Ako správne vyčistiť batoh alebo kufor
Určite to všetci poznáte – z obchodu si domov donesiete krásny nový batoh alebo kufor s žiarivými farbami a bez jediného škrabanca, ale stačí jedna dovolenka a pôvodnú farbu či vzor budete pod nánosmi špiny a prachu hľadať márne. Zďaleka však nejde len o nepriaznivý estetický dojem: pravidelná údržba a čistenie kufra či batoha sú prvým krokom k predĺženiu životnosti vašej batožiny a zaisteniu jej správnej funkčnosti. Niektoré materiály môžu vyžadovať špeciálne ošetrenie, ale rozhodne neurobíte chybu, pokiaľ sa budete pri starostlivosti o svojho spoločníka na cestách riadiť niekoľkými základnými pravidlami.
Dodržujte odporúčanie výrobcu
Skôr než sa vrhnete na čistenie, vždy sa starostlivo oboznámte s inštrukciami od výrobcu. Každý kus batožiny obvykle obsahuje aspoň stručný návod na údržbu, pokiaľ sa vám ho predsa len nepodarí objaviť, neváhajte sa informovať u predajcu. Ten vám môže nielen odporučiť správny postup čistenia, ale prípadne aj ponúknuť vhodné čistiace prostriedky.
!Tip: Ak si neviete poradiť, obráťte sa na náš zákaznícky servis.
Batožinu skladujte vždy riadne vysušenú
Ak ukladáte batožinu po dovolenke naspäť do skrine, vždy sa uistite, že je úplne suchá. V opačnom prípade totiž hrozí riziko tvorby pliesní, ktoré môžu poškodiť materiál a znehodnotiť jeho funkčné vlastnosti. Nikdy však batožinu nesušte na priamom slnku – mohlo by dôjsť k nežiaducemu vyblednutiu farby.
Neperte v práčke, nesušte v sušičke
Niektoré batohy bez chrbtového systému možno pri nižších teplotách prať aj v práčke. Pokiaľ si ale nie ste istí a na batohu konkrétne odporúčanie nenájdete, batožinu radšej vyčistite v ruke. Všeobecne platí, že ručné čistenie je šetrnejšie, a zároveň menej nákladné. Aj v tomto prípade je však vhodné si overiť, ktoré druhy čistidiel sú pre daný materiál vhodné. Chybu určite nespravíte pri použití obyčajnej mydlovej vody a handričky (najlepšie z mikrovlákna); odolnejšie škvrny jednoducho odstránite mäkkou kefou.
Nepoužívajte chemické roztoky
U kvalitnejšej batožiny bývajú často použité materiály vyznačujúce sa špecifickými vlastnosťami (napr. vodeodolnosť). Chemické roztoky by mohly narušiť funkčnosť týchto materiálov a následne skrátiť životnosť batožiny.
Ak chcete, aby vám batožina slúžila dobre a dlho, je treba používať ju na vhodný účel, s rešpektom ku kvalite vyhotovenia, použitým materiálom a vonkajším vplyvom, ktoré na ňu pôsobia. Iste nebude prekvapením, že mechanické poškodenie, nevhodné zaobchádzanie a nečistota batožine neprospievajú. Najúčinnejšou ochranou je teda predovšetkým predchádať znečisteniu a poškodeniu primeraným zaobchádzaním. Pokiaľ ale cestujete do miest, kde sa prachu a špine jednoducho nevyhnete, je vhodné na ošetrenie vašej batožiny použiť špeciálne prípravky a impregnáciu, ktoré materiál ochránia pred najodolnejšou nečistotou. V konečnom dôsledku vám tiež výrazne uľahčia následné čistenie.