Vyberáme cestovnú tašku
Vyberáte cestovnú batožinu? Poďte si posvietiť na cestovnú tašku ako na elegantnú a praktickú alternatívu ku klasickým kufrom! Cestovné tašky sú spravidla textilné, vhodné na cestovanie s častými presunmi alebo prestupmi medzi dopravnými prostriedkami. Hoci je pri leteckej doprave vhodnejšie siahnuť po kufri, cestovné tašky sa výborne hodia napríklad na výlety autom alebo autobusom i na rodinnú dovolenku.
Cestovná taška je dobre skladná a obyčajne sa vojde aj tam, kam by sa pevný kufor nevošiel. Ďalšou nespornou výhodou cestovných tašiek je ich relatívne nízka hmotnosť a väčšie množstvo externých i vnútorných vreciek. Cenovo vyjdú tašky lacnejšie ako kufre, i keď, samozrejme, záleží na veľkosti, použitých materiáloch a značke.
Akú veľkosť zvoliť?
Ak už sa rozhodnete skutočne „ísť“ do cestovnej tašky, je dobré si ujasniť niektoré dôležité vlastnosti, ktoré od nej očakávate a ktoré by určite mala splniť. Asi najdôležitejším parametrom je objem. Koľko vecí si so sebou potrebujete brať? Kupujete cestovnú tašku na dlhodobú cestu alebo skôr na kratšie výlety a víkendové pobyty? Premyslite si i osobné tendencie. Máte nutkanie si so sebou na predĺžený víkend brať takmer celú skriňu a päť párov topánok? Alebo patríte k minimalistom, ktorým na cesty stačia dve tričká a pár ponožiek? Obecne platí, že menšia veľkosť nedovolí brať so sebou zbytočnosti, ale len to, čo skutočne potrebujeme.
Ak kupujete cestovnú tašku skôr na kratšie cesty, s objemom okolo 30 litrov nešliapnete vedľa. Táto veľkosť so sebou umožní voziť všetky nevyhnutnosti a obvykle je možné ju ešte elegantne prenášať na ramene bez rizika pokriveného a unaveného chrbta. Napríklad taška Reisenthel Allrounder L je veľmi obľúbená práve kvôli tomu,že sa toho do nej vojde tak akurát. Naviac je možné ju široko otvoriť a všetko v nej prehľadne organizovať.
Kvalitné materiály
Cestovné tašky sú väčšinou vyrábané z umelých tkanín, ako sú polyester alebo nylon, poprípade z mixu viac materiálov. Z materiálov šetrných k životnému prostrediu sú to napríklad konope v kombinácii s organickou bavlnou alebo materiál z recyklovaných PET fliaš (rPET). Ako užívatelia by ste si mali strážiť predovšetkým odolnosť materiálu a napríklad vodeodolnosť, ktorú niektoré cestovné tašky poskytujú. Odolnejšie bývajú tašky so zosilneným dnom a bočnými stranami. Naopak ľahší materiál sľubuje lepšiu skladnosť či dokonca možnosť zbalenia celej cestovnej tašky do malého vrecka.
Ako vyrobiť funkčnú cestovnú tašku z kvalitného materiálu vedia napríklad v nemeckej firme Titan, kde myslí i na pohodlie a eleganciu na cestách. Z ich ponuky si obľúbite štýlovú cestovnú tašku Titan Prime, ktorá uľahčí víkendový pobyt rovnako ako cestovná taška s expandérom Titan Nonstop s elegantným dizajnom a prekypuje funkčnými prvkami, ako je samostatné vrecko na topánky alebo popruh pre nasunutie na rukoväť kufru.
Kolieska a iné vychytávky
Možností, ako nosiť cestovnú tašku, je celá rada. Okrem klasického prenášania v ruke, je vhodné sledovať, či má taška polstrovaný popruh na nosenie cez rameno. Niektorí výrobci idú s typmi cestovných tašiek ešte ďalej a ponúkajú ramenné popruhy na nosenie na chrbte. V oboch prípadoch sa ale väčšinou jedná o malé alebo stredné veľkosti cestovných tašiek, ktoré spĺňajú i normy pre palubnú batožinu, ako napríklad model Thule Subterra.
Veľké cestovné tašky s ťažkým nákladom by sa ale v ruke či na ramene nosili nepohodlne, preto ich výrobci stále častejšie vybavujú dvomi kolieskami s výsuvnou rukovätou. Tak sa dá s objemnými a ťažkými cestovnými taškami manipulovať vcelku ľahko a elegantne.
Ukážkovým príkladom praktickej väčšej cestovnej tašky na kolieskach je obľúbená Travelite Basics Fresh Wheeled Duffle. S touto vybavenou taškou budete pripravení na všetko. Objem takmer 90 l postačí i na týždennú dovolenku. Tašku je možné spojením madiel s polstrovanou výstelkou prenášať v ruke, ale oveľa pohodlnejšie sa plná taška vozí na dvoch in-line kolieskach. Z menších modelov je veľmi praktická cestovná taška Prime Trolley Travel Bag S, ktorá je vybavená obojstranným systémom balenia, takže sa do nej zbalíte pohodlne a prehľadne ako do kufru.
S cestovnou taškou do lietadla?
Ak plánujete s cestovnou taškou i nejakú tú leteckú cestu, postrážte si aj jej rozmery. Pri dodržaní parametrov palubnej batožiny vám okrem poplatkov odpadne aj zdĺhavé čakanie na batožinu pri prílete. Niektoré cestovné tašky sú už vybavené aj TSA zámkami, ktoré zaisťujú bezpečie a bezproblémové otvorenie pri leteckej kontrole. Ak predsa len vami vybraná cestovná taška toto vybavenie neposkytuje, stačí sa uistiť, že má na jazdcoch zipsu očká pre zopnutie zámkom a visiaci TSA zámok môžete dokúpiť samostatne.
Klasickou cestovnou taškou, ktorá je prispôsobená leteckému cestovaniu, je Kick Off Multibag backpack. Špičkovým modelom je bezpochyby aj taška Skaii Weekender/backpack. S obema je možné pohodlne cestovať ako s palubnou batožinou a do jejich základnej výbavy patrí tiež zamykatelné zipsy, vrecká na doklady a možnosť niesť je buď v ruke alebo na chrbte. Prehľadne a bezpečne sa s nimi zbalíte na akúkoľvek cestu.
Farba a dizajn
V neposlednej rade hrá úlohu vo výbere tašky dizajn. Nech už máte akýkoľvek vkus, v súčasnosti je na trhu nepreberné množstvo vzorov, farieb a dizajnových kúskov. Ani rýdzo pánske cestovné tašky už dávno nie sú len triezve a tmavé farby, preto aj naše ponuka farbami a štýlmi nešetrí, takže je možné zvoliť si cestovnú tašku presne podľa svojho gusta.
Veselejšie farebné kombinácie sú doménou značiek Reisenthel a Dakine. Nadčasovejšími a viac reprezentatívnymi kúskami v unisex prevedení vás oslní Travelite, Titan alebo Thule. A ak preferujete skôr športový štýl a vzhľad, potom sa pozrite na modely od značky Deuter alebo mrknite do poradne na náš článok s tipy Ako vybrať športovú tašku.