TSA zámky zaistia bezproblémové cestovanie
V USA a na väčšine medzinárodných letísk sa stretnete so zvláštnym druhom kontroly. TSA agenti v rámci nej preverujú batožinu kvôli možnosti prepravy výbušnín, zbraní, zakázaných látok, nebezpečných predmetov a podobne. A práve to môže spôsobiť pri odbavení komplikácie cestujúcim v prípade, že sa vydávajú na cestu s kufrom bez špeciálneho TSA zámku, ktorý kontrolóri ľahko otvoria a opäť uzatvoria univerzálnym kľúčom, ktorý majú k dispozícii.
Čo je to TSA?
TSA alebo Transportation Security Administration (Úrad pre bezpečnosť v doprave), založený v reakcii na teroristické útoky z 11. septembra 2001, je federálnou organizáciou, ktorá spravuje a monitoruje bezpečnosť prepravných systémov Spojených štátov amerických, v rámci ktorých pôsobí i na rade medzinárodných letísk po celom svete. Kvôli obavám o bezpečnosť a ochranu pri cestovaní lietadlom kontrolují bezpečnostní pracovníci každú batožinu, ktorá ide na palubu.
Štandardná procedúra zahŕňa:
- Kontrolu kufra pomocou skenovacieho prístroja, ktorý umožňuje vidieť obsah bez nutnosti kufor otvárať.
- Fyzickú kontrolu obsahu batožiny v prípade odhalenia podozrivého predmetu vo vnútri.
Ak je batožina vybavená obyčajným zámkom, bude musieť byť otvorená násilím, najčastejšie precvaknutím alebo vylomením zámku. Schválené TSA zámky (Travel Sentry Approved) sú prispôsobené k tomu, aby ich TSA agenti mohli otvoriť práve pomocou univerzálneho kľúča. Tento kľúč u seba majú len kontrolóri, takže sa nemusíte báť, že sa Vám do kufra pozrie i neoprávnená osoba. Vy budete zámok otvárať vždy len prostredníctvom trojmiestneho číselného kódu.
Existuje niekoľko typov bezpečnostných TSA zámkov. Všetky dizajny musí schváliť a vybaviť identifikačnou značkou spoločnosť Travel Sentry, ktorá udeľuje tiež licencie na ich výrobu.
Niektoré TSA zámky sú vybavené indikátorom, ktorý vlastníka kufra upozorní na to, že bol zámok univerzálnym kľúčom otvorený. V súčasnosti môžu pri inšpekcii TSA agenti vložiť do kufra tiež potvrdenie o vykonanej kontrole.
Kufor s TSA zámkom?
Najčastejšie je TSA zámok integrovaný v kufri tak, aby do neho bolo možné uzamknúť oba jazdce zipsu, výnimkou však nie sú ani kufre s priloženým visiacim TSA zámkom. Certifikovaný kódový TSA zámok poznáte podľa špeciálneho symbolu červeného diamantu. Niektoré integrované zámky sú zapustené do kufra tak, že splývajú s jeho povrchom, iné sú namontované tak, že mierne vystupujú. To záleží na dizajne jednotlivých výrobcov. Medzi najobľúbenejšie kufre s integrovanými TSA zámkami v našej ponuke patrí Titan Xenon, Travelite Air Base, Travelite Vector, Heys Blue Agate a Heys Black Leopard.
Ak váš kufor nie je TSA zámkom vybavený, nevešajte hlavu, v našom sortimente môžete dokúpiť TSA visiaci zámok i samostatne a zopnúť ním očká na jazdcoch zipsu ľubovoľného kufra. V našej ponuke nájdete rad kvalitných visiacich zámkov.
Kam cestovať s TSA zámkom?
V súčasnosti je bezpečnostnými pracovníkmi TSA kontrolované zhruba 500 letísk po celom svete. Od mája 2017 prebieha TSA kontrola i na pražských letiskách. Ak teda plánujete cestovať napríklad do Kanady, USA, Veľkej Británie, Japonska či ďalších krajín, bude TSA zámok nevyhnutný!
Ako nastaviť vlastnú kombináciu?
Kľúčom k TSA zámku disponujú z vyššie uvedených dôvodov len TSA agenti, nie je preto súčasťou žiadneho kufra. Vašou jedinou úlohou je teda zámok správne nastaviť. Návod ku každému typu zámku pre istotu prikladáme ku každému u nás zakúpenému kufru.
TSA zámky sa od seba často líšia, tu predstavujeme jeden možný typ integrovaného TSA zámku. Na vašom kufri môžete nájsť iný typ, ale zaobchádzanie je často intuitívne a veľmi ľahké. Kým začnete TSA zámok používať, uistite sa, že sa zipsy môžu voľne pohybovať len keď je na zámku nastavený továrny kód „0-0-0“. Ku zmene na vlastný trojčíselný kód je potrebné najskôr nastaviť pôvodnú kombináciu (pri prvom použití kód „0-0-0“) a potom postupovať podľa nasledujúcich inštrukcií:
Praktické videonávody pre každý typ zámku TSA nájdete na našom YouTube kanáli.