Radi Vám pomôžeme:

+420 722 933 770

(9:00–15:00)

Menu

Ako si vybrať správnu termosku

Prichádza obdobie, kedy väčšina z nás vyráža na dlhšie výlety či plánuje dovolenku. Zvažujeme, čo si zbaliť so sebou. Vybavenie, ktoré by vám na cestách určite nemalo chýbať, je termoska. Aj keď ju mnoho ľudí využíva iba v zime na teplý čaj alebo životabudič, určite ju oceníte aj v parných mesiacoch, kedy zachová pitie príjemne chladné. Veď prečo nie, keď na tento účel bola pôvodne vymyslená.

Kde sa termoska vzala?

Sestrou termosky, ktorú dnes poznáme, je Dewarova izolačná fľaša. „Dewarku“ vynašiel v roku 1892 škótsky vedec, sir James Dewar, ktorý sa zaoberal skvapalňovaním plynov. Tento vynálezca zostrojil sklenenú fľašu s dvojitými sklami, spomedzi ktorých vyčerpal vzduch. Vzniknuté vákuum zabránilo výmene tepla medzi okolím a zachytené plyny si tak uchovaly stálu teplotu počas dlhej doby.

Nápadu sa v roku 1904 chytil nemecký podnikateľ Reinhold Burger. Ten dewarke miesto sklenenej vrchnej vrstvy navliekol kovový plášť a hornú stranu opatril viečkom s kalíškom na pitie. Svoj výtvor pomenoval Thermos z gréckého therme, čo znamená teplý, a založil spoločnosť Thermos G.m.b.H. Vo svete vzbudila táto novinka skutočné nadšenie. Od tej chvíle začali termosky sprevádzať svojich majiteľov na cestách po celom svete. Robert Peary ju so sebou mal pri dobývaní severného pólu a prezident Roosvelt ju viezol na expedíciu do Afriky. Svoje miesto si našla dokonca aj počas vojny, kde sprevádzala letcov do bojov na oblohe. Aj keď nám už slúži 112 rokov, obľuba termosiek neklesá, práve naopak. Aby sme tieto fľaše mohli so sebou zobrať skutočne všade a znížilo sa riziko ich rozbitia, vymenili výrobci vnútornú sklenenú fľašu za kovovú a vymysleli nespočetné množstvo vychytáviek, ktoré nám uľahčujú pobyt nielen v prírode.

Tvar, ktorý vám padne do ruky

Husky Thermo BottleKaždý výrobca dáva termoske osobitý ráz a zameriava sa na trochu inú potrebu zákazníka. Na trhu sa tak môžete stretnúť s celým radom variantov. Okrem toho sa líšia aj svojim objemom, ktorý sa pohybuje v rozmedzí od 0,3 do 2,5 l. Horná časť má vo väčšine prípadov dva uzávery. Prvý uzáver je šróbovací alebo nasadzovací a slúži aj ako kalíšok na pitie. Druhý, vnútorný uzáver je klikací alebo skrutkovací. V oboch prípadoch sa medzi hrdlom fľaše a viečkom vytvorí iba malá štrbina pre nalievanie nápoja, aby zbytočne nedochádzalo k výmene tepla medzi obsahom fľaše a okolím. Tento typ termosiek ponúka napríklad spoločnosť HuskySalewa či Tatonka, ktorých produkty sú rokmi preverenou klasikou.

CamelBak Forge 16Ďalším nemenej zaujímavým typom termosiek sú takzvané inteligentné termosky, ktoré majú iba jeden uzáver, vytvarovaný priamo do podoby náustku. Z inteligentnej termosky sa tak dá piť bez zdlhavého šróbovania. Tekutina by však nemala byť príliš horúca, aby nedošlo k obareniu. Tieto nádoby majú podobu fliaš alebo hrnčekov, ktoré mnoho ľudí ocení naplnené kávou pri ceste do práce. Ich veľkou výhodou je, že sa ľahko vojdú do kabelky či pánskej brašny a nedôjde k ich vyliatiu. V aute ich ľahko umiestnite do držiaku a užijete si bezpečnú cestu bez zbytočného  šmátrania v taške. Veľmi kvalitný termohrnček, ktorý vám spríjemní deň je CamelBak Forge 16.

Built Perfect Seal BottleAk hľadáte niečo naozaj štýlové, avšak stále plne funkčné, rozhodne by vám nemala uniknúť termoska Built Perfect Seal Bottle, ktorej dizajn sa výrobcom skutočne vydaril. Nie je však len na okrasu! Dokonale tesní a jej izolácia umožní bezproblémovú manipuláciu.

Dostupné sú aj ekologické fľaše. Výrobci u nich zaručujú, že materiály sú ľahko odbúrateľné potom, ako fľaša doslúži.

Možno to niekoho prekvapí, ale existujú aj termosky na jedlo, sú nižšie a pripôsobené na „varenie“. Túto vlastnosť využijú hlavne cestovatelia v extrémnych podmienkach, ktorí potrebujú minimalizovať stratu energie. Nejedná sa samozrejme o varenie v pravom zmysle slova, ale aj takáto potrava sa jesť dá. Ingrendiencie, napríklad zeleninu, nakrájame na drobné kúsky a zalejeme ich vriacou vodou. Fľašu uzavrieme, pretrepeme jej obsah a necháme odstáť. Po určitej dobe, záleží na tom, ako hlboko boli potraviny zmrazené, vodu vylejeme a zalejeme čerstvou horúcou vodou.Pokiaľ sú už všetky kúsky zahriate, je možné do horúcej vody prisypať soľ a korenie. Termosku opäť uzavrieme, potrepeme a už len stačí počkať až sa potraviny uvaria.

Built Bento Salad bowlPokiaľ vás tento typ varenia neláka, nevadí, môžete si navariť doma a teplý obed uložiť do termosky. A ak vám ide len o uchovanie príjemnej teploty obeda vopred pripraveného do krabičky, vyskúšajte niektorú z termotašiek na jedlo, napríklad neoprenovú Built Gourmet Getaway Lunch Tote.  Skvelou vychytávkou krabičkového stravovania je aj novinka v podobe roztomilej Built Bento Salad bowl. Tá váš obed či desiatu oblečie do mäkkého neoprénu, a bude tak po rozbalení na nerozoznanie od čerstvo pripravenej porcie.                                                                                                                                                                                

Nalgene Bottle Clothing Insulated Pokiaľ ste presvedčení, že termofľašu nepotrebujete alebo už doma máte plastovú fľašu, na ktorú ste zvyknutí a iba občas by ste potrebovali, aby mala vlastnosti termosky, je pre vás vhodným riešením izolačný obal. Izolačné obaly sú vyrábané z kvalitného materiálu, ktorý spomalí výmenu tepla medzi tekutinou a vonkajším prostredím. Púzdra sú uspôsobené pre rôzne veľkosti fliaš a sú vybavené pútkami pre ľahké prichytenie na batoh. Tieto obaly ponúka napríklad Nalgene (Nalgene Bottle Clothing Insulated) či Salewa (Salewa Insulation Cover).

Aký materiál je najvhodnejší?

Čo nás na termoskách najviac zaujíma, je doba, počas ktorej sú schopné uchovať jedlo či pitie teplé. Žiadna fľaša samozrejme nedokáže uchovať rovnakú teplotu nastálo, ale dokáže dobu mnohonásobne predĺžiť.

Najhoršie izolačné vlastnosti majú plastové termosky. Ako izolátor je namiesto vákua použitá izolačná pena. Vďaka pene dochádza k prenosu energie vedením, a tým pádom aj k rýchlejšiemu odčerpávaniu tepla z nádoby. Tento typ je vhodný skôr na kratšie výlety, pretože tekutina vychladne už za 4 – 6 hodín. Ďalším variantom je termoska kovová, nerezová. Medzi vrstvami je už vytvorené vákuum, čo zabezpečí uchovanie teplých tekutín 12 – 16 hodín. Tento typ fľaše s vami zvládne aj celodennú túru. 

Ktorá je tá správna?

Tatonka Hot&Cold StuffPokiaľ sa vrhnete do výberu novej termosky, mali by ste zhodnotiť účel, na aký ju budete využívať. Veľmi podstatným aspektom je nielen dĺžka uchovania teplého nápoja, ale aj váha samotnej termosky. Pokiaľ budete chodit na výlety iba s batôžkom, iste pre vás nebude hrať pár gramov navyše dôležitú úlohu, zato pri výšľape do hôr s plným turistickým ruksakom ucítite každý gram. V úvahu musíte vziať tiež to, koľko tekutiny budete na ceste potrebovať. Zaujímavou skutočnosťou, ktorú neradno podceniť, je fakt, že menší objem vychladne rýchlejšie. Ďalším dôležitým kritériom, na ktoré by ste sa mali zamerať, je viečko. Klikacie uzávery sú vhodné do našich podmienok, ale pri veľkých mrazoch môžu zamrznúť, v takom prostredí sú vhodnejšie uzávery šróbovacie.

Pri správnom výbere si buďte istí, že vás nová termoska zahreje alebo ochladí presne podľa vaších predstáv. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať!

Súvisiace produkty