Radi Vám pomôžeme:

+420 722 933 770

(9:00–15:00)

Menu

Ako vybrať cestovný kufor

Už sa tešíte na dovolenku, služobnú cestu či víkendový pobyt v zahraničí? Ešte predtým je ale treba zariadiť všetko potrebné. K tomu patrí aj balenie osobných vecí na cestu. Ak chcete cestovať komfortne, kvalitná batožina vám prepravu jednoznačne uľahčí. Na trhu s batožinou je však zaujímavého tovaru celý rad a aj výrobcov je naozaj veľa. Každý chce svoj kufor prezentovať v tom najlepšom svetle, ale podľa čoho si vybrať ten správny?

March ViennaPoradíme vám, ako zvoliť kufor zodpovedajúci vašim špecifickým potrebám. Faktorov a parametrov, podľa ktorých ľudia volia správny kufor či cestovnú tašku, je pomerne dosť, niektoré z nich sú ale zásadné.

Obyčajné cestovné kufre zoženiete aj za tridsať eur, avšak na tie naozaj kvalitné (podľa výsledkov nezávislých testov) si pripravte aspoň dvakrát až trikrát toľko. Jedná sa však o investíciu, ktorá sa rozhodne oplatí. Dôkazom toho je napríklad veľmi obľúbený škrupinový kufor March Lotus. Medzi textilnými kuframi možno odporučiť výborne spracované kufre značiek Stratic, Travelite a Titan. Pri škrupinových kufroch neurobíte chybu, keď stavíte na osvedčené značky March, Travelite, Titan, Heys, BG Berlin alebo Suitsuit.

Viac o značkách škrupinových kufrov sa dozviete v článku Porovnanie značiek škrupinových kufrov.

Využitie

Prvou otázkou, ktorú by ste si mali položiť pri výbere batožiny je jednoznačne: „Na aký účel mi bude slúžiť?" Pokiaľ si na túto otázku dokážete odpovedať, máte takmer vyhraté. Na aktívnu dovolenku, kde budete veci často vybalovať a zase naspäť ukladať, je lepšie zvoliť cestovnú tašku, a to z dôvodu lepšej manipulácie a skladnosti. Na odpočinkovú dovolenku alebo dlhšie či opakované služobné cesty zvoľte radšej kufor na kolieskach. Do lietadla zase odporúčame jednoznačne kufor, pokiaľ možno škrupinový. Stále väčší je záujem o kufre na štyroch kolieskach, predovšetkým preto, že manipulácia s takou batožinou je veľmi ľahká aj pri dlhých presunoch letiskovou halou.

Prevedenie a veľkosť

Titan XenonVeľkosť batožiny je dobré vybrať podľa svojej vlastnej postavy, potreby aj sily. Na kratšie cesty a výlety je ideálne zvoliť tzv. kabínový kufor, ktorý veľkostne spĺňa požiadavky leteckých spoločností pre prepravu príručnej batožiny.

Výška takého kufra by nemala presiahnuť 55 cm. Šírka je väčšinou povolená do 40 cm a hĺbka môže byť až 20 cm. Viac o rozmeroch palubnej batožiny sa dozviete v samostatnom článku.

Na rodinnú dovolenku alebo viacdennú služobnú cestu je nutné počítať so zakúpením väčšieho kufra, ideálne od 60 do 80 cm výšky. Niektoré kufre disponujú aj možnosťou zväčšenia objemu (tzv. expandér), čo rozhodne využijete, pokiaľ na cestách chcete nakupovať oblečenie či máte zálusk na objemnejšie suveníry.

Medzi štandardné funkcie batožiny patrí nastaviteľná vysúvacia rukoväť, dve či štyri kolieska, vnútorná sieťková prepážka, istiace popruhy a vnútorné vrecká.

Materiál

Dôležitú rolu pri voľbe vhodnej batožiny hrá aj materiál, z ktorého sú kufor či cestovná taška vyrobené. Čo sa týka materiálov, nie je trh s kuframi veľmi pestrý. Predajcovia ponúkajú buď škrupinové kufre z plastu (polykarbonát, ABS, polypropylén) s hliníkovou rukoväťou, alebo kufre textilné, medzi ktoré radíme aj tie kožené.

Textilné kufre môžu upútať najmä svojou nízkou hmotnosťou. Často ich možno „nafúknuť“ povolením zipsov, jednoducho sa tak zväčší úložný priestor. Kožené kufre zase spĺňajú náročné požiadavky na dizajn a eleganciu, bohužiaľ však na úkor praktickej stránky. Kožená batožina je totiž náchylnejšia na poškriabanie a údržba takého kufra je komplikovanejšia. Textilné kufre celkovo nie sú odporúčané pre prevoz krehkých vecí – k tomuto účelu sa jednoznačne vyplatí zaobstarať si škrupinový kufor. Výhodou tvrdej batožiny je potom aj tesnenie, vďaka ktorému kufor lepšie ochráni náklad pred dažďom a vlhkom.

Viac sa dozviete v článku o materiáloch cestovných kufrov.

Heys Britto

Dizajn

Dizajn je veľmi subjektívny parameter a jednoznačne tu platí porekadlo: „Koľko ľudí – toľko chutí.“ Výrobcovia batožiny našťastie ponúkajú množstvo rôznych modelov a variantov, takže si každý vyberie podľa svojho gusta. Platí to, že za moderne a vkusne vyrobený kufor s elegantnými prvkami zaplatíme viac, než pokiaľ zvolíme tradičnejšiu batožinu klasických tvarov s jednoduchým prevedením.

K skutočne dizajnovej a originálnej batožine patria výrobky od BG Berlin, Heys a SuitSuit.

Špeciálne požiadavky

Každý typ batožiny disponuje rozmanitými funkciami či doplnkami. Pri vyberaní odporúčame zamerať sa na držadlá (rúčky), bez ktorých sa manipulácia s kufrom ani nedá predstaviť. Zaujímať by vás malo, ako sú riešené a z akého materiálu sú vyrobené. Niekedy ich možno zasunúť, inokedy sú zas na pevno.

Ďalším dôležitým prvkom je zámok. Niektorí preferujú kvalitné kovové zámky, ktoré nemusia byť súčásťou kufra a ktorými uzamknete jazdce zipsov. Luxusnejšie značky kufrov väčšinou disponujú špeciálným kódovým TSA zámkom. Ten je vhodný predovšetkým pri cestách do USA či Veľkej Británie, najnovšie aj na letisku v Prahe – vhodnou voľbou batožiny môžete zabrániť nežiadúcemu poškodeniu kufra pri letiskovej kontrole.

Pozornosť by mal každý venovať aj kolieskam, ktoré sú vyrábané z rôznych materiálov a v rôznych veľkostiach. Niekto si praje pogumované kolieska pre tichý chod, iní zase dajú prednosť odolnejším kolieskam z plastu. Aj ich veľkosť hrá pri manipulácii veľkú rolu. Všeobecne možno povedať, že čím väčšie kolieska, tým pohodlnejší chod.

Pre predstavu ďalej uvádzame, čo na kufroch aj cestovných taškách často vyžadujú naši zákazníci. Jedná sa o dostatok vnútorných aj vonkajších vreciek, špeciálny priestor pre mokré či špinavé oblečenie, vstavaný vešiak či zrkadlo, alebo menovku na vonkajšej strane kufra. O týchto „vychytávkach“ sa ľahko dozviete v našom e-shope na stránke s daným kufrom – a pokiaľ nie, neváhajte sa na nás obrátiť, radi zodpovieme vaše otázky.

Letecké kontroly

March RibbonPred kúpou novej batožiny je dobré poznať predpisy letiskových kontrol, čo sa týka veľkosti, hmotnosti, či uzamknutia kufra. Väčšina dopravných spoločností má veľkostný limit pre palubnú batožinu nastavený takto:

55 x 40 x 20 cm (v x š x h). V batožinovom priestore je samozrejme možné prepraviť kufre väčších rozmerov, nutné je zaujímať sa iba o hmotnosť.

Pokiaľ cestujete do USA, prípadne do Veľkej Británie, môžete sa stretnúť s podrobnejšou kontrolou vašej batožiny. Letisková služba je oprávnená skontrolovať obsah batožiny aj za použitia násilia, pokiaľ je uzamknutá iným ako TSA zámkom. Ten umožňuje zamknutie vášho kufra či cestovnej tašky, bez toho aby hrozilo poškodenie pri kontrole, pretože pracovník letiskovej kontroly je vybavený univerzálnym kľúčom na jeho odomknutie.

TSA zámky sú dnes už pomerne bežnou súčasťou kufrov ponúkaných v našom obchode. Viac o TSA technológii sa dozviete v článku o TSA zámkoch.

Súvisiace produkty