Radi Vám pomôžeme:

+420 722 933 770

(9:00–17:00)

Menu
Môj košík : 0 ks: 0 €

Ako vybrať detský nosič

Stali ste sa rodičom, a napriek tomu sa nechcete vzdať vašich obľúbených turistických výprav do prírody? Potom určite hľadáte ten správny nosič pre dieťa. Ale ktorý je ten správny práve pre vás a vaše dieťatko? Aké požiadavky musí spĺňať detský nosič? Kedy je vhodné vziať so sebou na túru svoje dieťa? Na tieto a mnohé ďalšie otázky sa vám pokúsime odpovedať v nasledujúcich riadkoch.

Pre ako staré deti sú vhodné detské nosiče?

Vaude Shuttle Premium

V tomto článku sa zaoberáme predovšetkým detskými outdoorovými nosičmi, tie sú vhodné pre deti, ktoré sú už schopné samostatne sedieť. Pokiaľ vaše dieťa ešte toho nie je schopné, a napriek tomu nechcete zostať doma, môžete ho vziať na kratšie výpravy v šatke alebo ho položiť do terénneho kočíka. Výrobci uvádzajú ako najnižšiu vekovú hranicu pre používanie nosičov šesť mesiacov, pediatri túto hranicu u zdravých detí posúvajú až na deväť mesiacov. Rozhodnutie je na každom rodičovi, ale spravidla skutočne záleží na tom, aby dieťa bolo schopné samostatne v kľude sedieť a zároveň udržalo bez opory hlavičku.

Predčasné používanie nosiča môže mať vážny vplyv na správny vývoj dieťaťa. Pokiaľ počkáte, než sa dieťa naučí sedieť, určite sa nemusíte obávať negatívneho dopadu na jeho zdravie. Horná hranica pre používanie sedačky je potom daná výrobcom, ktorý uvádza najvyššiu možnú nosnosť každého nosiča. Spravidla je možné nosiť deti až do 15 kilogramov, čo zhruba odpovedá trom rokom života.

Deuter Kid Comfort III

Aké sú obmedzenia pohybu s dieťaťom na chrbte? 

Áno, skutočne je možné užiť si túru aj s dieťaťom na chrbte. Pohyb s dnešnými outdoorovými detskými nosičmi je pre dospelého človeka pomerne bezproblémový a často sa príliš nelíši od výpravy s bežným turistickým batohom. Napriek tomu sa odporúča, aby nosič s dieťaťom niesol zodpovedný a zdatný turista zvyknutý na záťaž, a to predovšetkým z dôvodu bezpečnosti dieťaťa na palube. 

Dieťaťu je treba prispôsobiť aj tempo vašej výpravy. Určite nemôžete čakať, že menšie dieťa zvládne sedieť v sedačke po dobu celodenného výšľapu. Vždy záleží na tom, ako dobre dieťa pobyt v sedačke znáša, čo je veľmi individuálne. Všeobecne však možno povedať, že sú vhodné skôr kratšie výlety s častejšími zastávkami, pri ktorých sa dieťa ponaťahuje alebo prebehne. Dôvodom je vyvíjajúca sa detská chrbtica, tá neznesie dlhodobú záťaž v sede. Pediatri u najmenších detí odporúčajú maximálne polhodinové neprerušené sedenie v nosiči. S pribúdajúcim vekom samozrejme môžete jednotlivé úseky aj výlety predlžovať.

Osprey Poco PlusSamotný "nosič" dieťa väčšinu času nevidí, je však treba ho neustále kontrolovať a byť s ním v kontakte, čo pomerne ľahko riešia výpravy vo viacčlenných skupinách (od dvoch dospelých účastníkov vyššie). Niektoré nosiče sú vybavené jednoduchým zrkadielkom, ktoré schováte do vrecka na bedrovom páse, dieťa tak ľahko kedykoľvek skontroluje aj jeho prepravca.

Podstatné je tiež dbať na to, aby bolo dieťa v nosiči v teple, pretože sa tam nemôže veľmi hýbať. Pediatri tiež odporúčajú ustriehnuť, aby dieťa pri túre zostalo bdelé a nezaspalo, pretože mu potom padá hlava. Niektoré zo sedačiek sú však vybavené špeciálnymi vankúšmi, ktoré držia hlavu dieťaťa v požadovanej pozícii aj pri spánku. Nezabudnite tiež kontrolovať polohu dieťaťa, nemalo by sa v sedačke zosúvať, hlavička by mala zostať pokiaľ možno vo vzpriamenej polohe. Dávajte pozor, aby dieťa malo vždy voľný priestor okolo úst a nosa, aby mohlo voľne dýchať. Ďalej nie je vhodné, aby dieťa pri preprave pilo či jedlo.

Nezabudnite dieťa vždy dobre pripútať bezpečnostnými popruhmi, tie pre istotu zakaždým prekontrolujte, aby boli správne zavreté a nerozopínali sa. Dôležité je tiež pamätať na to, že nosiče sú určené výhradne pre pešiu turistiku, a určite nie sú vhodné pre jazdu na bicykli, lyžovanie a ďalšie športy, kde by hrozil pád vedúci k nechcenému úrazu.

Ako vybrať správny detský nosič?

To najlepšie, čo môžete urobiť, je samozrejme nosič najprv vyskúšať. Mal by vám bez problémov sedieť na chrbte a dobre rozložiť váhu nákladu. Vhodné je, aby mal nosič dostatočne vzdušný chrbtový systém, bedrový pás aj hrudný popruh

Deuter Kid Comfort Air

Pri výbere nezabudnite ani na dieťa a jeho potreby. Berte do úvahy jeho vek aj veľkosť, nezabudnite na dostatočný priestor pre nohy dieťaťa. Skontrolujte, či má nosič správne umiestnenú opierku hlavy. Pre výlety za slnka aj za dažďa sa skutočne vyplatí, keď je sedačka vybavená strieškou, ktorá dieťa ochráni pred úpalom a čiastočne aj pred dažďom (pri daždi však odporúčame dieťaťu ihneď navliecť pršiplášť a čo najskôr zastaviť na suchom mieste, kde prehánku prečkáte).

Skutočne dôležité sú bezpečnostné popruhy, ktorými dieťa zafixujete v sedačke - tie by mali byť dostatočne široké a ľahko nastaviteľné. Pracky by ste mali byť schopní obsluhovať aj jednou rukou, aby ste druhou zaistili dieťa.  Venujte pozornosť látke, z ktorej je ušitý priestor pre dieťa, tá by mala byť na dotyk príjemná a pokiaľ možno priedušná. U detských nosičov sa určite vyplatí ustrážiť, či spĺňajú normy EÚ.

Detské outdoorové nosiče - ich typy a využitie

Corazon Panda

V našej ponuke objavíte škálu turistických nosičov s ďalším úložným priestorom. Tieto sedačky sú vhodné pre sediace deti. Vždy je udávaná najvyššia možná nosnosť, tá je spravidla 20 kilogramov, ale to aj vrátane ďalšieho nákladu, takže počítajte s tým, že v nich môžete nosiť dieťa asi do 15 kilogramov, teda zhruba do jeho troch rokov. Sedačky sú uspôsobené na dlhšie chodenie, mávajú striešku (pokiaľ nie je priamo súčasťou sedačky, väčšinou ju možno prikúpiť zvlášť), opierku hlavy a funkčný vzdušný ("dýchajúci") chrbtový systém.

Robustnejšie detské nosiče majú stabilizačný hliníkový rám, ktorý umožňuje naozaj jednoduchú manipuláciu so sedačkou - dieťa v sedačke zložíte z chrbta, postavíte na zem a až potom ho z batoha vyberiete. Tiež u nich oceníte množstvo vreciek a ďalších vychytávok. Medzi lacnejšie nosiče tohoto typu patrí český nosič Corazon Panda, ten je skutočne osvedčený a vášmu dieťaťu sa určite bude páčiť. Trochu drahšie, ale o to prepracovanejšie sú špičkové nosiče Kid Comfort od značky Deuter, tie sú navrhnuté pre tých najnáročnejších užívateľov. Majú množstvo doplnkov, skutočne priedušnú látku sedačky dieťaťa a jedinečný chrbtový systém. 

Značky

Pri výbere detských nosičov môžete vyberať z ponuky hneď niekoľkých výrobcov. Pokúsime sa vám predstaviť prednosti jednotlivých značiek, tak aby výber toho ideálneho nosiča pre vášho malého dobrodruha bolo čo najľahšie.

Little life Traveler S3 RedLittle Life

Britská značka Little Life sa špecializuje na výrobu batohov a nosičov umožňujúcich dobrodružné cestovanie rodičov aj ich detí. Skúsenosti s výrobou ideálnych spoločníkov do prírody získala od svojej sesterskej spoločnosti Lifeventure. Aj vďaka tomu vyrába Little Life špičkové detské sedačky aj s príslušenstvom alebo batohy kombinované so sedačkami pre najmenšie deti. Kvalitný materiál, dômyselný dizajn aj variabilita využitie ďalšieho priestoru v nosiči, radí túto značku na vrchol rebríčka. Zo širokej ponuky si vyberie naozaj každý, aj ten najnáročnejší užívateľ.

Corazon

Českým zástupcom je firma Corazon, ktorá sa už od roku 1990 zaoberá výrobou turistických batohov a v súčasnosti aj detských nosičov. Získala si veľmi dobré meno predovšetkým vďaka proaktívnemu prístupu k zákazníkovi. Prostredníctvom spätnej väzby sa snaží svoje produkty neustále zlepšovať. Detské nosiče od spoločnosti Corazon sú ideálnou voľbou, ak hľadáte vysokú kvalitu, ale súčasne aj nižšiu cenu.

Vaude

Vaude Shuttle Base

Nemecká značka Vaude sa radí medzi zlatú strednú cestu, čo sa detských nosidiel týka. Vaude patrí medzi lídrov v oblasti výroby a distribúcie športového a turistického vybavenia. Dôraz kladie predovšetkým na ekológiu a spoločenskú zodpovednosť. U ich detských nosidiel oceníte predovšetkým praktickosť a jednoduchý dizajn.

Deuter

Značka Deuter patrí medzi jednotky na trhu s turistickým vybavením. Nie inak je tomu aj u detských nosičov, tie sú vždy veľmi kvalitné a detailne prepracované. Ak vaše dieťa vyžaduje cestovanie prvou triedou, nosiče Deuter sú tou správnou voľbou. V tomto prípade sa oplatí investovať viac, u nosidiel Deuter je potreba vyzdvihnúť najmä bezkonkurenčný chrbtový systém, ktorý napomáha cirkulácii vzduchu pri vašom chrbáte.

Všetky uvedené sedačky, ktoré ponúkame v našom obchode, samozrejme spĺňajú normy EÚ. A pokiaľ sa budete držať vyššie uvedených odporúčaní, budú vaše výlety s maličkými na chrbte nielen výzvou, ale predovšetkým príjemným aktívnym odpočinkom pre celú rodinu. Takže nezabúdajte, že si možno užiť výpravu s dieťaťom nielen bezpečne, ale aj pohodlne!

Súvisiace produkty

Člen APEK Člen APEK Overené zákazníkmi - Heureka
Akceptujeme karty VISA Akceptujeme karty Mastercard Akceptujeme karty Maestro Akceptujeme Google Pay