Vyberáme batoh na zimné športy
V našej ponuke nájdete množstvo batohov vhodných pre zimné športy, ale ktorý z nich je pre vás ten pravý? Na to sa pokúsime odpovedať v nasledujúcich riadkoch. Hľadáte batoh na bežky, na snowboard či zjazdovky alebo na freeride či skialp? Nechajte sa inšpirovať našimi postrehmi a vyberte si perfektný batoh, ktorý splní všetky vaše predstavy o príjemnom čase strávenom na snehu.
V našej ponuke nájdete zimné batohy v sekcii Snowboardové a skialpové batohy. Najobľúbenejšími zimnými batohmi v našom sortimente sú Deuter Freerider Pro a Vaude Croz 38+8.
Čo vyžadovať od zimného batoha?
Pre dobré zimné batohy platí, že sú z vodeodolného materiálu, ktorý je špeciálne upravený proti predratiu (ostré hrany lyží alebo špičky paličiek dokážu narobiť poriadnu neplechu). Vhodné je, aby bol batoh vystužený. Zipsy by mali mať tiež vodeodolnú úpravu. Odolnosť batoha proti vode môžete zlepšiť pravidelnou impregnáciou materiálu, čo tiež zvýši jeho životnosť. Pri jarnom lyžovaní neostane nevyužitý ani pršiplášť na batoh.
Dôležitý je tiež kvalitný chrbtový systém. Batoh musí perfektne sedieť na chrbte, aby neobmedzoval v pohybe a nikam sa neposúval. Nosný systém má byť z materiálu, ktorý nezachytáva sneh a umožňuje dostatočné vetranie chrbta. Na batohu by určite nemali chýbať kompresné popruhy. Pamätajte na to, že s batohom v zime budete často manipulovať v rukaviciach alebo so skrehnutými prstami, takže je potrebné, aby zipsy aj pracky boli ľahko ovládateľné aj pri sťažených podmienkach.
Dôležitým aspektom pri výbere je aj vnútorné riešenie priestoru batoha. Väčšie a ľahko prístupné vrecká oceníte, pokiaľ budete chcieť rýchlo vytiahnuť ďalšiu vrstvu oblečenia. Ale aj menšie vrecká majú výhody. Veľkou vychytávkou je vnútorné bezpečnostné vrecko, do ktorého schováte peňaženku či mobilný telefon tak, aby aj pri páde do snehu zostali v bezpečí. Hodiť sa môže aj vrecko s vypchávkami na okuliare či kapsička na bedrovom páse na drobnosti, ktoré často potrebujete. Pri zháňaní batoha nezabúdajte, kvôli čomu si ho kupujete, aký šport budete vykonávať, a čo všetko chcete nosiť pri sebe – či už sa jedná o desiatu, pitie, lekárničku, opaľovací krém, náhradné oblečenie alebo skialpinistické vybavenie.
Bežky
Pokiaľ ste náruživým bežkárom, dbajte na to, aby mal batoh reflexné prvky, dobre vetraný chrbát a hrudný pás. Musí vám pohodlne sedieť na chrbte a neobmedzovať v pohybe. Nepodceňte ani váhu batoha, každé deko navyše vás môže spomaliť! Batohy môžu obsahovať aj špeciálne otvory na slúchadlá alebo užitočné kompresné popruhy. Výhodou bude určite aj vodný vak pripravený pre okamžité občerstvenie na trati.
Ďalším variantom sú tiež rôzne ľadvinky, ktoré ľahko pripevníte k telu a neobmedzujú v pohybe tak ako batohy. Vhodne zvolený batoh môžete v lete využiť pri cyklistike a ľadvinku pri behu či chôdzi.
Zjazdové lyžovanie a snowboarding
Aj pre zjazdárov a snowboardistov odporúčame batoh, ktorý prilieha k telu. Dĺžka chrbtovej časti batoha by mala odpovedať dĺžke vášho chrbta. Hmotnosť tu nehrá až takú dôležitú rolu. Vhodné sú bočné úchyty na lyže či čelné úchyty na snowboard.
Pokiaľ nevyužívate chránič chrbtice, odporúčame v záujme bezpečnosti zvážiť kúpu batoha so škrupinou, ten chrbát bezpečne ochráni pred zranením.
Skialpinizmus a freeride
Vyznaváči jazdy po neupravených svahoch by s výberom batoha mali byť o niečo opatrnejší, podobné vlastnosti ako pri skialpinizme u batoha oceníte aj pri výletoch na snežniciach, pri horských túrach či freeride.
Na jednodenné túry stačí batoh s objemom 30 – 35 l, pre viacdenné prechody zvoľte objem 40 – 50 l. Vnútri batoha by malo byť vrecko na lopatu aj na lavínovú sondu. Užitočné je tiež špeciálne vrecko na stúpacie železá a pásy alebo sieťka na uchytenie helmy. Zvonka by mal byť systém na uchytenie lyží alebo snowboardu, úchyty na cepíky, trekové palice, lano, ale aj ďalšie vybavenie, ktoré potrebujete mať v pohotovosti.
Do batoha sa musí vliezť aj povinný safety set, ktorý obsahuje lavínový vyhľadávač, lavínovú sondu, snehovú lopatu, bivakovací vak a lekárničku. Užitočnou vychytávkou je aj signalizačná píšťalka pripevnená k hrudnému popruhu. Správne vybratý batoh môžete používať aj na letné turistické či horolezecké výpravy.
Camelbak alebo termoska?
Ak zvažujete k zimným športom kúpu batoha s priestorom na vodný vak, nebudnite na prirodzenú vlastnosť tekutiny, totiž jej zamŕzanie pri nižších teplotách. Neznamená to ale, že by ste pri zimných športoch nemohli svoj camelbak používať. Hadička aj samotný camelback by ale mali byť izolované špeciálnym obalom. Dôležité je, aby ste po každom napití vždy fúkli tekutinu späť do vaku – voda nesmie zamrznúť v hadičke. Výhodou zůstává, že camelbak je vždy k dispozici a k tomu, abyste se napili, nemusíte sundavat batoh. Dnes jsou však v nabídce i vychytávky pro udržení teploty nápoje jak ve vaku samotném, tak i pro ochranu hadičky před mrazem. Z naší nabídky je to Deuter Streamer Thermo Bag a Deuter Streamer Tube Insulator.
Obyčajná termoska síce neposkytuje komfort pitia s batohom na chrbte, ale zato je spoľahlivá a udrží váš nápoj v požadovanej teplote po dlhšiu dobu. Niektoré batohy navyše majú špeciálne vrecko na termosku zvonka batoha, čo umožňuje ľahší prístup k horúcemu čaju.