Ako ochrániť kufor pri cestovaní
Pred cestovaním je dobré nezabudnúť nielen na všetky nutné veci, ktoré si chcete pobaliť ale aj na samotný cestovný kufor a jeho ochranu. Aké výhody a nevýhody má balenie strečovou fóliou a TSA zámok?
Prichádza leto a s ním čas dovoleniek, výletov a voľných dní. Každej ceste predchádza zoznam a príprava vecí, ktoré si na výlet alebo túto dovolenku plánujeme vziať.
Okrem toho, že sa väčšina z nás sústredí na to, čo bude obsahovať vnútro kufra, netreba zabudnúť na vonkajšiu ochranu a bezpečnosť batožiny a to hlavne pri cestovaní lietadlom, či autobusom.
Batožinu môžete ochrániť pred odcudzením či znehodnotením minimálne dvoma spôsobmi – balením strečovou fóliou či využitím TSA zámkov.
Fólia či obal
Služby balenia kufrov sú teraz bežné na medzinárodných letiskách po celom svete a v priemere za túto službu môžete zaplatiť 10 až 15 euro. Zabaliť kufor je však samozrejme možné aj doma so strečovou fóliou. Je už iba na vás, či je pre vás podstatnejšie ušetriť peniažky alebo čas.
Zabalením batožiny môžete predísť obavám, že vám tašku budú otvárať alebo vám z nej niečo ukradnú. Samozrejme, nie je zárukou, že sa vám batožina vráti naspäť zabalená, keďže bezpečnostná služba má právo ju otvoriť a skontrolovať. Určite je však pravdepodobnosť otvorenia zabalených kufrov nižšia. Na druhej strane, pre zlodeja môže zastrečovaný kufor prilákať väčšiu pozornosť, takže batožinu určite netreba nechávať bez dozoru.
Okrem toho, že zabalená batožina dokáže dodať ochranu veciam vnútri, takisto chráni kufor ako taký aj zvonku pred zlým zaobchádzaním, počasím či pred olejovými škvrnami. Fólia tiež dokáže zabrániť zaseknutiu popruhov na pásoch pri nakladaní či vykladaní.
Vonkajšou možnosť v rámci ochrany vašeho kufra sú aj obaly na kufre. Okrem toho, že vám pomôžu ochrániť batožinu pred odrením, zaistia aj jeho bezpečnosť. Cestovatelia, ktorí obľubujú inovácie, dokážu pomocou týchto obalov dodať kufrom nový design a „fresh look“.
TSA zámky
Druhou variantou, ako ochrániť vašu batožinu je visiaci zámok. Ak sa však bezpečnostná kontrola na letisku rozhodne okrem skenovej kontroly aj pre fyzickú, zámok môže jednoducho precvaknúť. Preto sú známe zámky TSA, ktoré sú zvyčajne zakomponované v kufroch značiek ako Heys, March, Titan, Travelite, SuitSuit, Stratic či Check.In.
Tieto zámky spoznáte podľa znaku červeného diamanta. Zámok je na trojčíselný kód a oproti obyčajným zámkom má TSA visiaci zámok vstup aj pre kľúč. Unierzálny kľúč dostanú práve iba TSA agenti, ktorí pomocou neho môžu zámok otvoriť a batožinu skontrolovať bez škody na majetku.
Ak nemáte kufor s týmto zámkom, dá sa aj samostatne dokúpiť v našej sekcii zámkov na kufre.
Bližšími informáciami o týchto zámkoch, či návodom ako si nastaviť vlastnú trojčíselnú kombináciu sa zaoberá článok TSA zámky zaistia bezproblémové cestovanie.