Radi Vám pomôžeme:

+420 722 933 770

(9:00–17:00)

Menu
Môj košík : 0 ks: 0 €
AKCIA: Využite zľavový kupón na 10% zľavu na čokoľvek z našej ponuky. Kód kupónu: BAGALIO10. Platí do 21. 2. 2020 aj na zľavnené produkty.

Ako vybrať fľašu

Fľaša patrí medzi základné vybavenie, nech už vyrazíte do prírody, do školy, do práce alebo za športom. A pretože sa jedná o predmet, ktorý môžete využívať prakticky neustále, správny výber vám prinesie veľa pohodlí a úžitku. V pestrej plejáde fliaš, ktoré sú navyše na prvý pohlaď veľmi podobné, však nie je jednoduché sa vyznať. Spísali sme pre vás teda nasledujúci článok, ktorý vám pomôže vybrať takú, ktorá nebude otravnou záťažou, ale skutočne vítaným pomocníkom.

Pri výbere fľaše je  najprv dobré si ujasniť, ako a k čomu ju chcete používať? Ako často? V akom prostredí? Pri akých aktivitách? Akú tekutinu v nej budete prenášať? Ako a kde ju budete nosiť? A na ako dlhú dobu si budete fľašu so sebou brať? Akonáhle si na tieto otázky odpoviete, odporúčame premyslieť nasledujúce parametre:

Salewa Hiker 1 l Cool grey

1) Materiál (hmotnosť a údržba)

Prvým krokom je voľba materiálu. V našom e-shope nájdete predovšetkým plastovékovové a sklenené fľaše. Plastové fľaše sú najčastejšie vyrobené z polyesteru alebo polypropylénu, kovové z nerezovej oceli a hliníku. Kovové fľaše sú ťažšie než plastové, ak ale nepotrebujete počítať každý gram, nejedná sa o veľkú záťaž navyše (napr. rozdiel 80 gramov u Salewa Runner Bottle 1 liter (150 g, plast) a Salewa Hiker 1 liter (230 g, nerezová oceľ)). Sklenené fľaše sú potom o niečo ťažšie (521 g u CamelBak Eddy Glass 0,7 l). Výhodou nerezových a sklenených fliaš je ich zdravotná neškodnosť. Ak si chcete kúpiť fľašu plastovú, odporúčame kvalitné fľaše bez zdraviu škodlivých prímesí (BPA, BPS, BPF, farbivá, stabilizátory, zmäkčovadlá, ftaláty atď.).

Čo je to BPA?

BPA je skratka pre Bisphenol A, jedná sa o organickú, avšak umele vyrábanú zlúčeninu používanú už takmer 60 rokov. Jej hlavnou výhodou je nerozpustnosť vo vode a plasty, ktoré ju obsahujú, majú zároveň značnú tvrdosť a čírosť. To ju predurčuje k výrobe fliaš, ale tiež športového vybavenia, CD alebo DVD. Len v roku 2011 jej celosvetovo bolo vyrobenej cez 4,5 miliardy kilogramov (čo je ťažko predstaviteľné, ale jedná sa o jednu z najmasovejšie vyrábaných chemikálií na svete). Výhody, ktoré prináša, môžu však mať aj odvrátenú stránku. BPA totiž obsahuje zložky chemicky podobné hormónu estrogénu. Tie v tele pôsobia podobe ako ženský hormón a môžu byť príčinou predčasného pohlavného dozretia detí a zníženia mužskej plodnosti. Je tiež možné, že BPA môže zvyšovať možnosť rakoviny, astmy, chorôb srdca, neurologických problémov, porúch metabolizmu a znižovať imunitu. Značné množstvo tejto látky tiež každý rok uniká do životného prostredia. Nie všetky štúdie sa síce na zdravotnej škodlivosti BPA zhodujú, ale napr. v Európskej únii alebo Kanade je zakázané používať BPA pri výrobe dojčenských fliaš.

V našom repertoáru si však bez problémov môžete vybrať z celej rady fliaš neobsahujúcich BPA.

Voľbu materiálu, okrem hmotnosti a zdravotnej neškodnosti, ovplyvňujú tiež nároky na odolnosť a trvanlivosť. Aj keď sú kovové fľaše odolnejšie, nemusíte sa báť, že by tie plastové málo vydržali. Pád z cca dvojmetrovej výšky na ostré kamene pri naplneniu 1,5 litra nie je žiadny problém (z vlastnej skúsenosti s Nalgene Wide Mouth 1,5 l). Do fliaš od spoločnosti Nalgene je možné tiež bez obáv naliať vriacu vodu, čo je spoločne s octom, soľou, kyselinou citrónovou alebo prípravkom na mytie riadu tiež vhodný zapôsob ich čistenia a dezinfekcie. Sklenené fľaše môžu byť navyše pre ochranu potiahnuté silikónovou vrstvou (napr. CamelBak Eddy Glass 0,7 l).

2) Objem

Lowe Alpine Eclipse 25

Akonáhle budete mať jasno v materiálu, odporúčame zvoliť vhodný objem. Vyberať môžete z objemu od 0,5 litra, cez 0,6 litra0,75 litra1 liter až po 1,5 litra. Väčšia fľaša znamená väčšia variabilita v množstve vody, ktorú si so sebou môžete vziať, ale samozrejme aj viacej zabraného priestoru v batohu. Čo sa týka hmotnosti, ani tu nenájdete podstatný rozdiel medzi rôznymi objemami fliaš, v priemeru cca 30-40 gramov na poľ litra (napr. medzi Nalgene Wide Mouth 1 l (178 g) a Nalgene Wide Mouth 1,5 l (206 g) je rozdiel iba 28 gramov).

Bočné vonkajšie vrecko batoha (napr. Deuter Ac Lite 22) je dobrou voľbou, ak si chcete zobrať väčšiu fľašu a neprísť o priestor vnútri v batohu. Pre väčšiu fľašu potom odporúčame batohy s dostatočne hlbokou a širokou (ideálne strečovým) bočným vreckom a s dvoma sťahovacími popruhmi – jedným cez fľašu a druhým nad ňou. Tie zaistia, že fľaša v žiadnej polohe nevypadne a bude stabilná (napr. Lowe Alpine Eclipse 25).

Nalgene MultiDrink3) Otváranie a hrdlo

Väčšina fliaš je opatrená širokým skrutkovacím závitom pre jednoduché napustenie vody (napr. Nalgene Wide Mouth 0,5 l), niektoré potom navyše ďalším typom otváraní. Môže to byť odklápacie veko, ktoré je možné otvoriť jednou rukou a je pomerne bezpečné čo sa týka nechceného vyliatia, zvlášť pokiaľ je opatrené poistkou (napr. Nalgene On the Fly 0,7 l). Ďalej menší závit na užšom hrdle (napr. Salewa Hiker 0,5 l), ktorý je prácnejší na otváranie, ale najbezpečnejší z hľadiska náhodného otvorenia. Ďalšou možnosťou je slamka, veľmi pohodlná na pitie pri pohybe (napr. CamelBak Groove Bottle 0,6 l). Praktické sú tiež fľaše s výsuvnou zátkou, známe predovšetkým zo sveta cyklistiky (napr. Coocazoo Fľaša 0,7 l). Niektoré fľaše potom majú kombinované otváranie, ako napr. Nalgene MultiDrink 0,6 l, ktorá má okrem veľkého závitu aj jeden menší (s úzkym hrdlom) a vyklápaciu slamku opatrenú poistku.

4) Tvar

Výber tvaru fľaše sa odvíja od spôsobu užívania, prepravy a napúšťania. Fľaše u nás nájdete v troch základných tvaroch: guľaté štíhle-vysoké (napr. Salewa Traveller Alu Bottle 1 l), guľaté široké-nízke (napr. Nalgene Wide Mouth 1 liter) a poľné fľaše (napr. Nalgene Oasis 1 l). Užšia fľaša sa lepšie vojde do väčšiny nosičov na bicykloch, širšie mávajú aj širšie hrdlá a sú stabilnejšie. Čím nižší profil a širšie hrdlo, tím sa vám bude fľaša lepšie napúšťať (napr. v umývadlách, ktoré nemajú príliš vysoké batérie). Aj tvar poľných fliaš je veľmi praktický, pretože efektívne využíva priestor a fľaša je vďaka tomu veľmi skladná.

Nalgene Bottle Clothing

5) Ďalšie vlastnosti a doplnky

Ak už máte zvolený materiál, objem, hrdlo aj tvar, môžete sa ešte zamyslieť nad niekoľkými užitočnými vychytávkam. Jednou z nich je merná stupnica, vďaka ktorej môžete presne odmerať množstvo vody (napr. Nalgene Wide Mouth 1,5 l). To sa hodí napríklad vtedy, keď varíte pod korunami stromov, robíte si čaj alebo len chcete mať prehlaď o tom, koľko vody vám ešte ostáva. Pre vylepšenie chuti vody a odstránenie pachu a chlóru slúži fľaša so zabudovaným filtrom z aktívneho uhlíku (napr. CamelBak Groove Insulated 0,6 l).

V poslednej rade je možné k fľašiam dokúpiť aj rôzne praktické doplnky. Napríklad obaly na fľaše, ktoré ochraňujú fľašu pred poškodením a zároveň izolujú tekutinu, aby v zime zostala dlhšie teplá alebo v lete dlhšie studená (napr. Nalgene Bottle Clothing Insulated). Ďalej tiež čistiace súpravy (napr. Osprey Hydraulics Cleaning Kit pre hydrovaky), vďaka ktorým dober vyčistíte aj úzke fľaše, slamky a náustky.

CamelBak UnBottle

6) Alternatívy

Alternatívou ku klasickým fľašiam sú vaky na vodu. Môžete ich kúpiť v rôznych veľkostiach – od 0,5 litra (napr. CamelBak Quick Stow Chill Flask 0,5 l) až po 3 litre (Nalgene Cantene Wide Mouth 3 l). Ich výhodou je tvárnosť: na rozdiel od fľaše, ktorá zaberá stále rovnako priestoru, aj keď poloprázdna, je možné vak stlačiť do minimálnych rozmerov. Je tiež výrazne ľahšia. Veľmi praktické sú aj hydrovaky s hadičkou. Vak sa povesí alebo položí do určeného vrecka v batohu, hadička vyvedie špeciálnym otvorom a uchytí na ramennom popruhu. Jeho výhoda spočíva v tom, že z nej môžete pravidelne a pohodlne piť v priebehu chôdze, bez toho aby ste museli neustále skladať batoh a otvárať fľašu. Tieto vaky predávame tiež v rôznych objemoch, štandardne 1,5 litra (napr. Salomon Soft Reservoir 1,5 l), 2 litre (napr. Deuter Streamer 2,0 l) a 3 litre (napr. Osprey Hydraulics 3 l). Ďalšou alternatívou, určenou k udržovaniu teploty nápoja, sú termosky. O tých si však môžete prečítať samostatný článok.

Súvisiace produkty

Člen APEK Člen APEK Overené zákazníkmi - Heureka
Akceptujeme karty VISA Akceptujeme karty Mastercard Akceptujeme karty Maestro Akceptujeme Google Pay