Ochráňte svoje karty pred krádežou dát s RFID ochranou
Bezkontaktné karty nás sprevádzajú dnes denne. Či už je reč o kartách platobných, prístupových či dopravných, vďaka technológii RFID je ich používanie veľmi pohodlné a spoľahlivé. Problém je v tom, že okrem oprávneného príjemcu tieto karty môže nezákonne prečítať aj tretia osoba, a získať tak prístup k vašim dôverným informáciám. Poďme sa teda pozrieť, čo sa skrýva pod štyrmi tajomnými písmenami RFID, a či sa dá proti zlodejom dát chrániť.
Čo znamená RFID?
RFID (anglicky Radio-frequency identification, čiže Rádiofrekvenčný systém komunikácie) je bezkontaktná metóda čítania dát, ktorá nevyžaduje, aby vysielač a prijímač boli v priamom dohľade. Čítačka vysiela elektromagnetické pulzy, ktoré zachytáva najčastejšie pasívny čip (tzv. „tag", umiestnený napríklad na platobnej karte alebo v telefóne) a reaguje na ne odoslaním informácie.
Okrem platobných kariet sa metóda RFID používa napr. na identifikáciu pri vstupu na pracovisko či športovisko, k organizácii a sledovaniu tovaru v skladoch, na cestovných pasoch, stravenkových kartách, na predplatné cestovné v hromadnej doprave apod.
RFID a NFC platby
Pri platení služieb využíva množstvo z nás možnosť bezkontaktnej platby pomocou mobilného telefónu namiesto prikladania plastových platobných kariet k terminálu. Tento spôsob je čím ďalej obľúbenejší, pretože je nielen rýchly a pohodlný, ale predovšetkým preto, že mobilný telefón máme vždy po ruke.
Technológia NFC (Near field Communication alebo komunikácia v blízkom poli) využíva na svoje fungovanie tiež princíp RFID. Vďaka zdokonaleniu ale prebieha obojstranná výmena dát medzi dvoma zariadeniami šifrovane na špeciálnej frekvencii (13,56 MHz) a len na krátku vzdialenosť (cca 4 cm). I preto je spôsob platenia pomocou NFC bezpečnejší. NFC taktiež nepotrebuje na transakciu mobilné dáta ani wi-fi. Bezkontaktné platby v mobile je možné tiež bez problému vypnúť. Jediné, čo k bezkontaktným mobilným platbám potrebujete, je logicky mobilný telefón a aplikácia vašej banky (prípadne Google Pay/Apple Pay), do ktorej zadáte detaily platobnej karty, ktorú chcete na platenie využívať.
Ako sa chrániť pred krádežou dát?
Ochrana pred zneužitím osobných dát, ktoré sú uložené na rôznych nosičoch na bezkontaktnú komunikáciu, je pomerne ľahká. Ak využívate klasickú platobnú kartu, ktorú nosíte stále u seba, stačí mať peňaženku s RFID priehradkou, kam kartu po vykonaní platby uložíte. Ďalšou možnosťou je mať tašku, kabelku či batoh s RFID vreckom, do ktorého uschováte celú peňaženku. Ak cestujete naľahko, potom je ideálne vložiť kartu alebo cestovný pas do ochranného púzdra, ktoré znemožní načítanie informácií.
A ako RFID ochrana vlastne funguje? Vo vrecku batožiny alebo v priehradke peňaženky je integrovaná špeciálna vložka či fólia, ktorá blokuje rádiové vlny, a tým zabraňuje nežiaducemu spojeniu a odcudzeniu dát. RFID fólia dokáže odtieniť i komunikáciu pomocou technológie NFC. Ak by ste si teda napríklad zabudli po zaplatení vypnúť aplikáciu na telefóne, nemusíte mať žiadne obavy.
Ako karty bezpečne nosiť?
Z našej ponuky si môžete vybrať veľa produktov, ktoré sú RFID ochranou vybavené:
– Peňaženky: napr. Secrid, Mondraghi, LAGEN alebo L.Credi
– Puzdrá na doklady: napr. Osprey Document Zip Wallet, Heys Neck Wallet, Hedgren Rupee
– Ľadvinky: napr. Travelite Waist Pouch RFID
– Palubné tašky: napr. CabinZero Flapjack
– Tašky cez rameno: napr. CabinZero Sidekick, Thule Crossover 2 Crossbody
– Kabelky: napr. Heys Hilite Laptop Tote, Hedgren Shoulder bag Eye
– Batohy: napr. XD Design Bobby Hero, Hedgren Vogue RFID, CabinZero Classic Flight
Za vyzdvihnutie stoja najmä výrobky nemeckej spoločnosti Tatonka. Tie sú vybavené zabudovanou fóliou CRYPTALLOY®, ktorá pri testovaní obdržala certifikát nezávislej inštitúcie TÜV Saarland.
Príbeh značky Secrid a tajomstvo obľúbenosti ich produktov vám potom priblíži článok na našom blogu.
Vďaka RFID ochrane môžete byť pokojnejší, že vaše údaje zostanú súkromné, a to ako v bežnej každodennej prevádzke, tak aj na cestách.