Radi Vám pomôžeme:

+420 722 933 770

(9:00–17:00)

Menu
Môj košík : 0 ks: 0 €
AKCIA: Využite zľavový kupón na 10% zľavu na čokoľvek z našej ponuky. Kód kupónu: BAGALIO10. Platí do 21. 2. 2020 aj na zľavnené produkty.

Ako vybrať vak na vodu?

Či už ste vášniví bežci, cyklisti, horolezci alebo turisti, určite ste už riešili otázku, koľko vody so sebou vziať a aký zvoliť rezervoár. Pokiaľ ste z nejakého dôvodu zatiaľ dávali prednosť obyčajným fľašiam, je načase zoznámiť sa s výhodami hydrovakov. Často mávajú väčšiu kapacitu než vätšina bežných fľašiek – veľkostne začínajú na objeme 1,5 l – a pritom sú výrazne skladnejšie. Hádam najvýraznejším plusom je ale fakt, že nemusíte zhadzovať batoh zakaždým, keď sa chcete napiť.

Poďme sa teda spolu pozrieť, podľa čoho hydrovak vyberať a ktorý typ bude ideálny práve pre vás.

Aký zvoliť objem?

Väčšina výrobcov ponúka hydrovaky s kapacitou 1,5 až 3 l. Zvolená veľkosť sa bude odvíjať od vašich individuálnych potrieb a zvyklostí. Obecne však môžeme povedať, že na kratšie pochody, behy či vychádzky v dĺžke trvania okolo jednej hodiny si vystačíte s vakom s objemom do 1,5 l. V prípade dlhších či namáhavejších športových aktivít potom príde vhod väčší rezervoár.

Hydrapak Force

Pred nákupom je vhodné si skontrolovať, či sa vám vybraný hydrovak zmestí do batoha. Zdá sa to ako samozrejmosť, ale majte na pamäti, že aj rezervoáre s rovnakým objemom sa môžu líšiť tvarom a prevedením. Preto je včasná kontrola lepšia než neuvážená kúpa.

Prevedenie

Medzi osvedčené hydrovaky patria výrobky značiek CamelBak, Osprey, Hydrapak, Vaude, Source alebo Salomon. Firmy venujú veľkú pozornosť kvalite ponúkaného tovaru a zároveň sa prispôsobujú nárokom zákazníkov. Väčšinu bežných hydrovakov, ako napríklad Hydrapak Propel, Camelbak Crux alebo Osprey Hydraulics, tak zoženiete v dvoj aj trojlitrovej variante.

Čo sa týka materiálu, voľte vždy také, ktoré neobsahujú potenciálne zdravotne a ekologicky závadný Bisfenol A (napovie vám označenie BPA free).

Aký typ uzáveru je najlepší?Camelbak Crux

V dnešnej dobe zoženiete vaky na vodu s dvoma typmi uzáveru. Uzáver so šrobovacím viečkom, ktorý ponúka pri svojich rezervoárch napríklad firma Camelbak, vám uľahčí plnenie aj z nízkych umyvadiel. Iní výrobcovia, napríklad Source a Salomon, dávajú prednosť preklápaciemu otvoru, ktorý je zaistený posuvnou hrazdou. Tento typ zatvárania umožňuje obrátiť rezervoár naruby, čo vám výrazne uľahčí jeho čistenie aj následné vysušenie. Záleží teda len na vás, ktorej výhode dáte prednosť.

Behám, jazdím na bicykli alebo chodím na treky?

Výber vám môže uľahčiť aj to, pre akú aktivitu a v akých podmienkach budete rezervoár využívať. Výrobci sa snažia vyhovieť požiadavkám svojich zákazníkov, preto nájdete hydrovaky priamo určené pre cyklistov, odľahčené rezervoáre pre bežcov a izolačné vaky do náročných podmienok.

Firma Hydrapak sa napríklad môže pochváiť odľahčeným bežeckým modelom alebo odolným vakom  (v ponuke dvoj aj trojlitrová varianta), vhodným do horúčav aj mrazivých podmienok. Pokiaľ chcete mať pri športe k dispozícií prísun čistej vody aj iontového nápoja, možno vás zaujme Source Widepac D|Vide s dvoma oddelenými komorami na tekutiny.

Cleaning Kit

Údržba vaku na vodu

Premerali ste batoh, premysleli všetky kritéria a kúpili vhodný hydrovak. Avšak tým to nekončí. Rezervoár musíte pravidelne čistiť, aby sa nestal rodiskom baktérií a iných potvoriek, ktoré rozhodne piť nechcete. K vaku na vodu si teda ideálne hneď zaobstarajte aj sadu na jeho čistenie, ako je napríklad Camelbak Antidote Cleaning Kit alebo Osprey Hydraulics Cleaning Kit.

Po vyčistení je zásadné dôkladné usušenie. Pokiaľ to prevedenie vaku umožňuje, sušte ho prevrátený naruby. Ak má váš rezervoár len šrobovací otvor, vhodným podlhovastým predmetom alebo na to určeným vešiačikom ju umiestnite tak, aby dovnútra mohol prúdiť vzduch.

Príslušenstvo

K rezervoárom na vodu si môžete vybrať doplnky zo širokej ponuky. Pokiaľ sa chystáte na zimné putovanie, určite vám príde vhod izolačná hadička, ako je Hydrapak Arcticfusion tube, ktorá zabráni zamrznutiu vody v trubici. Niektorí výrobcovia miesto izolačných hadičiek ponúkajú ochranné obaly, ktoré plnia rovnakú funkciu. K tým patrí napríklad Deuter Streamer Tube Insulator alebo Source Tube Insulator. Tekutinu priamo v hydrovaku potom ochráni izolačný obal.

Source ConvertubeNa bežné použitie sa vám na silikónový náustok, na ktorý sa rád chytá prach, môže hodiť ochranný kryt alebo si môžete zaobstarať magnetický držiak na hadičku hydrovaku.

A nakoniec dobrá správa pre tých z vás, ktorí chcú využiť niektoré z výhod hydrovaku, ale zároveň by radšej ostali pri klasických fľaškách. V našej ponuke nájdete aj špeciálne trubice na pitie (Source Convertube SNEP či Camelbak Bottle Hands Free Adapter), ktoré ľahko pripojíte na fľašku, a môžete tak veselo dopĺňať tekutiny bez nutnosti dávať batoh dole z chrbta.

Súvisiace produkty

Člen APEK Člen APEK Overené zákazníkmi - Heureka
Akceptujeme karty VISA Akceptujeme karty Mastercard Akceptujeme karty Maestro Akceptujeme Google Pay