Radi Vám pomôžeme:

+420 722 933 770

(9:00–15:00)

Menu

Reflexné prvky: Kedy a ako ich používať

Vidieť a byť videný – pravidlo, ktoré si nie vždy všetci vodiči, chodci a cyklisti berú dostatočne k srdcu, hoci môže pomôcť zvýšit ich bezpečnosť v dopravnej premávke a predísť dopravným nehodám s tragickými následkami. Nespoliahajte na všeobecné tvrdenia, že biele alebo svetlé oblečenie je predsa len lepšie vidieť! Potme, v šere ani v sychravom počasí reflexné prvky v akejkoľvek podobe skrátka nič nenahradí.

Neznalosť neospravedlňuje

Vaude reflexní náramky

Na konci ferbuára 2016 vstúpila do platnosti novela zákona, podľa ktorej musia chodci nosiť tzv. reflexné prvky, a to vtedy, keď sa pohybujú za zníženej viditeľnosti na ceste mimo obec, alebo pokiaľ idú po neosvetlenej vozovke v obci. Zníženou viditeľnosťou sa potom myslí nielen tma, ale aj hmla, dážď alebo snehová fujavica. Novela má za cieľ znížiť počet vážných a niekedy až smrteľných nehôd. Neosvetlenému chodcovi hrozí pokuta až 100 eur.

Podľa Ministerstva dopravy má vodič asi len 18 metrov na to, aby zareagoval, keď uvidí v noci chodca v čiernom odeve, čo pri priemernej rýchlosti 70 km/h znamená zhruba 1 sekundu na odvrátenie veľmi nebezpečnej situácie. Správne umiestnený reflexný prvok vyrobený z kvalitného materiálu pritom zaisťuje to, že bude človek videný až na vzdialenosť 200 metrov!

Čo je reflexný prvok a kde ho hľadať?

reflexní proužek na batohu BollReflexné prvky sa vyrábajú z textilu či fólie, ktorá pri osvietení odráža svetlo. Väčšinou ide o žlté, biele, šedé, zelenožlté či oranžové fluorescenčné prúžky umiestnené na prednej, bočnej a zadnej strane školských aktoviek a batohov alebo športových a mestských batohov či tašiek. Čím častejšie bývajú reflexné prvky taktiež súčasťou oblečenia, predovšetkým športových nohavíc, búnd, viest a mikín. Niektorí výrobcovia v súčasnosti využívajú ako reflexné prvky svoje logá, ktoré umiestňujú napríklad na pláštenky batohov alebo na náramky.

Deuter Kikki reflexní prvky.jpg

Na detskom oblečení, batôžkoch alebo nosičoch je zase vidieť reflexné prvky v tvare zvieratiek alebo geometrických obrazcov. Študentské batohy mávajú reflexnú potlač alebo našité pásiky v mieste zipsov. Napríklad firma Corazon našíva na detské nosiče reflexné obrázky pánd, Vaude naopak využíva bočné reflexné pásiky a reflexné zipsy.

Materiály a spôsoby pripevnenia na látku sa líšia podľa výrobcu a jeho uváženia. Reflexné popruhy je možné prišiť, nalepiť alebo dokonca aj nažehliť. Napríklad značka Herlitz, ktorá sa špecializuje na výrobu školských aktoviek a peračníkov, používa reflexné prvky z materiálu 3M™ Scotchlite™. Ten je zložený z tisíc malých sklenených guličiek odrážajúcich svetlo. Kvalitu retroreflexného materiálu, inými slovami to, že dokáže odraziť svetlo až na vzdialenosť 200 m, garantuje technická norma EN 13356. Pokiaľ ju výrobok spĺňa, nájdete túto informáciu na obale alebo visačke.

reflexní přívěšek Boll

Aké reflexné prvky používať?

  • plastové samodržiace pásiky na zápästí alebo lýtku
  • prívesky či prúžky na navlečenie na ramenné popruhy tašiek
  • batohy a tašky alebo pláštenky s našitými reflexnými prvkami
  • reflexnú vestu v extrémne nebezpečných úsekoch a pri chôdzi či jazde na bicykli
  • odrazky na cyklistických bicykloch
  • oblečenie (nohavice a bundy) s fluorescenčnými vzormi či nápismi

Na ceste, pri škole i na cestách – vždy v bezpečí

reflexní pláštěnka Deuter Raincover I

Reflexné materiály nie sú zďaleka doménou všetkých typov batožiny. Najčastejšie sa používajú práve pri produktoch, ktorých použitie priamo súvisí s pohybom v dopravnej premávke. Okrem niektorých modelov textilných kufrov a tašiek na kolieskach nájdete reflexné prvky na cyklistických batohoch a taškách alebo na turistických batohoch a menších expedičných batohoch.

Pri výletoch do prírody sa skrátka počíta s tým, že nie všetky turistické chodníky vedú mimo cesty. Za prírodnými krásami a poznávaním je navyše nutné omnoho častejšie cestovať. Cyklistické batohy Deuter uvidí na vašom chrbte každý vodič, majú totiž cez celú prednú časť hneď dva reflexné pruhy. Videní budú aj turisti, ktorí sa v ranných hodinách alebo za dažďa vydajú na túru či trek s ruksakom Osprey.

Bagmaster Theory 9 reflexní materiálPri každodennom dochádzaním do školy čaká množstvo nástrah tiež na deti a študentov – okrem ciest, ktoré nie sú vybavené chodníkmi, napríklad aj rad priechodov pre chodcov bez semaforov a pod. Aby boli cesty do školy bezpečnejšie, je reflexnými prvkami vybavená drvivá väčšina detských aktoviek aj školských a študentských batohov. Napríklad batohy Bagmaster Alfa alebo Deuetr Ypsilon majú reflexné prvky umiestnené na prednom paneli aj po oboch bokoch. Batohy Dakine Campus a textilné vaky Coocazoo Rocketpocket svietia vďaka reflexným výšivkám a Ergobag sa dokonca pýši celoreflexným batohom Satch.

Reflexné prvky na batohoch a taškách vám uľahčia život, pretože si ich nikdy nezabudnete, samy sa nerozepnú ani nestratia. Pri dlhšom pohybe po neosvetlenej vozovke mimo obce ale radšej odporúčame doplniť ich napríklad ešte prúžkom alebo ďalším výrazným prvkom, ideálne pripnutým na nohe alebo ruke, ktorá smeruje viac do vozovky, prípadne výstražnou vestou. Pri chôdzi po vozovke sa za zníženej viditeľnosti pohybujte pri okraji cesty a radšej viac predvídajte a nespoliehajte len na bystrý zrak ostatných.

Súvisiace produkty