Ako vybrať ľadvinku

Ľadvinka už zďaleka nie je len hitom dôb minulých. Vracia sa späť do ulíc a prírody, zažíva tak najväčší comeback. Vďaka svojmu širokému využitiu a mnohým dizajnom si vyberie každý podľa svojho vkusu.

Prečo si zaobstarať ľadvinku?

Bude vám skvelým pomocníkom vo chvíľach, kedy oceníte voľné ruky. Pri behu, cyklistike, turistike, cestovaní alebo vo voľnom čase. Ďalšie veľké plus je variabilita. Vďaka nastaviteľným popruhom (nie sú však úplnou samozrejmosťou) ju môžete vziať ako okolo pása, tak cez rameno. Všetko budete mať jednoducho po ruke. Okrem iného minimalizujete možnosť krádeže, najmä pri nosení vpredu cez rameno.

Vyberáme ľadvinku, zvoľte si tú správnu

Beh

Osprey Talon 6Často beháte, ale batoh na chrbte je pre vás nepohodlný? Zvoľte ľadvinku na behanie! Veľkostne je na šport ako stvorená, rovnako tak výrobcovia prispôsobujú aj jej váhu, ktorá je čo najnižšia. Pokiaľ využívate skôr kratšie trasy a zaobídete sa bez fľaše na pitie, môžete zvoliť ľadvinku Deuter Neo belt. Má miesto na telefón, slúchadlá, kľúče, drobné či platobnú kartu. Ak radi beháte dlhšie trasy, určite sa nezaobídete bez vody. V takom prípade bude ideálna ľadvinka na fľašu Pulse od Deuter nebo Fox od Boll. Do ľadvinky Osprey Talon sa vojdú fľaše hneď dve.

Cyklistika

Aj pri jazde na bicykli sa môže stať ľadvinka neopomenuteľným spoločníkom. V takom prípade nahradí batoh, ten môže byť nepríjemný a nepohodlný v oblasti ramien. Na takéto príležitosti je priamo stvorená ľadvinka Deuter Organizer Belt lebo Camelbak Repack. Namiesto priestoru na fľašu je tu integrovaný rezervoár s hadičkou, ktorý v prípade potreby jednoducho doplníte.

Turistika

Husky Maya modráAk uvažujete, že doplníte vaše existujúce vybavenie na turistiku o ľadvinku, rozhodne to nie je zlý nápad. Okolo pása tak môžete mať napríklad telefón, s ktorým robíte fotky alebo malú desiatu na doplnenie energie. A v neposlednom rade aj peňaženku či fľašu na vodu. Pokiaľ si vystačíte s fľašou v batohu a preferujete len uloženie nevyhnutností, využijete ľadvinku Vaude. Miesto na fľašu má naopak Husky a ak je vám sympatická možnosť s rezervoárom a hadičkou, nešliapnete vedľa voľbou ľadvinky Camelbak Vantage.

Cestovanie

Vezmite siju okolo pása pri cestách lietadlom. Ušetríte si tak veľa stresu a nekonečného hľadania nevyhnutností pri pasovej kontrole. Vo vnútri budú mať svoje miesto cestovné doklady, peňaženka, kľúče aj telefón. Vždy poruke bude napríklad ľadvinka CabinZero s RFID ochranou proti krádeži osobných údajov, klasická Deuter Belt, Travelite Kick Off waist bag alebo minimalistická Reisenthel. Ak mierite do nebezpečnejších miest, nie je od veci zvoliť kapsičku pod oblečenie od značiek Deuter nebo Lowe Alpine.

Běžné nosenie

Vaude ElmVyrazte do mesta inak ako s batohom alebo kabelkou. Trend ľadviniek sa pomaly vracia! Vyberať môžete z mnohých dizajnov, potlačí či farieb. Ak preferujete jednoduchosť, ktorá sa hodí ku všetkému (aj ku outfitu), pozrite si ľadvinky Dakine nebo Reisenthel, ktoré okrem iného ponúkajú širokú paletu farieb. Vedľa nešliapnete ani s Deuter Neo belt. Ak ste nadšenci prírody a ekológie, očarí vás ľadvinka z recyklovaných materiálov konopí a bavlny od Vaude.

Čo zvážiť pri výbere

Váha

Určite nie je od veci urobiť si prehľad o hmotnostiach. Takéto informácie budú žiaduce zvlášť pre športovcov, ale rovnako tak pre turistov. Časom by sa totiž ľadvinka mohla stať nežiaducou záťažou.

Nastaviteľný popruh

Ten nie je pri všetkých ľadvinkách samozrejmosťou a je dôležité dať si na to pozor pri výbere. Problém by mohol nastať pri atypických postavách. Rovnako tak vo chvíli, keď si prioblečiete pár vrstiev a zrazu vás ľadvinka začne škrtiť alebo ju vôbec nezapnete.

Veľkosť

Ide trochu ruka v ruke s vašimi aktivitami. Najskôr je potrebné mať jasno na čo bude slúžiť. Na turistiku a voľný čas existuje veľa priestrannejších verzií. Naopak ľadvinky môžu byť aj veľkostne úspornejšie a schované pod oblečenie.

Vrecká

Potrebujem veľa drobných vreciek alebo len jedno veľké? Využijem priehradku na fľašu alebo dám prednosť hydrovaku? Ocením vychytávky ako je klipsňa na kľúče alebo RFID kapsička s ochranou proti krádeži osobných dát? Aj to sú otázky, ktoré je potrebné si položiť počas výberu.

Dôležité je vyberať svedomito a zvážiť všetky možnosti. Nezabúdajte preto ani na vzhľad. To, že sa vám ľadvinka skrátka páči, je veľmi dôležitý parameter pre to, aby vám verne slúžila čo najviac a najdlhšie.

Súvisiace produkty