Ako nastaviť zámok na kufor?
Integrovaný zámok je v súčasnej dobe štandardnou výbavou väčšiny cestovných kufrov, a dokonca aj niektorých tašiek. A pokiaľ nie, nie je nič jednoduchšie než zámok k batožine jednoducho dokúpiť. Rôzne typy zámkov, či tie visiace či integrované, však majú svoje špecifiká. V čom sa zámky líšia a ako ich správne nastaviť a používať? Odpovede nájdete v následujúcich riadkoch.
Zámky môžeme rozdeliť na tie klasické (či už na kľúčik, alebo číselný kód) a TSA zámky. Obe varianty môžu byť v jednoduchej visiacej podobe alebo ako integrovaný zámok zabudovaný priamo do tela kufra.
Základný zámok, ktorý môžete na vašu batožinu použiť, je klasický visiaci zámok na kľúčik. Ten má ale niekoľko nevýhod. Tou najzásadnejšou je nutnosť strážiť kľúčik, ktorého strata vám môže pekne znepríjemniť dovolenku. Pokiaľ by ste aj napriek tomu „pokladničkový“ zámok radi využili, je vhodný napríklad pre autobusovú prepravu, kedy je kufor prakticky celú dobu s vami. Pre leteckú prepravu sa tento typ zámkov už nehodí. Pokiaľ by totiž pracovník letiska potreboval skontrolovať obsah kufra, zámok vám bez milosti precvikne.
O stupienok lepšie je na tom kombinačný visiaci zámok, ktorý ovládate pomocou číselného kódu, a tak so sebou nemusíte nosiť kľúčik. Vyššie zmieňované riziko zničenia počas kontrol na letisku však zostáva rovnaké.
Nastavenie kombinačného zámku
S integrovaným kombinačným zámkom sa môžete stretnúť pri kufroch, ako sú napríklad Travelite Cabin, Travelite Derby 2W S alebo Travelite City. Tento zámok ovládate pomocou kombinácie troch čísiel a jednoduchého tlačítka. Pokiaľ chcete zmeniť číselný kód, stačí držať tlačítko v polohe otvoreného kufra a pretočiť číselníky. Akonáhle tlačítko pustíte do pôvodnej polohy, nová číselná kombinácia sa nastaví. Pri tomto spôsobe nastavovania zámkov možno väčšinou číselníky otáčať veľmi ťažko. Neľakajte sa – je to bezpečnostné opatrenie, aby sa kód nezmenil nechcene.
TSA zámky
O špecifikách TSA zámkov sme v našej poradni už písali. Stručne povedané, sú to zámky, ktoré môže pracovník letiska v prípade potreby bezpečne otvoriť, a skontrolovať tak obsah vašej batožiny bez toho, aby kufor nejak poškodil. TSA zámok poznáte na prvý pohľad vďaka ikone červeného diamantu.
Aj napriek tomu, že sú zámky štandardizované, môžete medzi jednotlivými typmi nájsť malé odlišnosti.
Prvým dôležitým rozlišovacím kritériom je, či je TSA zámok zabudovaný ako pevná súčasť kufra alebo ako doplnkový tovar v podobe visiaceho TSA zámku. Pri týchto dvoch variantách sa líši predovšetkým spôsob prenastavenia číselného kódu.
Zmena číselného kódu na visiacom TSA zámku
Vybrali ste si niektorý z visiacich TSA zámkov a chcete si nastaviť vlastný kód? Pri väčšine tých, ktoré máme v ponuke, je prenastavenie číselnej kombinácie rovnaké.
• Na zámku nastavte platný kód (z výroby sú to vždy 000).
• Vysuňte kovovú sponu, otočte ju o 90° do boku a pevne ju stlačte smerom dolu.
• Zatiaľ čo držíte stlačenú kovovú sponu, nastavte požadovanú novú kombináciu.
• Pustite kovovú sponu a vráťte ju do pôvodnej polohy.
Od tejto chvíle už máte nastavený nový číselný kód. Teraz ho už len nezabudnúť. :-)
Zmena číselného kódu na integrovanom TSA zámku bez resetovacieho tlačítka
Pri niektorých modeloch kufrov sa môžete stretnúť s jednoduchšou verziou TSA zámku bez resetovacieho tlačítka. Príkladom je napríklad obľúbený March Vision. Tento zámok sa potom nastavuje rovnakým spôsobom, ako klasický kombinačný. Teda podržíte tlačítko pre otvorenie v polohe otvoreného kufra a pretočíte číselník. Akonáhle tlačítko pustíte, je nová kombinácia nastavená.
Zmena číselného kódu na integrovanom TSA zámku
Najčastejšie používaným typom TSA zámku, je verzia s resetovacím tlačítkom. Nájdete ho pri väčšine v súčasnej dobe vyrábaných rád kufrov, a to textilných aj škrupinových. Prenastavenie TSA zámku s resetačným tlačítkom nie je zložité. Najťažšou fázou zmeny číselného kódu je nájdenie onoho malého resetovacieho tlačítka. To sa pri jednotlivých typoch zámkov môže líšiť.
Akonáhle tlačítko nájdete, je už zmena jednoduchá.
• Jazdce uvolnite zo zámku.
• Nastavte platný kód (z výroby je to 000).
• Pomocou pera alebo iného tenkého predmetu zatlačte malé resetovacie tlačítko. Tým sa odblokujú číselníky a vy môžete navoliť novú číselnú kombináciu.
• Pre potvrdenie nového čísla už stačí len stlačiť tlačítko, ktorým sa kufor otvára. Poistka vďaka tomu vyskočí späť do pôvodnej polohy, a tým je celé nastavenie dokončené.
Atypické TSA zámky
Výrobcovia kufrov sa snažia inovovať nielen ich design a funkčnosť, ale aj spôsoby zabezpečenia. Môžete sa tak stretnúť s celou radou atypických TSA zámkov, ktoré majú systém nastavovania jemne odlišný.
Pri rámových kufroch, ktoré majú miesto zipsu po celom obvode pevný rám, sa môžete stretnúť so systémom praciek zaisťujúcich bezpečné uzavretie kufra. Typickým zástupcom tejto kategórie je Travelite Makro, ktorý pre uzavretie využíva hneď tri klapky. Prenastavenie tohto zámku sa potom robí na jednej z praciek označenej červeným diamantom.
• Pracku odklopte a nájdete malé posuvné tlačítko na vnútornej strane.
• Tlačítko nastavte do polohy SET.
• Potom pretočte číselník na kombináciu, akú chcete a tlačítko vráťte späť do pôvodnej polohy s označením OFF.
Pri business kufroch sa objavujú rozšírené možnosti uzamykania – okrem klasickej hlavnej komory možno uzamknúť aj vonkajšie vrecká na elektroniku. Tento alternatívny spôsob môžete nájsť napríklad pri veľmi obľúbenej rade Travelite Crosslite, kde si vďaka ocelovému lanku uzamknete aj vrecko na notebook do jedného TSA zámku.
Podobnú vychytávku ponúka aj škrupinový kufor March Gotthard Cabin Size. Ten však nevyužíva ocelové lanká, ale očká na jazdcoch, ktoré sa do seba dajú zahačknuť a zamknúť do rovnakého TSA zámku.
Vo svete moderných technológií potom nesmieme zabudnúť ani na možnosti prepojenia kufrov s našimi smartphonmi. Túto príležitosť vám ponúka novinka od kanadskej firmy Heys Smart Luggage Airline Aproved. Svoj kufor môžete ovládať cez mobilnú aplikáciu, a to vrátane odomknutia či zamknutia zámku a zmeny kódu.
Čo robiť, keď zabudnem kód k zámku?
Pri všetkých zámkoch platí, že pokiaľ zabudnete kód, máte 999 možností (s výnimkou kufra Titan X2, ktorý sa pýši štvorciferným zámkom). Neostáva nič iného, než sa od 001, 002, 003… postupne prekúsať všetkými variantami. Tak sa zhlboka nadýchnite, obrňte sa trpezlivosťou a hra s číslami môže začať.
Prajeme vám šťastnú cestu bez komplikácií a dobrú makovicu! :-)