Radi Vám pomôžeme:

[email protected]
Menu
Môj košík : 0 ks: 0 €
AKCIA: Využite zľavový kupón na 10% zľavu na značku ZWEI. Kód kupónu: ZWEI10. Platí do 31. 1. 2020 aj na zľavnené produkty.

Ako vybrať detský batoh

Človek je od malička tvorom zvedavým. U detí to platí dvojnásobne  väčšinou nevydržia chvíľku na jednom mieste,  výlety a všetko dobrodružstvo vítajú s nadšením. K objavovaniu okolitého sveta však už aj malé deti potrebujú veľa vecí, a preto je potrebné pre nich vybrať optimálny batôžtek, v ktorom si môžu niesť samy aspoň pláštenku a desiatu.

Pri výbere batohu pre vaše dieťa by ste mali byť rovnako obozretní ako pri výbere batohu pre vás samotných, ak nie viac. Už aj malé deti trávia mimo domova veľa času. Kým starší šikovníci navštevujú už od prvej triedy rad krúžkov, predškoláci sa pripravujú na svoj štart v škôlke, kde tiež potrebujú mať svoje nevyhnutnosti. Ako ale vybrať batoh, ktorý bude deťom vyhovovať a nespôsobí im zdravotné ťažkosti?

Najväčšou chybou je kúpiť detský batoh len podľa zaujímavého dizajnu. Batoh s princeznou Elsou alebo Spidermanom iste vaše dieťa poteší, nemusia však spĺňať všetky zdravotné požiadavky na chrbát dieťaťa, ktoré prechádzajú náročným vývojom. Praktickosti môžu byť tiež na míle vzdialené.

V nasledujúcom článku sa teda pokúsim vysvetliť, ako správne postupovať pri výbere detského batohu, aby bol aj váš malý dobrodruh spokojný a batôžtek nosil často a s chuťou.

Veľkosť detského batohu

LittleLife Disney Kids Daysack 4 l

Rozmery detského batohu nemusia byť pre začiatok nijako markantné. Predsa len v ňom bude dieťa mať aspoň spočiatku len pár nevyhnutností. Aby sa batoh dobre nosil a zároveň nespôsoboval dieťaťu do budúcna žiadne zdravotné problémy, musí mať tú správnu veľkosť. Batoh by teda nikdy nemal svojimi rozmermi prevyšovať chrbát dieťaťa. Pri skúšaní to spoznáte ľahko tak, že dole ani hore žiadna časť neprečnieva cez detský chrbát. Batoh by mal dieťaťu na chrbte predovšetkým dobre sedieť. Nemal by nikde tlačiť a ani sa príliš po chrbte pohybovať.

Optimálnu veľkosť batohu možno vybrať aj podľa objemu. Ten sa uvádza v litroch a udáva, koľko sa toho do batohu vojde. Pri výbere je potrebné zvážiť, na čo bude dieťa batoh používať a čo všetko v ňom bude nosiť. Myslieť by ste mali aj na výslednú hmotnosť batohu so záťažou  tá by nemala presiahnuť 15% hmotnosti dieťaťa. U menších detí to v praxi zodpovedá nákladu, ktorý tvorí desiata, pitie, mikina a menšia hračka. Nezabúdajte ani na to, že čím ľahší batôžtek kúpite, tým viac vecí si tam dieťa môže uložiť.

Posadenie na chrbte

Mammut First Trion 12 lJe dobré venovať pozornosť aj anatomickému prevedeniu ruksaku. Obyčajné detské batohy s obrázkami nemusia mať vôbec ergonomicky tvarovaný chrbát. Aj keď sa vám môže zdať, že na obyčajné chodenie do škôlky či len tak na prechádzku predsa dieťa nepotrebuje profi batoh s polstrovanými chrbtom a ďalšími vymoženosťami, je potrebné si uvedomiť, že práve v tomto období dochádza k výrazným zmenám a vývoju detského tela. Vhodne zvolený batoh preto môže napomôcť predísť zlému držaniu tela a ďalším zdravotným komplikáciám.

Pohodlnému noseniu napomáhajú tiež popruhy. Nastaviteľnosť ramenných popruhov je úplnou samozrejmosťou snáď u väčšiny modelov, čo zaručuje optimálne prispôsobenie sa chrbtu v prípade rastu dieťaťa. Ideálne by správny batoh mal mať aj hrudný a bedrový popruh, ktorý jednak napomáha rozložiť váhu záťaže, ale tiež podporuje správne držanie tela. Batoh dieťaťu navyše nebude padať a bude mu na chrbte tiež lepšie sedieť.

Venujte pozornosť praktickým detailom

Pri výbere detského batohu sa oplatí dbať aj na malé detaily, ktoré môžu veľmi spríjemniť jeho nosenie pri častom využívaní. Je dobré zistiť, ako má batoh usporiadaný vnútorný priestor a koľko má rôznych kapsičiek. Dieťa si do nich môže roztriediť drobnosti a mať ich tak v prípade potreby ľahko po ruke. Praktické sú aj sieťované vrecká na bokoch batohu, do ktorých je možné vložiť fľašu s vodou či napríklad nejaké ovocie.

Deuter Waldfuchs

Najnovšie batohy sú tiež už opatrené rôznymi reflexnými prvkami, ktoré zvyšujú bezpečnosť dieťaťa pri pohybe v blízkosti ciest a za zhoršených podmienok viditeľnosti až na 200 metrov. Ďalším prvkom, ktorý sa oplatí nepodceniť sú zipsy, ktoré sa veľkou mierou podieľajú na životnosti batohu. Obzvlášť u detských batohov by mali zipsy zniesť trochu hrubšie zaobchádzania, pretože sú jednou z najviac namáhaných častí. Je preto potrebné, aby zipsy boli kvalitné, ľahko sa zapínali a nezasekávali sa. Len tak s nimi môžu deti bez problémov manipulovať.

Rozhodne nebudete ľutovať, keď zvolíte batoh vyrobený z nepremokavého materiálu či aspoň model vybavený integrovanou pršiplášťom. Ušetríte si tým veľa starostí aj financií v budúcnosti. Všetky veci v batôžku totiž zostanú suché, aj keď si ho dieťa náhodou odloží do mokrej trávy alebo napríklad aj do kaluže.

Zaujímavým doplnkom, obzvlášť ak plánujete batoh využívať na prechádzky do prírody, sú integrované vaky na pitie. Priamo v batohu je u takýchto modelov zabudovaný rezervoár na tekutiny, z ktorého je vyvedená hadička na ramenný popruh. Dieťa tak môže popíjať rovno za chôdze, bez toho, aby muselo batôžtek dávať dole. Navyše deti väčšinou pitie hadičkou veľmi baví, takže sa už nemusíte  obávať, že by nedodržiavali pitný režim. Priekopníkom v tomto riešení batohov je značka Camelbak, ktorá sa zaoberá predovšetkým výrobou cyklobatohov s integrovanými rezervoármi.

Správný detský hrdina alebo dizajn batohov

Bagmaster

 To, ako bude batoh vyzerať, bude pre našich najmenších pravdepodobne najdôležitejším faktorom. Hoci je prioritou rodičov predovšetkým funkčnosť, je potreba nájsť nejaký vhodný kompromis a dať dieťaťu priestor, aby si vybralo motív podľa seba. Bolo by škoda mať doma prvotriedny batoh, ktorý dieťa nebude chcieť nosiť, pretože sa mu nebude pozdávať trebárs jeho farba.

Deti všeobecne zbožňujú pestré vzory a farby, výrobcovia to samozrejme vedia, a preto sa snažia deťom vyjsť maximálne v ústrety. Na batohy vymýšľajú rôzne vychytávky ako pripevneného mini plyšáčika alebo napríklad lupu pre malých dobrodruhov. Zaujímavým riešením sú tiež plochy so suchým zipsom, na ktoré si dieťa môže prilepovať obrázky a podľa vkusu ich aj meniť. Toto umožňujú napríklad batohy Ergobag, ku ktorým môžete tzv. kletties dokúpiť kedykoľvek.

To najlepšie na trhu

Detských batohov existuje naozaj nepreberné množstvo. Medzi top značky, ktoré spĺňajú požiadavky ako detičiek, tak i rodičov patria značky LittleLife, Deuter, Vaude, Boll, Mammut, Bagmaster a Jack Wolfskin.

Deuter

Deuter

Veľmi kvalitné batohy ponúka značka Deuter. Batôžky sú ideálne na výlety i pobyt v prírode a poskytujú dostatok priestoru pre všetko, čo dieťa potrebuje. Samozrejmosťou je polstrovaný chrbát, nastaviteľné polstrované ramenné popruhy, hrudný popruh aj reflexné nášivky. Väčšinou u týchto batohov nájdete aj špeciálne vrecko na fľašu, ktorá je umiestnená uprostred hlavného priestoru batohu. Nedochádza tak k jednostrannému zaťaženiu chrbtu dieťaťa.

Mammut

Športové batohy Mammut oceníte predovšetkým pri cestách do prírody a počas športových aktivít. Aj detské verzie batohov tak spĺňajú všetky požiadavky, ktoré na turistické batohy môžete mať  polstrovaný chrbtový systém, polstrované ramenné popruhy, bedrový popruhy aj hrudný pásy.

LittleLife

Little Life

Úplnou dizajnovou jednotkou sú batohy od firmy LittleLife, ktorá vyrába batôžky v tvare zvieratiek. Animal Toddler Daysack je roztomilý detský batôžtek s motívom vhodným pre deti vo veku od jedného do troch rokov. Okrem zaujímavých dizajnov, z ktorých si vyberie každé dieťa, obsahuje batôžtek tiež hrudný popruh a špeciálne rodičovskej vodidlo na ruku (Parents Safety Rein).

Vaude

Pri výbere batohu pre deti už o niečo staršie, predovšetkým predškolákov, patria medzi najlepšie tie od značky Vaude. Batohy s pestrofarebnými motívmi, reflexnými prvkami, odnímateľným hrudným a bedrovým popruhom aj dobre riešenými vreckami využijete ako na výlety do prírody, tak aj ako batôžtek do škôlky. Deti potom ocenia aj malé plyšové zvieratko, ktoré býva súčasťou batôžku.

Bagmaster

Český výrobca batohov Bagmaster využíva jednoduchý, ale funkčný dizajn v kombinácii s chytro rozvrhnutým priestorom a vreckami. Batohy tejto značky tak ponúkajú dostatok priestoru pre všetko, čo so sebou deti každý deň potrebujú. Spevnený, anatomicky tvarovaný chrbát, polstrované ramenné popruhy aj dno odolné voči vode ocenia nielen deti, ale i rodičia. Vďaka tomu sú tieto tašky a batohy vhodné do školy aj na výlet do hôr.  

BollBoll

Batôžky od českej značky Boll sú taktiež vhodné do škôlky, školy, na športoviská aj výlety do prírody. Anatomicky tvarované ramenné popruhy a polstrovaný chrbát zaručujú zdravé nosenie. Batohom nechýba vo výbave ani hrudný a bedrový popruh a bezpečnostné reflexné body.

Jack Wolfskin 

Jack Wolfskin Kids Moab jamŠportové batohy pre deti s typickými rysmi prepracovanosti od značky Jack Wolfskin, sú kompatibilné s hydrovakom, aby sa pri športe nezabúdalo na pravidelný pitný režim. Medzi ďalšie športové vychytávky mnohých modelov patrí napríklad slučka na LED svetlo a pre ešte väčšiu bezpečnosť aj reflexné prvky. Ani u tejto značky ale nechýba komfortný chrbtový systém s ventilačným kanálom a elastický hrudný popruh.

Ergobag

Kvalitné batohy nájdete aj u značky Ergobag, ktorá kladie dôraz predovšetkým na ergonomické tvarovanie chrbta u batohov. Nielenže sa príjemne nosí, pozitívne pôsobí na vývoj detský chrbta, sú tiež odolné, vyrobené z ekologických materiálov bez obsahu ftalátov a dvojnásobne impregnované proti dažďu a nečistotám. Samozrejmosťou sú reflexné prvky. Ergobag sa tiež snaží podporovať kreativitu detí. K batohu zvyčajne dostanete aj kletties, obrázky na suchý zips, ktoré sú výmeniteľné. Vaše dieťa si tak môže batoh prispôsobiť svojim preferenciám, rozvíjať svoju individualitu a hravosť.

Teraz už viete, na čo dbať pri výbere batohu pre vaše malé poklady. V prípade potreby nás neváhatje kontaktovať, pretože my vám radi pomôžeme a poradíme s výberom batôžku, ktorý si vaša ratolesť zamiluje!

Súvisiace produkty

Člen APEK Člen APEK Overené zákazníkmi - Heureka
Akceptujeme karty VISA Akceptujeme karty Mastercard Akceptujeme karty Maestro Akceptujeme Google Pay