Radi Vám pomôžeme:

+420 722 933 770

(9:00–17:00)

Menu
Môj košík : 0 ks: 0 €
AKCIA: Využite zľavový kupón na 10% zľavu na čokoľvek z našej ponuky. Kód kupónu: BAGALIO10. Platí do 21. 2. 2020 aj na zľavnené produkty.

Ako správne vyčistiť batoh alebo kufor

Určite to všetci poznáte – z obchodu si domov donesiete krásny nový batoh alebo kufor s žiarivými farbami a bez jediného škrabanca, ale stačí jedna dovolenka a pôvodnú farbu či vzor budete pod nánosmi špiny a prachu hľadať márne. Zďaleka však nejde len o nepriaznivý estetický dojem: pravidelná údržba a čistenie kufra či batoha sú prvým krokom k predĺženiu životnosti vašej batožiny a zaisteniu jej správnej funkčnosti. Niektoré materiály môžu vyžadovať špeciálne ošetrenie, ale rozhodne neurobíte chybu, pokiaľ sa budete pri starostlivosti o svojho spoločníka na cestách riadiť niekoľkými základnými pravidlami.

Dodržujte odporúčanie výrobcu

Deuter Trans Alpine 25Skôr než sa vrhnete na čistenie, vždy sa starostlivo oboznámte s inštrukciami od výrobcu. Každý kus batožiny obvykle obsahuje aspoň stručný návod na údržbu, pokiaľ sa vám ho predsa len nepodarí objaviť, neváhajte sa informovať u predajcu. Ten vám môže nielen odporučiť správny postup čistenia, ale prípadne aj ponúknuť vhodné čistiace prostriedky.
!Tip: Ak si neviete poradiť, obráťte sa na náš zákaznícky servis.

Batožinu skladujte vždy riadne vysušenú 

Ak ukladáte batožinu po dovolenke naspäť do skrine, vždy sa uistite, že je úplne suchá. V opačnom prípade totiž hrozí riziko tvorby pliesní, ktoré môžu poškodiť materiál a znehodnotiť jeho funkčné vlastnosti. Nikdy však batožinu nesušte na priamom slnku – mohlo by dôjsť k nežiaducemu vyblednutiu farby.

Neperte v práčke, nesušte v sušičke

Niektoré batohy bez chrbtového systému možno pri nižších teplotách prať aj v práčke. Pokiaľ si ale nie ste istí a na batohu konkrétne odporúčanie nenájdete, batožinu radšej vyčistite v ruke. Všeobecne platí, že ručné čistenie je šetrnejšie, a zároveň menej nákladné. Aj v tomto prípade je však vhodné si overiť, ktoré druhy čistidiel sú pre daný materiál vhodné. Chybu určite nespravíte pri použití obyčajnej mydlovej vody a handričky (najlepšie z mikrovlákna); odolnejšie škvrny jednoducho odstránite mäkkou kefou.

Nepoužívajte chemické roztoky

SUITSUIT TR-1216/3-60 MU kvalitnejšej batožiny bývajú často použité materiály vyznačujúce sa špecifickými vlastnosťami (napr. vodeodolnosť). Chemické roztoky by mohly narušiť funkčnosť týchto materiálov a následne skrátiť životnosť batožiny.

Ak chcete, aby vám batožina slúžila dobre a dlho, je treba používať ju na vhodný účel, s rešpektom ku kvalite vyhotovenia, použitým materiálom a vonkajším vplyvom, ktoré na ňu pôsobia. Iste nebude prekvapením, že mechanické poškodenie, nevhodné zaobchádzanie a nečistota batožine neprospievajú. Najúčinnejšou ochranou je teda predovšetkým predchádať znečisteniu a poškodeniu primeraným zaobchádzaním. Pokiaľ ale cestujete do miest, kde sa prachu a špine jednoducho nevyhnete, je vhodné na ošetrenie vašej batožiny použiť špeciálne prípravky a impregnáciu, ktoré materiál ochránia pred najodolnejšou nečistotou. V konečnom dôsledku vám tiež výrazne uľahčia následné čistenie.

Člen APEK Člen APEK Overené zákazníkmi - Heureka
Akceptujeme karty VISA Akceptujeme karty Mastercard Akceptujeme karty Maestro Akceptujeme Google Pay