Radi Vám pomôžeme:

[email protected]
Menu
Môj košík : 0 ks: 0 €

Palubná batožina a jej rozmery

V nasledujúcom článku nájdete praktické informácie týkajúce sa leteckej dopravy. Zameriame sa predovšetkým na palubnú batožinu a jej špecifiká  čo v nej môžete prevážať, akú veľkosť a váhu nesmie presiahnuť a aké sú v tomto ohľade odlišnosti medzi rôznymi leteckými spoločnosťami. V skratke vás oboznámime aj s ostatnými typmi batožiny.

Druhy kabinových zavazadel

Travelite Cabin 2wČo je to palubná batožina?

Už viete, že poletíte lietadlom a nepoletíte naprázdno. V prípade výberu batožiny máte dve možnosti. Pokiaľ so sebou veziete len niekoľko drobností, napríklad na predĺžený víkend, bude vám stačiť palubná, kabinová alebo tiež príručná batožina. Vo väčšine prípadov poletíte so zahraničnou leteckou spoločnosťou, ale nebojte sa - všetky stránky leteckých spoločností, ktoré odlietajú z Českej republiky, sú dostupné v angličtine. Tam sa stretnete so slovami ako hand baggage, cabin baggage alebo carry-on baggage. Všetky tieto označenai hovoria o type batožiny, ktorý si môžete vziať so sebou do kabíny lietadla. Táto batožina je odbavovaná spoločne s vami, a nie s ostatnou batožinou. Letecká spoločnosť počíta s tým, že ju umiestnite buď do špeciálnej priehradky, ktorá je umiestnená nad sedačkami, alebo zasuniete pod sedačku.

Ďalšie typy batožiny

Druhou možnosťou je vziať so sebou (aj) kufor väčších rozmerov, ktorý prechádza klasickým odbavením a označuje sa ako checked-in baggage, alebo v niektorých prípadoch len baggage. Tento typ batožiny nie je primárnou témou tohto článku, chceli by sme ale upozorniť na zopár drobností.

Travelite Madeira Board Bag

Štandardne je leteckými spoločnosťami stanovené, že určitý počet kusov tejto batožiny je prepravovaný bez príplatku. V prípade ekonomickej triedy je to spravidla jedna batožina, business trieda alebo lety v rámci určitého partnerského programu poskytujú väčšinou možnosť prepravy dvoch kusov tejto batožiny. Niektoré letecké spoločnosti, hlavne tie nízkonákladové (low-cost), ale bezplatnú prepravu tohto typu batožiny vôbec neposkytujú. Letenka sa vám tak môže výrazne predražiť.

V prípade, že pri letiskovej kontrole presiahne vaša príručná batožina povolené rozmery či hmotnosť, budete vyzvaní, aby ste ho nechali odbaviť ako klasickú batožinu. Dodržovanie váhových limitov je dôležité mať na pamäti aj u klasickej batožiny - väčšina leteckých spoločností má za “nadváhu” batožiny stanovené príslušné príplatky, ktoré nie sú práve najnižšie.

Výška, váha a iné parametre

Deuter Grant Flight

Z rozmerových tabuliek všetkých 52 leteckých spoločností, ktoré lietajú cez letisko Václava Havla, sme zistili, že všetky aerolinky poskytujú minimálne jednu príručnú batožinu bezplatne. Rozdiely nájdeme v maximálne povolených rozmeroch, ktoré môže batožina dosahovať.

Sledovali sme podmienky tzv. ekonomických tried, teda tých, ktoré sú najčastejšie využívané. Až na niekoľko leteckých spoločností môžu rozmery batožiny v súčte dosahovať 115 centimetrov. Väčšinou sú tieto rozmery nasledovné: 55 x 40 x 20, môžete sa ale stretnúť aj s 55 x 35 x 25 - všetky rozmery sú uvedené v centimetroch. Výnimky sme našli v prípade Polet airlines (Voronež) a Tatarstan airlines (Kazaň), kde sú rozmery znížené na 45 x 35 x 15 cm.

CabinZero Military

Špecifickú kategóriu tvorí letecká spoločnosť Wizzair, ktorá má stanovené bezplatné rozmery na minimalistických 42 x 32 x 25 cm. Od októbra 2017 sa však aj Wizzair priblížila obvyklým štandardom a maximálne povolené miery príručnej batožiny zväčšila na 55 x 40 x 23 cm. Letecká spoločnosť Tarom (Bukurešť) síce poskytuje možnosť klasických rozměrov 55 x 40 x 20, ale odporúča zároveň, na vyťažených linkách využívať skôr batožinu veľkosti 35 x 30 x 20, pretože sa vojde pod sedačku, a máte tak vždy istotu, že sa s vami vaša batožina dostane do lietadla. Toto odporúča aj letecká spoločnosť Transavia (Rotterdam).

Druhým dôležitým parametrom je váha príručnej batožiny. Pamätajte si, že aj keď bude vaša batožina mať správne rozmery, ale vyššiu než povolenú váhu, budete ho musieť nechať odbaviť klasickou cestou. Napríklad Smartwings vám poskytuje možnosť rozmerov v súčte do 115 centimetrov, ale batožina môže vážiť iba päť kilogramov. Drvivá väčšina leteckých spoločností má stanovenú váhu do osem, prípadne do desať kilogramov na príručnú batožinu. Ich počty sú zhruba v pomere jedna ku jednej. Aj tu sa nájde niekoľko výnimiek, a to tentokrát tých pozitívnejších. Niektoré letecké spoločnosti váhovú mieru posunuli až na dvanásť kilogramov. Ide konkrétne o tieto spoločnosti:

Rozměry palubního zavazadla

- Aeroflot (Moskva)

- Air France (Francúzsko)

- Ukraine airlines (Ukrajina)

- Brussels airways (Brusel)

- KLM (Amsterdam)

- Hop! (Lyon)

- Korean air (Južná Kórea)

V súčasnosti však niektoré letecké spoločnosti váhové limity příručnej batožiny opúšťajú úplne.

Normy IATA

March Elle SPráve zmieňovaný rozmer 56 x 45 x 25 cm (pričom súčet týchto rozmerov nemá presiahnuť 110 cm) odpovedá normám Medzinárodnej asociácie leteckých dopravcov alebo IATA (International Air Transport Association). Táto organizácia združuje letecké spoločnosti zo 140 krajín sveta, ktoré okrem cien konzultujú prostredníctvom IATA tiež iné pravidlá leteckej prevádzky, ako sú práve príslušné parametre jednotlivých typov batožiny.

Týmto značením sa môžete orientovať už pri výbere kufra. Na našom eshope nájdete hneď niekoľko kufrov, ktoré IATA normy pre palubné kufre spĺňajú. Stačí do vyhľadávača v hlavičke našich stránok zadať heslo „IATA“. Jedná sa napríklad o kufr s vreckom na notebook s vypchávkou Titan Xenon alebo o elegantný kufor March Elle S, ktorý isto zaujme predovšetkým dámy.

 Dva kusy palubnej batožiny?

Našli sme jednu leteckú spoločnosť, ktorá vyslovene zakazuje ďalšiu palubnú batožinu, je ňou Volotea (Nantes). Ďalej existujú letecké spoločnosti, ktoré na svojich stránkach priamo uvádzajú, že si na palubu lietadla môžete okrem príručnej batožiny vziať ešte jednu batožinu - väčšinou sú vymenované položky ako dámska kabelka, taška na notebook alebo obal na oblek. Túto možnosť poskytujú následujúci leteckí prepravcovia:

- Aeroflot (Moskva)

Ciak Roncato Lounge S

- Norwegian (severské krajiny)

- Ukraine airlines (Ukrajina)

- Air France (Francúzsko)

- Air One (Benátky)

- British airways (Veľká Británia)

- Brussels airways (Brusel)

- Korean air (Južná Kórea)

Ostatné letecké spoločnosti neposkytujú širšie informácie o možnosti ďalšej príručnej batožiny. 

O tom, čo je a čo nie je možné prevážať v palubnej batožine pojednáva náš článok Čo si (ne)môžete vziať na palubu lietadla - pred každým odletom sa informujte u konkrétnej leteckej spoločnosti, aké sú maximálne povolené rozmery palubnej batožiny, aby ste predišli následnému nedorozumeniu.

Pamätajte si, vždy je dobré sa trikrát uistiť, že máte správne rozmery a váhu batožiny, než platiť dodatočné prehnané ceny na letisku. Veríme, že vám tento článok poskytol dostatočné základné informácie o palubnej batožine a možno vám aj pomôže pri výbere toho správneho palubného kufra. Letu zdar a hladké pristátie!

Súvisiace produkty

Člen APEK Člen APEK Overené zákazníkmi - Heureka
Akceptujeme karty VISA Akceptujeme karty Mastercard Akceptujeme karty Maestro Akceptujeme Google Pay