Ako zbaliť veci do expedičného batohu

Deuter Aircontact 60+10 SL

Či už sa chystáte na túru, zliezanie hôr či iný pohyb s expedičným batohom, je treba zbaliť sa tak, aby ste maximálne využili jeho vlastnosti, zachovali jeho stabilitu a zároveň aby sa čo najpohodlnejšie nosil na chrbte. K tomu si môžete zapamätať pár jednoduchých pravidiel, ktoré vám balenie a následnú chôdzu s turistickým batohom výrazne uľahčia. Chcete vedieľ viac? Tak čítajte ďalej!

Najprv si rozmyslite, čo všetko potrebujete so sebou a bez čoho sa kľudne zaobídete. Pokiaľ sa chystáte s batohom na väčšie vzdialenosti, každé kilo navyše si poriadne rozmyslite. Určite sa balte sami. Možno vám najprv príde fajn, keď túto niekedy zdĺhavú a nudnú činnosť urobí niekto iný za vás, ale verte, nie je to dobré rozhodnutie. Nielen, že si môžete pri balení všimnúť zbytočné alebo naopak chýbajúce veci, ale hlavne budete vedieť, kam ste čo uložili. Pri hľadaní konkrétnej veci tak nebudete musieť všetko vybalovať.

Snažte sa maximálne využiť miesto. Medzery môžete vypchať drobnými vecami, do ešusu sa hodia napríklad kolíky, lano či ponožky. Oblečenie je vhodné dať do igelitových sáčkov  nielen, že ho rýchlo a ľahko nájdete, ale v prípade premoknutia batoha zostane suché. Na druhú stranu ale neukladejte veci silovo, lebo by ste mohli zničiť nielen ich ale aj váš batoh.

Osprey Kestrel 68 M/L

Umiestnenie vecí v batohu

  • Do spodnej časti batoha uožte veci, ktoré budete potrebovať až za dlhšiu dobu.
  • Úplne navrch uložte veci, ktoré budete potrebovať už behom cesty.
  • Ťažké veci patria do úrovne hornej časti vášho chrbta,  a tým aj do hornej časti krošne.
  • Ľahké veci uložte do spodnej časti krošne. Tým zaručíte stabilitu, ktorú oceníte pri prechádzaní nerovným terénom, a zároveň budete šetriť váš chrbát.

To znamená, že spacák má miesto na dne batoha, nad ním bude uterák, oblečenie a toaletné potreby. Uprostred budú ťažké veci ako stan, konzervy, ešus, prípadne elektronika. Vo vrchnej časti ostane miesto na stredne ťažké veci, ktoré budete alebo môžete potrebovať ako prvé (mapa, pršiplášť, baterka, lekárnička). Na peňaženku, doklady a iné drobnosti je určené vnútorné vrecko pod vekom batohu – veci sú nielen prístupné, ale aj bezpečne uložené. Karimatku upevnite zvislo na bok krošne alebo ju pripnite zvonka ku spodnej časti batoha.

Mammut Heron Light 60+15L

Nezabúdajte na rovnomerné rozloženie vecí z hľadiska hmotnosti. Pokiaľ batoh stojí na zemi, nemal by sa prevážiť na jednu alebo druhú stranu. Čo najviac vecí sa snažte dať dovnútra. Jednoducho preto, že sa vám s ňou bude lepšie chodiť v úzkom priestore a môžete celý batoh ľahko prekryť pršiplášťom.

Nakoniec nezabudnite utiahnuť všetky kompresné popruhy a nastaviť bedrové, prsné a iné popruhy tak, aby vám celý batoh správne a pohodlne sedel na chrbte.

Prajeme šťastnú a pohodlnú cestu!

Súvisiace produkty