Radi Vám pomôžeme:

info@bagalio.sk
Menu
Môj košík : 0 ks: 0 €
Využite kupón BF2024 a získajte zľavu 10 % na všetko. Platí do 30. 11. 2024 i na zľavnené produkty.

Lavínové batohy v horách zaručia maximálne bezpečie

Chystáte sa v zime do hôr? Máte radi adrenalinové zážitky, plánujete sa vyhnúť upraveným svahom a vyskúšať freeride alebo dokonca heliskiing? V tom prípade je pre vás lavínový batoh nutnosťou.

Lavínové batohy sú určené každému, kto sa pohybuje v horskom teréne, kde hrozí možnosť pádu lavíny. Okrem freeriderov to môžu byť skialpinisti alebo napríklad jazdci na snežných skútroch. Pokiaľ holdujete niektorému z týchto športov, určite riziko pádu lavíny nepodceňujte a vybavte sa niektorým z lavínových batohov, ktorý vás pri zosunutí lavíny pomôže udržať nažive.

Akým spôsobom lavínové batohy fungujú

Pri spadnutí lavíny býva najčastejšou príčinou smrti zavalenie a následné udusenie sa pod masou snehu. Obeti tohoto nešťastia majú často zablokované dýchacie cesty z dôvodu pôsobenia veľkého tlaku na hrudník a v prípade úplného zasypania nedosahuje šanca na prežitie ani 50%. 

Lavínové batohy zabraňujú zasypaniu v lavíne tak, že zväčšia váš objem. Pri pohybe rôzne veľkých častíc totiž platí, že väčšie častice sú tlačené smerom hore, a presne tak tomu je aj v prípade lavín. Spočiatku je človek unášaný lavínou tlačený na povrch, to sa ale zmení v momente, kedy sa lavína zastavuje. Vyššia hustota ľudského twla než snehu spôsobí, že sa človek náhle prepadá hlbšie do snehovej masy. Tomuto javu zabraňujú práve lavínové batohy, ktoré sú vnútri vybavené buď 1 alebo 2 airbagmi. Tie sa po zatiahnutí za spúšťač naplnia vzduchom a zväčšia Váš objem až o 170l. Štatistika z roku 2010 udáva, že pri použití záchranných ABS batohov prežilo zosuv lavíny 97 % osob, 84 % osob bolo nezranených.

Typy lavínových batohov

Burton Ak Pack 17 ABSV súčasnosti sú na trhu dostupné rôzne typy lavínových batohov. Najrozšírenejší je systém batohov ABS. Tieto batohy sa delia na dve časti: základnú jednotku a obal, ktorý si vyberáte podľa toho, ako veľký chcete mať objem vlastného batoha. Výhodou je, že si môžete zakúpiť samostatne základnú jednotku a objemovú časť už zoženiete aj od iných značiek ako je napr. Burton, Dakine. Základná jednotka obsahuje dva vzduchom plnitelné vaky, ktoré sú umiestnené na bokoch batoha, čo najbližšie k ťažisku ľudského tela. Každý z týchto vakov má objem cca 85 l. Ďalšou súčasťou je tlaková fľaša naplnená plynmi. Po aktivácii spúšte sa uvolní tlaková vlna, ktorá spôsobí v tlakovej nádobe podtlak, čím sa začnú plniť oba vzduchové vaky. Tie vám potom v lavíne s veľkou pravdepodobnosťou zachránia život. Jedinou možnou nevýhodou systému ABS, o ktorej sa hojne diskutuje, je predovšetkým problém nechránenosti hlavy a krku, čo niektorí výrobci riešia alternatívnym umiestnením airbagu.

Ďalšími typmi lavínových batohov sú napríklad batohy BSA. Od výrobkov ABS sa líšia predovšetkým umiestnením airbagu, ktorý je v tomto prípade iba jeden s objemom 150 l. Po aktivácii sa airbag nafúkne priamo za vašou hlavou ako vankúš a tým zabraňuje rôznym poraneniam krčnej chrbtice. Ďalšou odlišnosťou od ABS systému je mechanický spúšťač. Podobným systémom disponujú aj batohy firmy Mammut/SnowPulse. Vzduchový vak sa v tomto prípade nenafukuje iba za vaším chrbtom, ale aj okolo ramien, a tým ešte viac znižuje riziko zranenia hlavy, ramien a krku. Možnou nevýhodou takto umiestneného airbagu je ale zníženie vášho rozhľadu.

Cena

Vaude ABScond Tour 36+4

Aj keď lavínové batohy pomerne drahé, v posledných rokoch si možno všimnúť postupné znižovanie ceny, čo súvisí so zvyšujúcou sa konkurenciou výrobcov. V súčasnosti zaobstaráte kvalitný lavínový batoh v rozpätí od 485 eur do 745 eur. Cena závisí predovšetkým na výrobcovi a veľkosti batohu. Pri kúpe je tiež potrebné počítať s výdavkami za tlakovú fľašu. Niektorí výrobcovia pridávajú fľašu k batohu a zahŕňajú ju do celkovej ceny. Inde sa môžeme stretnúť s možnosťou výberu, či chceme batoh kúpiť s fľašou alebo nie. Cena fliaš sa odvíja od materiálu a hmotnosti, pohybuje sa od 75 do 225 eur. Po použití je možné vyprázdnenú fľašu v autorizovaných servisoch a predajniach za drobný poplatok znovu naplniť, takže si nemusíte kupovať vždy úplne novú.

Nech už si vyberiete akúkoľvek značku, pred kúpou sa dobre poraďte s odborníkom. Aj ten najlepší lavínový batoh vás totiž nemusí zachrániť, ak vám nebude sedieť na chrbte, bude porušená tlaková fľaša alebo zle zložené a umiestnené airbagy. Tiež je potrebné mať na pamäti, že pred použitím batohu v teréne musíte dokonale poznať a ovládať jeho spúšťací systém. Vyberajte preto starostlivo a zvážte výhody a nevýhody všetkých ponúkaných typov batohov.

Prajeme veľa zážitkov plných adrenalínu.

Súvisiace produkty