Radi Vám pomôžeme:

+420 722 933 770

(9:00–17:00)

Menu
Môj košík : 0 ks: 0 €

Palubný batoh ako alternatíva kufra

CabinZero Classic Ultra-light Naga RedPalubné batohy sú čím ďalej populárnejším typom batožiny. Oproti kufrom majú totiž hneď niekoľko výhod. Sú ľahké a tvárne, prispôsobia sa nielen vašim potrebám, ale aj rôznym požiadavkám leteckých spoločností. Pritom vám poskytnú úložný priestor porovnateľný s príručným kufrom a možnosť mať na cestách všetko na dosah ruky bez nutnosti náročnejšej manipulácie.

Veľkosť tak akurát

Palubné kufre sa obvykle vyrábajú v rozmeroch 55 x 40 x 20–25 cm. Tieto rozmery vyžaduje väčšina leteckých spoločností, ale niektoré (napríklad American Airlines, Air India, Flybe, United Airlines, Emirates a ďalšie) povoľujú maximálnu šírku 35 cm. Iné aerolinky zase vyžadujú nižšiu výšku batožiny (Air Transat: 51 cm) a aj povolená hĺbka je veľmi rôznorodá. Podmienky sa taktiež líšia podľa letu, napríklad či mierite do zámoria alebo cestujete v rámci Európy.

Na rozdiel od pevného kufra s nemennými rozmermi sa tak batoh prispôsobí konkrétnej situácií a nemusíte sa báť, že vám nabudúce budú zvyšovať napríklad dva (zdanlivo bezvýznamné) centimetre.

Ďalšou výhodou je nižšia hmotnosť. Zatiaľ čo sa hmotnosť najľahšieho textilného kufra pohybuje okolo dvoch kilogramov, najľahšie palubné batohy majú menej než 800 gramov. Cestovanie si tak výrazne uľahčíte.

Asi najvýznamnejšou prednosťou je možnosť niesť náklad na chrbte. Nebudú vás teda obmedzovať diery v chodníku, obrubníky, schody apod. Môžete ísť svojím tempom a poprípade aj bežať. Zároveň budete mať voľné ruky, čo oceníte najmä pri cestovaní v MHD alebo pri pohybe po meste či v neznámom prostredí s mobilom, mapou alebo knižným sprievodcom.

Pre koho je palubný batoh vhodný?

Tatonka Flightcase Black

Cestovanie s kufrom je pre mnoho ľudí relatívne pohodlné. Nenesiete záťaž na chrbte, kolieska ju vezú za vás. Na dlhšie trasy alebo pri celodennom objavovaní pozoruhodností v teréne však príliš vhodným riešením nie je.

Ak máte v pláne veľa chodiť a nevadí vám či nemáte problém niesť vašu výbavu na chrbte, palubný batoh je pre vás dobrou voľbou. Hodí sa ako na nízkonákladové cestovanie, tak víkendové návštevy miest.

V čom je palubný batoh iný?

CabinZero Classic Ultra-light Hot PinkLetieť môžete samozrejme aj s outdoor batohmi. Pokiaľ však chcete pri leteckom cestovaní využiť maximálny možný povolený objem (obvykle okolo 44 litrov), outdoor batoh bude väčšinou príliš vysoký (okolo 60-65 cm) a úzky (okolo 30 cm). Pokiaľ vám teda pevný chrbát outdoor batoha vôbec umožní dostať sa do povolenej výšky 55 cm (niektoré batohy majú odnímateľnú podporu chrbta), prídete zhruba o 10 litrov povoleného objemu (okolo 25 %). S palubným batohom vám tiež odpadne práca a starosť batožinu leteckým limitom prispôsobovať.

Palubné batohy vs. „nepalubné“

Okrem toho, že sa palubné batohy vyrábajú v tvare kufra, teda približne v rozmeroch 55 x 40 x 20–25 cm, majú aj niekoľko ďalších výhod. Pravidlom býva „taškové otváranie“ s pomocou dlhého zipsu v tvare písmena U, ktorý vám umožní roztvoriť celý batoh a pohodlne sa zbaliť alebo vybaliť.

Ďalšia z praktických vychytávok je aj rúčka umiestnená  na boku, ktorá vám umožní niesť batoh ako tašku a pohodlne ho zdvíhať, napríklad pri ukladaní do palubnej schránky. Potrebám vzdušného cestovania a manipulácii na palube lietadla sú prispôsobené aj vrecká, konkrétne ich umiestnenie, popruhy a vnútorné usporiadanie.

Teraz vám predstavíme niekoľko vybraných modelov palubných batohov, ktoré si podľa nás zaslúžia pozornosť:  

CabinZero

CabinZero Vintage Ultra-light NavyĽahkosť, jednoduchosť, kvalita – tieto vlastnosti charakterizujú britskú značku CabinZero. Ich batoh Classic Ultra-light si môžete kúpiť v troch rôznych veľkostiach (44, 36  a 28  litrov) a v pestrej palete farebných prevedení.

Na batohu nájdete zipsové vrecko pre uloženie drobností, vnútri dve ďalšie a jedno otvorené, ktoré je dosť veľké aj na provizórne uloženie notebooku. Dva páry kompresných popruhov batoh v prípade potreby stiahnu a dve rúčky umožnia pohodlné nosenie a manipuláciu na palube lietadla. Zaujímavou dizajnovou alternatívou klasickej verzie je model CabinZero Vintage, s dnom vystuženým koženkou.

CabinZero MilitaryBatohy CabinZero sú vybavené kódom pre registráciu v sieti Okoban. Stačí sa tu zaregistrovať, uviesť svoje kontakty a pokiaľ sa batoh na letisku stratí, personál vás môže pomocou kódu na batohu dohľadať a kontaktovať. Všetky batohy CabinZero majú 25 rokov záruku (10 rokov u nás, 15 rokov u výrobcu).

Obľúbená verzia CabinZero Millitary s objemom 44 a 36 litrov sú potom vybavený čalúneným a odvetraným chrbtovým systémom, hrudným popruhom a jednoduchým bedrovým pásom. Naviac tiež na boku obsahuje vrecko na fľašu. Je vhodnou voľbou pre všetkých, ktorí majú v pláne prepravovať sa na mieste predovšetkým peši. K dispozícii je aj mini batoh s menšími rozmermi s objemom 28 litrov. Veľkou prednosťou batohov CabinZero je nielen ich univerzálne využitie, ale aj veľmi pestrá škála dostupných farebných odtieňov.

Cabinzero Classic Plus 42 Orange ChillNajprepracovanejšími modelmi sú CabinZero Adventure Pro 32 a 42, ktoré ponúkajú vďaka vylepšenému chrbtovému panelu s drážkami pre odvod vlhkosti a perforovaným ramenným popruhom ešte vyšší komfort pri celodennom nosení. Batohy majú aj čalúnenú priehradku na 15" notebook a vo vnútri hlavnej komory aj sťahovacie popruhy pre fixáciu prenášaných vecí. Okrem toho možno dokúpiť aj popruh umožňujúci nosenie batohu ako tašku štýlom crossbody alebo na ramene.

CabinZero UrbanBatoh Classic Plus potom ponúka ešte ďalšiu funkčnú vychytávku, a síce možnosť odopnúť a uschovať ramenné popruhy v špeciálnej priehradke v chrbtovom paneli. Na zadnej strane medzi čalúnenými časťami je umiestnená aj rúčka pre pohodlnú manipuláciu.

Rad Urban je určený skôr do mesta, preto aj pri tomto modeli je možné ramenné popruhy skryť a batoh je možné niesť v ruke, alebo po pripnutí dlhého popruhu ako tašku cez rameno. Materiál tarpaulín je navyše nepremokavý, takže poskytuje vyššiu ochranu v daždi.

Lowe Alpine

Lowe Alpine AT Lightflite Carry-On 40 20 AnthraciteAni americká outdoorová značka Lowe Alpine neostala pozadu a prišla na trh so svojim palubným batohom – a jedná sa o skutočne podarený kúsok. Podobne ako CabinZero Urban, je aj elegantný Lowe Alpine AT Carry-On praktickým spojením troch kusov batožiny v jednom: batoha, tašky do ruky a brašny cez rameno. Jeho hlavnou prednosťou je veľmi odolný materiál, ktorý je stavaný na časté a náročné cestovanie.

Lowe Alpine AT Lightflite Carry-On 40 20" Anthracite

Ďalšími výhodami je veľký objem (až 45 litrov), zosilnený zips zabezpečený proti vykradnutiu, vnútorné aj vonkajšie kompresné popruhy, pútka pre uchytenie dodatočných vecí, vonkajšia zipsová kapsička a priestranná vnútorná. Dizajnéri batohu mysleli aj na potrebu identifikácie a vybavili ho odnímateľnou menovkou

Veľkým plusom je aj samostatný oddiel na notebook, ktorý možno otvoriť do uhla 180°, čo uľahčí kontrolu na letisku. Ešte ľahšou verziou palubného batohu je potom model AT Lightflite, ktorý je o 600 gramov ľahší. Objem 40 litrov vám umožní vziať si so sebou na palubu viac vecí, pretože batoh nie je vybavený priehradkou na notebook.

Tatonka

Tatonka Flightcase Bordeaux redNemecká firma Tatonka prispieva do sortimentu palubných batohov modelom Flightcase. Vďaka prepracovanému chrbtovému systému a možnosti dokúpiť a pripnúť ramenný popruh je vlastne šikovným prepojením batohu, tašky do ruky a tašky cez rameno. Podobne je tomu aj pri modeloch CabinZero Urban či Lowe Alpine AT Carry-On.

Pri tomto batohu s objemom 40 litrov môžete podľa potreby skryť ako ramenné popruhy, tak hrudný i bedrový pás v samostatnom textilnom vrecku za zips. Hlavná komora batohu je vybavená sieťovanou priehradkou a kompresnými popruhmi pre ľahšiu organizáciu a fixáciou vecí. V zadnom oddiele je potom umiestnené samostatné vrecko na notebook s prístupom zhora i zboku.

Osprey

Osprey Farpoint 40 ML Volcanic GreyPokiaľ letíte za dobrodružstvom a máte v pláne prejsť poriadnu štreku, potrebujete palubný batoh s prepracovaným chrbtom, čo najpohodlnejšími popruhmi a dobrým bedrovým pásom. To všetko v sebe spája Farpoint 40 pre mužov a Fairview 40 určený pre ženy od americkej firmy Osprey.

Jedná sa opäť o kombináciu tašky do ruky s dvoma silnými rúčkami, brašny cez rameno a solídneho batoha. Odvetraný chrbtový systém, ktorý sa dá celý skryť za zipsovú priehradku, aby pri ceste lietadlom neprekážal, so svojou prepracovanosťou môže rovnať chrbtovým panelom športových či turistických batohov.

Osprey Farpoint 40 M/L Volcanic Grey

Batoh je rozdelený na dve komory – zadná (väčšia) a predná (menšia). Dve vonkajšie otvorené sieťované vrecká a jedno na zips, spoločne s dvoma veľkými zipsovými vreckami vnútri vám poskytnú dostatok priestoru pre organizáciu a uloženie drobností.

Pre vášho elektronického spoločníka veľkosti 15" je tu navyše pripravené čalúnené vrecko s poistkou proti pohybu. Dva kompresné popruhy vnútri a dva vonku zaistia, že vaše veci zostanú presne tam, kde ich uložíte, a batoh nebude zbytočne rozmerný. Osprey Farpoint 40 a Fairview 40 sú skvelou voľbou pre tých, ktorí potrebujú funkčný turistický batoh robený na mieru podmienkam vzdušného cestovania.

Burton

Burton Traverse Travel true

Mladších cestovateľov osloví hneď dvoma praktickými modelmi palubných batohov aj ďalšia americká značka Burton. Batoh Burton Multipath z odolného nylónu sa otvára rovnako ako kufor. Vnútri je rozdelený na dve časti, takže sa do neho zbalíte ľahko a rýchlo, a navyše si môžete veci prehľadne usporiadať.

Vo výbave oboch batohov nechýba ani priehradka na 15,6" notebook či bedrový popruh, s ktorým sa aj ťažší náklad ponesie pohodlne. Vnútorné i vonkajšie vrecká sa postarajú o bezpečné uloženie dokladov a osobných vecí. Vďaka kapacite 27 litrov poslúži predovšetkým pri eurovíkendových poznávačkách.

Menšie palubné batohy

Travelite Basics Backpack L

Travelite Basics Backpack L je alternatívou menšieho palubného batohu. Jeho prednosti ocenia najmä tí, ktorí preferujú športový štýl. Odľahčený batoh s objemom 30 litrov a praktickým predným plnením má aj samostatnú priehradku na topánky. Okrem toho možno chrbtový systém spolu s ramennými popruhmi zapnúť do samostatného vrecka a nosiť ho v ruke ako tašku.

Batoh disponuje vreckom na 15,6" notebook aj tablet. Na zadnej strane je vybavený skrytým vreckom na cestovné doklady aj popruhom pre nasunutie na rúčku kufra pre prípad, že ho budete chcieť využiť ako doplnkovú batožinu.

Vaude TejoVaude Tejo je praktickým, a vďaka šetrne vyrobenému materiálu bez chemickej impregnácie, aj ekologickým spoločníkom na cesty za prácou, poznávaním a zábavou. Hoci nie je primárne určený ako batoh do lietadla, jeho vlastnosti a dizajn ho k ceste na palube priamo predurčujú.

S rozmermi 50 x 31 x 20 cm budete mať v palubnej priehradke nad hlavou ešte malú rezervu, objem 30 litrov postačí na víkendový výlet s minimalistickou výbavou. Batoh je možné otvoriť ako kufor a prehľadne zbalené veci usporiadať. Dovnútra sa vojde ako oblečenie, tak 15,6" notebook či potrebné dokumenty až do formátu A4.

Ak potrebujete batoh do lietadla eště kompaktnejších rozmerov skrze vlastný pocit pohodlia, alebo kvôli cestovanie s nízkonákladovými aerolinkami, ktorých limity pre carry-on či doplnkovú príručnú batožinu bývajú prísnejšie, potom vám isto sadne rozmerovo menšie, ale rovnako praktický model – Vaude Confederate, ktorý je vydarenou kombináciou ruksaku a tašky.

Alebo kompromis?

Či už dáte prednosť palubnému kufru pre jeho pohodlnosť alebo palubnému batohu pre neobmedzené cestovanie, alebo batohu na kolieskach pre jeho variabilitu, prajeme vám šťastnú a zážitkami nabitú cestu! :-)

Súvisiace produkty

Člen APEK Člen APEK Overené zákazníkmi - Heureka
Akceptujeme karty VISA Akceptujeme karty Mastercard Akceptujeme karty Maestro Akceptujeme Google Pay