sieťové prepážky atp.

Výrobcovia si taktiež uvedomujú anatomické rozdiely medzi mužmi a ženami, a stále častejšie preto zavádzajú do predaja aj expedičné batohy určené priamo pre dámy. Tie majú obvykle kratší chrbát, bedrový pás aj ramenné popruhy, ktoré sú zároveň aj inak tvarované. Dámske batohy môžu byť označené písmenami SL (Deuter), ND (Lowe Alpine) alebo slovom Women apod.

Materiál

Pri výrobe turistických batohov sa samozrejme používa viac druhov materiálov. Iný materiál je použitý na dno batoha, na chrbát a iný na telo batoha. 

Kvalita použitého materiálu má priamy vplyv na životnosť batoha.

Gemma Expedition 60

Materiál, z ktorého je vyrobený chrbtový systém batoha by mal byť odvetraný a rýchloschnúci, aby rýchlejšie odvádzal pot a vlhkost napr. z dažďa. Preto sa najčastejšie stretávame s tuhou penou potiahnutou buď sieťovinou, alebo hladkou poťahovou látkou. Sieťovina je vhodnejšia pre odvod potu a vetranie chrbta, poťahová látka je zase vhodnejšia proti lepiacemu sa snehu. Je teda nutné zvážiť, v akých podmienkach budete batoh používať najčastejšie.


Materiál na dno batoha by mal byť pogumovaný a zosilnený. Je vhodné aj jeho vybavenie malými nožičkami.

Kvalita materiálu tela batoha má najväčší vplyv na dĺžku jeho životnosti. Aj tu je veľký výber materiálov, napríklad Cortex, Plastex, Urtex a u nás veľmi obľúbená Cordura. Tá je veľmi odolná vďaka technológii polyamidovej tkaniny s teflónovým záterom. Pri výbere tkaniny sa často stretnete aj s pojmom „ripstop“. To znamená, že do textílie sú votkané s rozostupom 58 milimetrov silnejšie vlákna, ktorá tvoria akúsi viditeľnú sieť. Jej účelom je zaistiť väčšiu pevnosť pri nižšej váhe a väčšiu odolnosť proti odreniu alebo pretrhnutiu. V prípade roztrhnutia batoha by ripstopová tkanina mala rovnako zamedziť ďalšiemu zväčšovaniu diery (natrhnutie sa „zastaví“ o vlákna siete). Obecne sa často používa tzv. texturovaný povrch tkaniny, kedy majú vrchné vlákna hrubší povrch, a vytvárajú tak ochranu pre spodnú vrstvu tkaniny.

Ďalšie, čomu je nutné venovať pozornosť, je zaistenie švov, pretože tie sú najčastejšou príčinou vzniku poškodenia. Z hľadiska ich nepremokavosti je dôležitý záter. Najkvalitnejšie sú zátery na bázi polyuretánu, používajú sa ale aj PVC a akrylátové zátery, ktorých kvalita je ale nižšia. Absolútnu nepremokavosť zaistia zvarené švy, tie sa ale pri expedičných batohoch veľmi často nevyskytujú, hodia sa skôr na vodácke vybavenie. 

Tatonka Yukon 60 II

Počet vreciek a plnenie

Najčastejšie sa stretávame s expedičnými batohmi, ktoré majú dve komory – veľkú hornú a menšiu spodnú. Väčšina z batohov disponuje aj možnosťou rozopnúť prepážku medzi týmito komorami a spojiť obe komory do jedného veľkého priestoru. Užitočné sú rovnako postranné vrecká, ktoré sa niekedy dajú odopnúť. Vhodné je nepremokavé vrecko na doklady, mapy, mobil a kľúče. Sieťované vrecká sa zase vďaka svojmu vetraniu skvele hodia na sušenie mokrého oblečenia alebo rýchle odloženie časti vybavenia (napr. bundy). 

Ďalej rozlišujeme batohy podľa spôsobu plnenia, a to s vrchným a čelným/predným plnením. Pri vrchom plnení balíme batoh nastojato. Pri čelnom si ho položíme chrbtovou časťou na stôl / posteľ / zem / partnerovi do rúk a plníme ju z jej prednej strany. Batoh neplníme tak, že doň nahádžeme všetko bez ladu a skladu, ale každý kus by mal mať svoje miesto. Je dobré batoh plniť tak, aby bolo ťažisko v jeho hornej časti. To nám zaistí pohodlné nosenie. Viac o tom, ako správne naplniť expedičný batoh nájdete v článku Balíme veci do expedičného batoha.

Cena a výrobca

Pokiaľ budete expedičný batoh používať len raz ročne, pravdepodobne sa uspokojíte s cenovo výhodnejšou variantou. Pokiaľ však budete cestovať častejšie, na dlhšie vzdialenosti a v náročnejších podmienkach, potom sa oplatí zaobstarať si batoh lepší. Kvalitnejší batoh je síce vyššou jednorazovou investíciou, zato vám vydrží dlhé roky a môžete sa naň  viac spoľahnúť. Predovšetkým pokiaľ vyberiete model od niektorého z osvedčených výrobcov turistických batohov:

Deuter Aircontact Pro 55+15 SLDeuter: kvalita vďaka dlhoročným skúsenostiam

Batohy značky Deuter sú veľmi kvalitné a detailne prepracované. Nemecká firma patrí medzi najstarších výrobcov orientovaných na výrobu batohov a svoje dlhoročné skúsenosti vie veľmi dobre zúročiť. Medzi najobľúbenejšie batohy od tejto značky patrí Deuter Aircontact 55 + 10, ktorý je súčasne jedným z najodolnejších a najlepšie spracovaných expedičných batohov na súčasnom trhu.

Vaude: prvotriedne expedičné batohy a zodpovedná výroba

Nemecká spoločnosť Vaude patrí medzi lídrov v oblasti výroby a distribúcie športového a turistického vybavenia. Prevedenie všetkých ich výrobkov je na najvyššej úrovni. Firma kladie veľký dôraz aj na ekológiu a spoločenskú zodpovednosť, ktoré sú ústrednými bodmi ich firemnej filozofie. Táto značka ponúka veľa spoľahlivých batohov, odporučiť by sme mohli napríklad model Vaude Zerum 58+ LW, ktorého najväčšou prednosťou je veľmi nízka hmotnosť (1390 g) a zároveň kvalitný a veľmi dobre prepracovaný chrbtový systém.

Osprey Xenith 88 L Mediterranean blueOsprey: jedinečné vychytávky a nadštandardné pohodlie

Americká firma Osprey bola založená v roku 1974 v Kalifornii. Batohy Osprey sú unikátne celou radou vychytávok ako príklad uveďme Custom Molding System, čo je tepelne formovateľný bedrový pás pre zvýšenie komfortu pri nosení batoha. Najväčším argumentom pre výber expedičného batoha práve od tejto značky je však unikátny, revolučný AntiGravity™ 3D chrbtový systém, ktorý umožňuje ničím neobmedzený pohyb s batohom na chrbte. Jedná sa o novinku sezóny 2016, ktorú si užívatelia nemôžu vynachváliť. Zo širokej ponuky firmy Osprey je možné vyzdvihnúť napríklad veľmi obľúbený model Osprey Aether AG 60 l, ktorý splní požiadavky aj tých najnáročnejších užívateľov. Po novom vám pri výbere batoha Osprey pomôže aplikácia Osprey PackSizer.

Mammut: všetko pre komfort užívateľa

Mammut je švajčiarská značka, ktorá s povestnou švajčiarskou presnosťou a poctivosťou pristupuje aj k svojim výrobkoom, a tak vám batoh od Mammutu vydrží ozaj dlho. Mammut je značkou, ktorá svoje produkty neustále vylepšuje a vedie ich k čo najvyššej dokonalosti po stránke kvality, dizajnu a funkčnosti. Pokiaľ chcete vsadiť na tradíciu a kvalitu, môžete zvoliť napríklad model Mammut Creon Guide 35 a užiť si plný komfort s chrbtovým systémom CONTACT STREAM™ s pevným kovovým rámom, ktorý umožňuje skvelé odvetrávanie chrbta

Corazon: klasika z českých vôdCorazon CREEK 65

Firma Corazon je precíznym českým výrobcom kvalitných batohov už viac než dvadsať rokov. Za tú dobu si značka vybudovala veľmi dobré meno a získala mnoho priaznivcov. Hlavnou prednosťou produktov tejto značky je vysoká kvalita spracovania a použité špičkové materiály. Spoločnosť si ale zakladá aj na proaktívnom prístupe k zákazníkovi a na základe spätnej väzby sa neustále snaží vyvíjať nové a lepšie produkty.

Husky: originálne prevedenie a šikovné riešenie priestoru

Expedičné batohy od českej spoločnosti Husky sa nezameriavajú ani tak na hmotnosť nákladu, ktorú pojmú, ale skôr na možnosť zbaliť čo najviac vecí, ktoré sa vám budú hodiť pri ceste do hôr. Originalita a kvalita – tieto hodnoty sú pre Husky prioritné. 

Salewa: ideálné batohy pre športovcov

Salewa Guide 50 BlackOdolné, funkčné a rýdzo praktické expedičné batohy Salewa sú produkty, ktoré stavajú na reálnych skúsenostiach a potrebách profesionálnych aj začínajúcich športovcov. Mnoho rokov práce v obore, inovácia a náročné testovanie zaisťujú špičkové spracovanie, kvalitu aj multifunkčnosť každého kusu. Pokiaľ často mierite do prírody (hiking, mountaineering), potom oceníte nielen kompaktné prevedenie, ale tiež pohodlné a do detailu prepracované chrbtové panely s odvetrávacím systémom, robustný vzhľad batohov a dostatok vnútorného priestoru, ktorý si môžete zorganizovať podľa seba. 

Lowe Alpine: spoľahlivosť a nekompromisná kvalita

Lowe Alpine AirZone Trek 40 Azure/DenimLowe Alpine je pôvodom americká značka, ktorú vytvorili traja bratia, významní horolezci. V snahe vytvoriť naozaj funkčnú výstroj pre najnáročnejšie podmienky prišli s celou radou teraz už úplne bežných inovácií, ako je vnútorná kostra alebo kompresné popruhy. Batohy dnes už medzinárodnej firmy kladú dôraz na svieži vzhľad, vysokú odolnosť, spoľahlivosť a nekompromisnú využiteľnosť. Každý prvok, ktorý sa pri intenzívnom testovaní v teréne ukáže byť nespoľahlivý, je v rámci neustáleho vylepšovania nahradený. Odporúčame napríklad dvojkomorový expedičný batoh Lowe Alpine AirZone Trek 40 s perfektne odvetraným chrbtovým systémom.

Tip na záver: Padnúť vhod vám môžu aj recenzie na našom blogu.

Teraz ste pripravení si sami vybrať svoj nový expedičný batoh. V prípade potreby sa však na nás nebojte obrátiť, radi vám budeme nápomocní.

.

Súvisiace produkty