Radi Vám pomôžeme:

+420 722 933 770

(9:00–15:00)

Menu

Ako vybrať a naplniť lekárničku

Či už sa balíte na oddychovú dovolenku k moru, poznávací výlet, adrenalínový trek či zimnú lyžovačku, lekárnička by mala byť trvalou položkou na vašom zozname nevyhnutností. Úrazy či iné nepríjemnosti samozrejme nechceme privolávať, razíme však staré známe pravidlo - kto je pripravený, nie je prekvapený. Ako ale tú správnu lekárničku vybrať a čím ju naplniť? Nie je to tak zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Základné vybavenie

Tatonka First Aid Kid CompleteKonkrétnych typov nehôd a zranení, ktoré vás na cestách môžu stretnúť, je nespočetne. Napriek tomu sú však niektoré častejšie než iné, a preto sa oplatí mať po ruke všetko na najnutnejšie ošetrenie ich následkov. Medzi základnú výbavu patrí bezpochyby obväzový materiál, sťahovacie ovínadlo a náplaste. Nezabudnite pritom ani na nožnice a účinnú, ale šetrnú dezinfekciu. A pretože sú niektoré časti tela obzvlášť citlivé, prísť vhod môžu aj dezinfekčné očné kvapky.

Práve pri citlivosti ešte chvíľu zostaneme - tiež upokojujúce masti a gély by totiž mali v lekárničke svoje miesto mať. Využijete je jednak v prípade popálenín či bodnutia hmyzom, ale aj pri všemožných alergických reakciách. Pre tieto prípady sa oplatí pribaliť aj utišujúce lieky proti alergii, teda tzv. antihistaminiká.

Tým sme sa pozvoľna presunuli k liekom a pilulkám, s ktorými to netreba preháňať (ak budete potrebovať nejaké naozaj špecifické, podľa zákonu schválnosti je rovnako zrovna nebudete mať). V situáciách, na ktoré je klasický paracetamol krátky, je vždy lepšie priamo vyhľadať lekára. Pre prvú pomoc a bežné trable vám teda postačí lieky naozaj základné - proti bolesti, horúčke a proti tráviacim ťažkostiam. Ak máte problém s dopravnými prostriedkami, pribaľte aj osvedčený prípravok proti kinetóze.

Deuter First Aid Kit ProK liekom pre istotu priložte aj príbalový leták. Obsah lekárničky tiež prispôsobte účastníkom zájazdu - idú s vami deti, tehotné ženy či osoby s vážnym ochorením, ktoré vyžadujú špeciálne lieky? To všetko berte do úvahy a radšej si vopred naštudujte možné kontraindikácie a odporúčané dávkovanie.

A aby ste mali naozaj všetko, pre istotu pridajte ešte zopár praktických maličkostí, ako je pinzeta, spínacie špendlíky, vata a vatové tyčinky či malá odmerka. Prísť vhod môže aj teplomer.

All inclusive alebo Do It Yourself?

Salewa First Aid Kit HikeAk sa vám nechce nad náplňou príliš premýšľať a budete dôverovať úsudku výrobcu, kúpte si lekárničku už plne vybavenú (medzi obľúbené patrí napríklad Deuter First Aid Kit Active alebo Tatonka First Aid Compact red). Spravidla v nej nájdete všetko vyššie spomenuté, samozrejme okrem liekov, ktoré by časom mohli podľahnúť skaze. Niektorí výrobcovia vám výber ešte viac uľahčia - prispôsobili totiž obsah lekárničky jednotlivým športovým aktivitám.

Ak preferujete ale poskladanie vlastnej výbavy, môžete siahnuť po prázdnej lekárničke, napríklad niektoré od Deuteru alebo Tatonky, a naplniť ju podľa svojich potrieb. Úmysel vložiť obsah lekárničky len tak do igelitky alebo ho rozmiestniť do rôznych škár vo vašej batožine je lepšie přehodnotit. Špeciálny obal sa totiž oplatí hneď z niekoľkých dôvodov.

Jednak je spravidla dostatočne výrazný, a tak ho kdekoľvek rýchlo nájdete. Často býva aj označený typickým krížom mezinárodne symbolizujúcim rýchlu pomoc a v prípade potreby ho teda ľahko rozoznajú aj ostatní ľudia. Okrem toho je dobré mať všetko na jednom mieste a kompaktne zabalené. Lekárničky naviac disponujú veľkým množstvom vreciek, takže bude mať každá položka svoje miesto, a vy sa tak vyhnete prehrabávaniu v zmesi krabičiek a sáčkov. Plusom je aj odolný materiál, ktorý len tak niečo nepoškodí a väčšinou býva aj nepremokavý. Vodotesné lekárničky, aké ponúkaju napríklad firmy Ortlieb alebo Mammut, ocenia predovšetkým nadšencivodných športov.

Mammut First Aid KitNiektoré lekárničky tiež obsahujú pokyny pre rýchlu pomoc (napríklad Deuter) alebo majú praktické pútko pre uchytenie na bedrovom páse či madlo na prenášanie v ruke.

Mnohí výrobcovia, medzi ktorých sa radí napríklad Tatonka, myslia naozaj na všetko a ponúkajú dokonca variant pre deti. Niet totiž pochýb, že na rozširovanie vedomostí a zručností v oblasti prvej pomoci nie je nikdy príliš skoro. Navyše ak vyráža dieťa niekam samo (napríklad na tábor), určite mu základná výbava príde vhod (a keď nie, môže ísť na záverečný karnevalový večer za záchranára alebo múmiu :-)).

Pár tipov na záver

  • Pri liekoch vždy prekontrolujte dobu trvanlivosti. Chráňte ich pred vlhkom, slnkom a mrazom.
  • Zvážte možnosti vašej cieľovej destinácie a dostupnosť lekárskej starostlivosti a na základe toho si premyslite, ktoré liečivá je dobré pribaliť.
  • Nezabudnite na nevyhnutné očkovanie a dbajte na bezpečnostné opatrenia, ako je nosenie prilby alebo rešpektovanie zákazu vstupu.
  • Majte vždy nabitý telefón (ak ste v dosahu signálu) alebo niekoho informujte o tom, kam idete a kedy sa približne vrátite.
  • Ak cestujete lietadlom, patrí lekárnička do zapísanej batožiny. Na palubu si vezmite len lieky nevyhnutné na čas letu (viac sa dozviete v príspevku Čo si (ne)môžete vziať na palubu lietadla.

Súvisiace produkty