Radi Vám pomôžeme:

+420 722 933 770

(9:00–15:00)

Menu

Čo si (ne)môžete vziať na palubu lietadla

Pred začatím balenia je dobré vedieť, čo je vlastne povolené so sebou v lietadle mať a čo nie. Okrem toho, že existujú nejaké tie všeobecné pravidlá, je tiež potrebné brať ohľad na ďalšie obmedzenia, ktoré individuálne určujú letecké spoločnosti.

Než začneme vyratúvať všetky zakázané predmety, je treba rozlíšiť odbavenú a príručnú batožinu, pretože pravidlá pre ne sa v niektorých prípadoch líšia. Veľký kufor plný oblečenia a všetkých ostatných vecí sa označuje ako odbavená batožina (alebo tiež zapísaná, angl. checked baggage). Tá cestuje v batožinovom priestore lietadla. Menšiu tašku s vecami potrebnými počas letu a s cennosťami má cestujúci pri sebe na palube, a preto sa nazýva príručná, kabínová alebo nezapísaná batožina (angl. cabin baggage). Letecké spoločnosti majú stanovené rôzne limity pre váhu, veľkosť a počet kusov batožiny a je dobré s nimi počítať - za prekročenie limitu sa totiž pripláca.

Viac sa o palubnej batožine dozviete v našom článku Palubná batožina a jej rozmery.

March Bumper SZbrane a nebezpečné predmety

Jednoducho možno zhrnúť, že na palubu lietadla nepatria žiadne predmety, ktoré môžu ohroziť zdravie a bezpečnosť posádky alebo cestujúcich. Sú to strelné zbrane, ostré predmety a tupé nástroje, ktoré môžu spôsobiť zranenie (ak máte potrebu namietnuť, že túto podmienku nespĺňa prakticky žiadny predmet, máte pravdu, ale myslené je napríklad športové vybavenie ako tenisová raketa, bejzbalová pálka, skateboard alebo rybársky prút), ďalej výbušné, horľavé, chemické a toxické látky, ktoré môžu ohroziť zdravie kohokoľvek na palube alebo bezpečnosť letu samotného. A pretože ani detské pistolkou nemusí byť použité len na hranie, platí tiež zákaz detských hračiek a akýchkoľvek predmetov, ktoré pripomínajú skutočné zbrane. Medzi predmety, ktoré môžu byť tiež vyhodnotené ako nebezpečné a teda zakázané, patrí aj struny, pevné lepiace pásky a rôzne nástroje a náradie.

Cestujúci pri sebe môžu mať zapaľovač. Je však povolený iba jeden kus na osobu a ten môže byť uložený výhradne v príručnej batožine, nie v odbavenej. Výnimkou sú benzínové (Zippo) a "turbo" zapaľovače (Torch Lighters), tie na palubu nesmie.

Do lietadla si so sebou cestujúci môžu vziať malé skladacie dáždniky, žiletky, nožničky a nožíky, pričom maximálna povolená dĺžka ostria (od otočného čapu) je 6 cm. Tie veľké patria výhradne do odbavenej batožiny s tým, že musia byť zaistené tak, aby nepoškodili ani batožinu ani manipulujúci personál. V príručnej batožine môžete prepravovať tiež jednorázové bezpečnostné holiace strojčeky a elektrické holiace strojčeky s pevnou hlavou a akumulátorom, cestovný sušič vlasov alebo žehličku na vlasy. 

Tekutiny

CamelBak Eddy Kids 0.4lÚplne osobitnú kapitolou je preprava tekutín v príručnej batožine. Rovnako ako v prípade zbraní i za kontrolou tekutín stojí snaha predchádzať prípadným útokom. Pretože sa bomby miešajú práve z tekutín, majú pracovníci letovej prevádzky priamo hrôzu zo zubných pást, detskej výživy a vôbec všetkých tekutých vecí v rukách pasažierov. V súčasnosti platia medzinárodné bezpečnostné pravidlá, podľa ktorých všetci, ktorí cestujú do krajín EÚ, do Nórska, Islandu, Švajčiarska, USA a Kanady, môžu mať v príručnej batožine maximálne 1 liter tekutín. Ale pozor - to je celkové množstvo. Od každej jednotlivej prepravovanej tekutiny je možné mať fľaštičku s maximálnym objemom 100 ml. Všetky tieto stomililitrové nádobky potom musia byť umiestnené v jednom priehľadnom uzatvárateľnom vrecku. Niektoré aerolinky naviac vyžadujú, aby tento sáčok mal maximálny rozmer 20 x 20 cm a / alebo maximálny objem 1 liter. Aby sme vám ušetrili čas so zháňaním sáčkov, nádobiek a téglikov v povolenom objeme, môžete si u nás priamo zakúpiť pripravenú cestovnú sadu na kozmetiku.

Nie všetci pasažieri si však vystačia s povoleným množstvom tekutín. Čo majú robiť napríklad mamičky s malými deťmi, ktoré potrebujú dojčenskú výživu? Alebo diabetici? Dobrá správa je, že na tekutiny potrebné zo zdravotných dôvodov (tekuté lieky, kvapky a pod.) sa objemové obmedzenia nevzťahujú. Nesmie sa však takto prevážať viac tekutín, než je pre cestu nevyhnutne nutné. Tiež sa vykonávajú kontroly, aby tejto ohľaduplnosti k chorým niekto nezneužil. Pacienti musia predložiť recept na liek vystavený lekárom priamo na meno. Rovnaké je to s injekčnými ihlami, na ktoré je tiež potrebné lekárske potvrdenie. Nie všetky letiská však recepty a potvrdenie od lekára vyžadujú, minimálne ich však odporúčajú. Pre cestujúcich s kardiostimulátorom neplatia žiadne osobitné pravidlá ani obmedzenia a užívatelia kontaktných šošoviek si so sebou na palubu môžu vziať roztok na šošovky - len musí počítať so spomínaným limitom 100 ml. Štandardné netekuté lieky (v množstve primeranom dĺžke cesty) nepotrebujú lekársky predpis a nevzťahujú sa na ne osobitné obmedzenia. Na detskú výživu žiadne špeciálne povolenie nepotrebujete, ale pri kontrole môžete byť požiadaní o skúšku ochutnaním. A ak má výživa tekutú zložku, opäť pri sebe môžete mať iba toľko, koľko je nevyhnutné na dobu letu.

Built Two Baby Bottle

A ako je to s desiatou? Samozrejme si ju môžete vziať do príručnej batožiny. Len je nutné počítať s limitom pre tekutiny. Marmelády alebo džemy sa za tekutiny považujú. Salámy alebo klobásy, ak nemajú tekutú zložku, takým obmedzeniam nepodliehajú. Pečivom, sušienkami alebo iným vhodným (teda „suchým") občerstvením si tak z povoleného množstva tekutín zbytočne neukrojíte.

Ak potrebujete veľa piť alebo sa natierať krémom, čaká vás pri balení viac premýšľania. Odmenou vám však bude bezpečie na palube lietadla. A pomocnú ruku vám podajú tiež obchody na letiskách. Tie ponúkajú parfumy, drogériu a ďalšie tekuté nevyhnutnosti rovno zabalené v zapečatených priehľadných taštičkách, ktoré sú pripravené prejsť letiskovou kontrolou bez problémov. Akýkoľvek nápoj alebo kozmetiku, ktoré si zakúpite za bezpečnostnou prepážkou, môžete do lietadla bez problémov vziať. Nemusíte sa teda obávať, že by ste cestovali smädní, odkázaní len na liter tekutín na osobu. Nápoje a jedlo samozrejme môžete zakúpiť aj priamo na palube lietadla.

Tip: Ak ste nadšenci do nízkonákladového lietania, vezmite si prázdnu fľašu, ktorú si po prechode kontrolou dopustíte vodou na toaletách. :-)

Je dobré vedieť, že takto striktne je strážená iba preprava tekutín v príručnej batožine. Odbavovená batožina podlieha len všeobecným predpisom o preprave, takže si do nich zvyšok tekutín môžete bez problémov uložiť.

Elektronika

Burton Hyperlink 15Fotoaparáty, prehrávače, notebooky a ďalšiu elektroniku môžete mať pri sebe (u niektorých leteckých spoločností dokonca musíte). Ale tiež u nej platí, že nesmie ohrozovať priebeh letu. Lietadlo totiž komunikuje s riadením letovej prevádzky a túto komunikáciu nesmie nič rušiť. Z toho dôvodu nesmiete mať zapnuté žiadne vysielača signálu typu wifi. Rovnako tak môže chod lietadla narušovať elektromagnetické pole okolo prístrojov. Takže ak nemáte aktivovaný mód "Lietadlo" alebo "Flight safe", pripravte sa na to, že používanie elektroniky bude obmedzené inštrukciami leteckej spoločnosti. Veľké zariadenia bude pravdepodobne musieť zostať vypnuté po celú dobu letu, menšie zariadenia (ako notebooky alebo prehrávače) len počas počiatočnej a konečnej fázy cesty lietadlom. Ak prepravujete elektroniku s nadštandardným elektrickým zdrojom (napr. akumulátory s voľným elektrolytom), prejdite si podmienky konkrétnych aeroliniek.

Cestujúci so zdravotným obmedzením

Zvláštne okolnosti nastávajú pre cestujúcich s obmedzenou pohyblivosťou. V rámci EÚ sa všetkým týmto ľuďom poskytuje asistenčná služba na letiskách - bez ohľadu na to, o akú spoločnosť ide. Záujem o túto službu je ale potrebné ohlásiť dopredu. Avšak pozor: pokiaľ ide o samotný let, prepravcovia môžu hendikepovaného cestujúceho odmietnuť - a to v prípade, že technické parametre lietadla neumožňujú postihnutého bezpečne naložiť. Môžu tiež požadovať, aby mal so sebou asistenta, ktorý mu bude pomáhať pri pohybe v lietadle. Všeobecne však platí, že spoločnosti vychádzajú ľuďom s handicapom maximálne v ústrety, napr. prepravujú vozíčky či vodiace psy zadarmo. Obvykle sa stačí dohovoriť vopred. Pokiaľ má pasažier požiadavku na zvláštne jedlo počas letu (napr. bezlepkovú diétu) môže si ho v predstihu objednať. Ľudia, ktorí trpia alergiou na určité potraviny, sa môžu informovať o obsahu jedla a vyhnúť sa tak prípadným problémom.

Zvieratá

Nielen ľudia, ale aj ich zvierací miláčikovia môžu mať v lietadle svoje miesto. Niektoré letecké spoločnosti umožňujú, aby zvieratá cestovala v schránke ako príručnú batožinu. Môžu ale tiež cestovať ako zapísanú batožinu alebo tovar v nákladnom priestore. Preprava zvierat sa riadi pravidlami danej leteckej spoločnosti a zároveň tiež predpismi cieľovej krajiny. Tieto predpisy vám na požiadanie oznámi veľvyslanectvo danej krajiny alebo Štátna veterinárna správa SR. Pravidlá leteckých spoločností sa dosť líšia, a preto odporúčame pred letom (resp. pri výbere aerolinky) dôkladne preštudovať podmienky prepravy.

cestování se zvířatyMajte tiež na mysli, že niektoré letecké spoločnosti zvieratá neprepravujú vôbec. Je tiež možné, že aerolinka, ktorá zvieratá bežne prepravuje, napr. pri hrozbe nákazy prepravu odmietne. Pred letom je potrebné pripraviť vášmu miláčikovi pas, potvrdenie od veterinára (zviera musí byť očkované proti besnote), skontrolovať platnosť čipu alebo čitateľnosť tetovania a zariadiť rezerváciu v lietadle. Tiež počítajte s väčšou časovou rezervou na odbavenie. Okrem potrebných úradných úkonov je pre zvieratká potrebné nachystať jedlo a pitie na celý čas letu a tiež byť zmierený s poplatkom za ich prepravu.

A keď už sú cestujúci aj ich miláčikovia v poriadku na palube, zostáva len jediné: popriať všetkým šťastný let! :-)

Poznámka: Bezpečnostné predpisy sa neustále vyvíjajú a podmienky prepravy sa rôznia spoločnosť od spoločnosti, aj letisko od letiska. Preto odporúčame pred odletom dôkladne prejsť konkrétne a aktuálne pravidlá vybraných aeroliniek, letísk a krajín, do/z ktorých cestujete.

Súvisiace produkty